DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İklim Sözcüleri biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatını öğrendi

İklim Sözcüleri biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatını öğrendi

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’nin organizasyonuyla Uluabat Gölü kıyısında bir araya gelen Nilüfer’in “İklim Sözcüleri”, göl çevresindeki biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı hakkında önemli bilgiler edindi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 04:00
İklim Sözcüleri biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatını öğrendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’nin tertibiyle Uluabat Gölü kıyısında bir ortaya gelen Nilüfer’in “İklim Sözcüleri”, göl etrafındaki biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı hakkında kıymetli bilgiler edindi. Atölyelerle eğlenerek öğrenen çocuklar, fotokapan ve teleskop üzere aygıtları yakından tanıyarak, göl etrafındaki kuş tiplerini gözlemledi.

2022 yılını “İklim Yılı” ilan eden Nilüfer Belediyesi, bu mevzuda farkındalık yaratmak gayesiyle her yaştan insanın dahil olduğu birçok aktiflik düzenliyor. Bu kapsamda Nilüfer’in iklim dostu bir kent olması ve iklim kriziyle uğraşa dikkat çekmek gayesiyle çocuk ve gençlerden oluşan “İklim Sözcüleri” kümesi, çalışmalarını etkin bir halde sürdürüyor.

22 Nisan Dünya Günü’nde Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde buluşarak iklim kriziyle uğraş konusunda fikirlerini lisana getiren çocuklar, ikinci buluşmalarını Akçalar Mahallesi’nin Uluabat Gölü kıyısında gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’nin tertibi ve Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Bursa Şube Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen “Nilüfer’in İklim Sözcüleri Tabiat Buluşması”nda, İklim Sözcüleri Uluabat sulak alanındaki biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı hakkında değerli bilgiler edindi. Çocuklar, öğrendiklerini eğlenceli atölyelerle de pekiştirdi.

21 okuldan 42 öğrencinin katıldığı aktiflikte Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Bursa Şube Müdürlüğü’nde vazifeli biyolog Burçak Gönül, iklim krizine neden olan etkenler, iklim ve biyolojik çeşitlilik bağlantısı, korunan alanlar, tıp, habitat, popülasyon kavramları ile çeşitli kuş tiplerinin göç formu, kuş göçlerinin etkenleri ve göç sırasında bilhassa insan kaynaklı karşılaşabilecekleri aksiliklere değindi.

İklim Sözcüleri’ne yaban hayatı hakkında bilgiler veren Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Bursa Şube Müdürlüğü’nden yaban hayatı teknikeri Abdussamed Kurt da, yaban hayatının müşahedesi, korunmasına yönelik çalışmalar ve insan kaynaklı karşılaştıkları tehlikeleri paylaştı. Yaban hayatı müşahedesi için kullanılan fotokapan, dürbün, teleskop, fotoğraf makinesi, GPS üzere aygıtları da tanıtan Kurt, fotokapana yakalanan çeşitli hayvan tiplerinin kayıtlarını da öğrencilere izletti. Uluabat Gölü’ndeki bahri, sumru, çeltikçi, leylek, karabatak, sakar meke üzere kuş cinslerini teleskop ile izleyerek farklı bir tecrübe yaşayan İklim Sözcüleri, yaprak koleksiyoncusu atölyesinde de ağaç cinsleri ve iklimle bağı hakkında bilgiler edindi. Etraftaki çeşitli ağaç tiplerinin dökülen yapraklarını toplayan iştirakçiler, kendilerine yaprak koleksiyonu yaptı.

İklim sözcüsü olmanın kent ve ülke ismine kıymetli bir misyon olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Remzi Çınar, “Dünyanın en büyük meselelerinden biri iklim konusunda yaşanan problemler. Nilüfer Belediyesi olarak iklim kriziyle uğraş konusunda farkındalık oluşturmak ismine bu yılı ‘İklim Yılı’ ilan ettik. Bu kapsamda kentin farklı alanlarında, farklı yaş kümelerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. İklim sözcüleri olarak gerek burada gerek okulda öğrendikleriniz çok değerli. Sizler bu yaşlardan itibaren bu bahiste bilinçlenip, ömrünüzü bu istikamette sürdürürseniz değerli bir misyonu başarmış olursunuz. Bu çabayı büyütmek, tabiatımızı, etrafımızı ve dünyamızı daha yaşanabilir bir noktaya getirmek için elinizden gelen çabayı göstereceğinize inanıyorum” diye konuştu.

Buluşmaların yıl boyunca devam edeceğini söyleyen Nilüfer Kent Kurulu Lideri Neslihan Binbaş da, “İklime ait önümüzde güç bir süreç var. Sizlerin gücüne ve takviyesine gereksinimimiz var. Sizlerle birlikte olmaktan çok memnunuz. Düzgün ki varsınız” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.