DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

“İlişkisi İyi Gitmeyen İnsanların Trafikte Kaza Yapma Riski Artıyor”

“İlişkisi İyi Gitmeyen İnsanların Trafikte Kaza Yapma Riski Artıyor”

Psikoterapist Dr. Timur Harzadın, Radyo Trafik ortak yayınında ilişkisinde mutsuz olanların trafik kazası yapma riskinin fazla olduğunu söyledi. Harzadın ayrıca motosiklet kullanıcılarının alzheimer olma riskinin de düştüğünü belirtti.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 06:24
“İlişkisi İyi Gitmeyen İnsanların Trafikte Kaza Yapma Riski Artıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Psikoterapist Dr. Timur Harzadın, Radyo Trafik ortak yayınında ilgisinde mutsuz olanların trafik kazası yapma riskinin fazla olduğunu söyledi. Harzadın ayrıyeten motosiklet kullanıcılarının alzheimer olma riskinin de düştüğünü belirtti.

Radyo Trafik’te yayınlanan “Burcu Coşkunseda ile MotoKask” programına bu hafta Psikoterapist Dr. Timur Harzadın konuk oldu. Birebir vakitte bir motosiklet şoförü olan Harzadın, eşleri ya da sevgilileriyle problemli bir alaka yaşayan insanların, trafikte araç kullanırken kaza yapma mümkünlüğünün daha fazla olduğuna dikkat çekti. Dr. Timur Harzadın, son yıllarda görülme sıklığı artan alzheimer hastalığının, motosiklet kullanan bireylerde görülme oranının az olduğunun altını çizdi.

“İLİŞKİNİN NASIL GİTTİĞİ GÜNLÜK HAYATA DA YANSIR”

Psikoterapist Dr. Timur Harzadın, özel hayatımızda yaşadığımız münasebetlerimizin sürüşümüze de tesiri olduğuna vurgu yaparak, “Beynimiz gücünün büyük bir kısmını romantik bağlantılara harcıyor. Eşiniz ya da sevgilinizle bağınız düzgün gidiyorsa, bunu hayatınızın başka kısımlarına aktarabiliyorsunuz. Uygun alakaya sahip olan insanların iş hayatı da başarılı olabiliyor. Sürüş konusunda da eza yaşamıyorlar. Bir insanın münasebeti uygun gitmiyorsa hayatına da olumsuz yansır. Araç kullananlar insanların kaza yapma mümkünlüğü artar. Konsantrasyon eksikliği yaşanmasından ötürü yola odaklanmakta zorluk yaşanabilir. Bu yüzden insanların bağlarını nasıl yaşadıkları değerlidir.” açıklamasını yaptı.

“ZİHNİMİZ KARIŞIKKEN YOLA ÇIKMAYALIM”

İnsan psikolojisinin berbat olmasının trafikte de bir kadro riskler taşıdığını belirten Dr. Timur Harzadın, !Zihnimde işimle ilgili sorunlar yaşarken, araç kullanırken o anda önüme bir şey çıktı. Anında reaksiyon vermem gerekirken karmaşık zihin nedeniyle geç reaksiyon veriyorum ve kaza yapma riskim artıyor. Bu halde yola çıkan beşerler hem kendini, hem trafikteki öteki insanları riske atabiliyor. Zihnimiz karışıkken yola çıkmamak daha yanlışsız bir yol olacaktır. Mümkünse kendimizi yatıştırdıktan sonra trafiğe çıkmalıyız. Bu daima hale geliyorsa profesyonel dayanak almalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“MOTOSİKLET KULLANICILARININ ALGILARI DAHA FAZLA”

Motosiklet şoförlerinin kendilerini rahat, uygun, sakin, dingin hissettiklerini söylediklerini belirten Psikoterapist Dr. Timur Harzadın, bunun nedenleri üzerine düşünmeye başladığını belirterek, “Rüzgar, özgürlük hissi beşerde bir rahatlık sağlıyor. Motorun titreşimi bedeninizdeki berbat hisleri boşaltıyor. Motosiklet, araba sürmek üzere değil. Araba süren kişinin aklı diğer yerlere gidebiliyor. Motosiklet şoförleri, yalnızca sürüşe odaklandıkları için günlük hayatta da daha kolay olaylara odaklanabiliyor. Motosiklet şoförleri direkt uzağa baktıkları için, kendilerini ve hayatı da gözlemleyebiliyorlar. Bu insanların algıları ve geleceği görme yetileri daha fazla oluyor.” sözlerini kullandı.

MOTOSİKLET KULLANMANIN GÜNLÜK YAŞAMA TESİRİ

“5 yıl sonra hayatın nasıl olacağını birtakım beşerler düşünür, birtakım beşerler düşünmez.” diyen Dr. Harzadın, “Motosiklet şoförleri daima ufuk çizgisine baktığı için bu şekil şeylere daha yatkın oluyor. Beynimiz, bir şeyi düzgün yapıyorsak, bunu bir mühlet sonra hayatımıza da yansıtmamızı sağlıyor. İstikrarda durmak zorunda oldukları için günlük hayatta küçük kazaların önüne geçebiliyorlar.” halinde konuştu.

“MOTOSİKLET SÜREN BİRİNİN ALZHEİMER OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK”

Timur Harzadın, motosiklet sürmenin ferdî gelişim olarak da kullanılabileceğini belirtti. Motosiklet kullanmanın toplumsal ve ruhsal manada birçok yararının olduğunu kaydeden Dr. Harzadın, “Motosikletin kendine temas etmek, yeni beşerler tanımak, zorluklara dayanmak üzere yararları var. İstikrar kurmak zorunluluğundan ötürü beynimiz çok aşırı çalışıyor. Daima beyin çalıştığı için yeni kontaklar kuruluyor. Motosiklet süren birinin alzheimer olma ihtimali de çok düşük.” kelamlarını sarf etti.

“KENDİNE ZİYAN VERMEK İÇİN DE TEHLİKELİ ARAÇ KULLANANLAR VAR”

Araç kullanmanın bir öteki ruhsal boyuntundan bahseden Dr. Harzadın, çarpıcı sözler kullandı:

“Aşırı ruhsal sorun yaşayan beşerler da daha riskli araç kullanıyor. “Ölsem de kurtulsam” kanısı olanlar, bunu kendi kendilerine yapmaktan korktukları için tehlikeli halde araç kullanarak kendilerine ziyan vermeye çalışıyor. Bu kanıya sahip insanların motosiklete binmemelerini, ruhsal takviye almalarını öneriyorum.”

TRAFİKTE NEDEN ÖFKELİYİZ?

Psikoterapist Dr. Timur Harzadın, trafikte neden öfkeli davranıldığına ait ise, “Trafiğe çıktığında beşerler kendi iç dünyasına dönmeye başlıyor. Birtakım beşerler olağanda sakinken trafiğe çıktığında daha gergin, öfkeli olabiliyor. Beynimiz trafikte kimi hisleri üretmeye, ya da onlarla bağ kurmaya başlıyor. Bu histen kurtulmanın yollarından biri, bu duyguyu öbür insanlara aktarmak. Tehlikeli araç kullanırken diğerlerini öfkelendirmek insanları rahatlatabiliyor. Daha derin bakarsak, iç dünyamızdaki hisleri diğerlerine transfer ediyoruz, bunlar da çocukluktan gelen hisler.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.