DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İnegöl’de Çilek Hasadı Başladı

İnegöl’de Çilek Hasadı Başladı

İnegöl’ün güçlü tarımsal değerlerinden biri olan ve kırmızı elmas olarak nitelendirilen çilekte hasat başladı. Çilek diyarı Kurşunlu Mahallesinde tarlada üreticileri ziyaret edip hasat döneminin hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Alper Taban, bu yıl 11 bin dekardan 40 bin ton rekolte beklendiğini söyledi.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 08:36
İnegöl’de Çilek Hasadı Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnegöl’ün güçlü ziraî bedellerinden biri olan ve kırmızı elmas olarak nitelendirilen çilekte hasat başladı. Çilek diyarı Kurşunlu Mahallesinde tarlada üreticileri ziyaret edip hasat periyodunun güzel olmasını dileyen Belediye Lideri Alper Taban, bu yıl 11 bin dekardan 40 bin ton rekolte beklendiğini söyledi.

İnegöl’de yüklü olarak Kurşunlu Mahallesinde üretimi yapılan ve Kurşunlu bölgesinin en büyük geçim kaynaklarından biri haline gelen çilekte hasat heyecanı başladı. Mayıs ayıyla birlikte tarlalardan sofralara gelmeye başlayan kırmızı elmastan, üretici bu yıl da umutlu. Damaklarda bıraktığı eşsiz lezzeti, farklı aroması ve uzun raf ömrüyle dikkat çeken Kurşunlu Çileğinde gaye 40 bin ton rekolte. Kaymakam Eren Arslan ile İnegöl Belediye Lideri Alper Taban ve AK Parti İlçe Lideri Mustafa Durmuş ile parti yöneticileri ve meclis üyeleri dün Kurşunlu Mahallesinde çilek tarlasını ziyaret etti. Çiftçilere kolaylıklar dileyen ve hasat döneminin iyi olması temennisinde bulunan Lider Taban, çilek toplayarak hasada katkı sağladı.

KIRMIZI ELMASIN HASADI BAŞLADI

Çilek hasadı sırasında açıklama yapan Lider Alper Taban, “Kurşunlu Mahallemizde bölgemize önemli bedel katan kırmızı elmas dediğimiz çileğin hasadına başladık. Burada çabucak hemen tüm bölge sakinlerimizin çilekten çıkar sağladığını biliyoruz. Tekrar her geçen gün artan rekoltenin olduğunun farkındayız. Kurşunlu çileğimiz bilhassa aromasıyla, lezzetiyle, dayanma gücü dediğimiz raf ömrünün daha uzun olması nedeniyle Türkiye’nin her bir yerine, yurt dışına ihraç edilebiliyor. Bizler de bugün hasadın birinci günlerinde gelip tarlada üreticilerimize bereketli olsun demek istedik” dedi.

40 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Lider Alper Taban, bu yıl 11 bin dekar alanda üretim yapıldığını da vurgulayarak “Aslında bir bildiri da vermeye çalışıyoruz, hasat başlamıştır ve en uzun hasatlardan biri İnegöl’de yapılmaktadır. Aralık ayına kadar çilek hasadı devam edecek burada. Bu yıl 11 bin dekar alanda 40 bin ton rekolte bekleniyor” diye konuştu.

İNEGÖL MEYVECİLİKTE DE SAVLI

İnegöl’ün yalnızca çilek değil meyvecilikte genel manada bir ivme yakaladığını lisana getiren Lider Taban, “Şehrimiz yalnızca çilek değil, meyvecilik konusunda da uzman ve bu hususta hem çeşitlilik hem de rekolte manasında artan bir güce sahip. Meyve fidanı yetiştirme noktasında da Türkiye’nin yüzde 50’den fazlasını burada yetiştirip ayrıca ülkelere ihraç edebilme özelliğine sahip İnegöl kenti. Buradan hareketle biz gerek çilek gerek yaban mersini, ahududu ya da şeftali, armut, kirazımızı daha güçlü formda yetiştirip pazara arz edilmesini istiyoruz. Bu fikirle tüm paydaşlarımızla birlikte dayanak vermeye devam edeceğiz. Çilek hasadının bereketli olmasını diliyorum. Bu yıl tekrar pandemi öncesi gerçekleştirdiğimiz çilek şenliğimizi yapacağız. Daha da geliştirmek ismine gayret ve çabalarımızı ortaya koyacağız. Eser toplama merkezinde alanın yetmediği söz edildi. Orada da gerekli incelemeler yapıldı. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapacaklar. Alanı büyütebilir miyiz noktasında bir planlama olacak” halinde konuştu.

HASAT ARALIK AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Kaymakam Eren Arslan ise tüm çiftçilere yeni dönemin güzel olmasını dileyerek “Burada olmak gerçekten çok hoş. Eserlerin bereketli topraklardan toplanmasına şahit olmak çok hoş. Tüm çiftçilerimize yeni dönemin iyi olmasını, bereketli geçmesini diliyorum. Gördüğümüz kadarıyla bu yıl iklim şartları itibariyle de mahsul açısından verimli bir yıl olduğu görülüyor. İnegöl’ümüz her alanda üreten bir kent. Tarımda da bilhassa meyvecilik alanında güçlü bir ekonomimiz var. Bu güçlü yanlarımızı daha da güzelleştirmek ismine tüm paydaşlarımızla el birliği içerisinde çalışıyoruz. Kurşunlu bölgemiz de bilhassa çilek üretiminde artık Türkiye’de kelam sahibi olan, 7-8 ay üretimin sürdüğü bir bölge. Mahallemizin tamamı çilek üzerinden gelir elde ediyor” sözlerinde bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.