DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İGA İstanbul Havalimanı ‘Karbon Salımı Sertifikasında Seviye Atladı

İGA İstanbul Havalimanı ‘Karbon Salımı Sertifikasında Seviye Atladı

Bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olma konumunu, altyapısı, teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimi ile güçlendiren İGA İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki ‘Karbon Salımı Sertifikasını Seviye 3’e yükselterek büyük bir başarıya imza attı.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 22:12
İGA İstanbul Havalimanı ‘Karbon Salımı Sertifikasında Seviye Atladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgenin en değerli global aktarma merkezi olma pozisyonunu, altyapısı, teknolojisi ve sunduğu üst seviye seyahat tecrübesi ile güçlendiren İGA İstanbul Havalimanı, Memleketler arası Havalimanları Kurulu (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki ‘Karbon Salımı Sertifikasını Düzey 3’e yükselterek büyük bir muvaffakiyete imza attı.

İGA İstanbul Havalimanı, etraf ve sürdürülebilirlik siyaseti çerçevesinde yürüttüğü karbon ayakizi yönetme ve azaltma çalışmaları sonucunda, Milletlerarası Havalimanları Kurulu (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki Birinci Düzey Karbon Salımı Sertifikasını kısa bir mühlet içerisinde Düzey 3’e yükselterek memleketler arası sertifikayı almaya hak kazandı.

Memleketler arası Havalimanları Kurulu tarafından 2009 yılında başlatılan Havalimanı Karbon Akreditasyon Programıkapsamındaki yükümlülüklerini yerine getiren İGA İstanbul Havalimanı, Düzey 3 ile birlikte karbon idare faaliyetlerine havalimanı ekosistemindeki paydaşlarına ilişkin olan kapsam 3 emisyonlarını da dâhil etti.

İGA İstanbul Havalimanı İklim Değişikliği İle Çaba Konusunda Tesirini Arttırıyor

Sürdürülebilirliğin, tüm faaliyetlerin merkezinde konumlandığı İGA İstanbul Havalimanı’nda, dizayndan inşaata, inşaat devrinden operasyon sürecine kadar uzanan her evrede çalışmalar sürdürülebilirlik prensibi doğrultusunda yürütülüyor. Sürdürülebilirlik faaliyetlerinin aktifliği ve bedeli ise memleketler arası kabul görmüş sürdürülebilirlik platformlarında yer alarak, tüm bölüm ve kamuoyu ile paylaşılıyor.

Havalimanları için kurumsal olarak onaylanmış tek global karbon idare sertifikasyon programı olan ACI Karbon Akreditasyon Programı, karbon idaresi konusunda değerli bir gösterge olarak öne çıkıyor. Günümüzde en kıymetli ESG risklerinden biri olan iklim değişikliği ile gayret konusunda İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen faaliyetlerin aktifliği, bu sertifikasyon süreci ile memleketler arası düzeyde ve üst seviyede tabir ediliyor. Bu doğrultuda, her yıl raporlanan kapsam 1 ve 2 emisyonları ile birlikte paydaş idare faaliyetlerinin yer aldığı kapsam 3 emisyonlarını da ekleyen İGA İstanbul Havalimanı, ACA Level 3 sertifikasını almaya hak kazandı. Böylece İGA İstanbul Havalimanı’nda, ömür döngüsü bakış açısı ile konuklarının havalimanına ulaşımından uçuş operasyonuna kadarki tüm faaliyetleri karbon ayakizi raporlamalarına dâhil edildi.

Karbon Ayak İzi İdaresi Başarılı Bir Formda Devam Ediyor…

Karbon Salımını düşürmek ismine gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında; İGA İstanbul Havalimanı’nda sera gazı kaynakları belirlenerek hesaplama metodolojileri tanımlandı. Açılış tarihinden itibaren tüm havalimanının güç tüketim bilgileri izlenebilir ve sera gazı emisyonları da hesaplanabilir oldu.

Karbon emisyonlarının azaltılmasının hedeflendiği İGA İstanbul Havalimanı’nda, sera gazı emisyonlarının ölçme ve raporlanması için ISO 14064:2018 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama İdare Sistemi Standardı ve Havalimanı Karbon Akreditasyon programı gerekliliklerini yerine getirmeye devam edecek. İGA İstanbul Havalimanı, önümüzdeki iki yıl içerisinde ISO 14064:2018 sertifikasını ve ACA LEVEL 4 sertifikasını hayata geçirmeyi planlıyor.

ISO 50001 Güç İdare Sistemi ile entegre olarak çalışmakta olan sera gazı idare sistemi sayesinde de sera gazı emisyon kaynakları aktif bir formda belirlenirken, değerli güç tüketen noktalar üzerinden uygunlaştırma faaliyetleri gerçekleştirildi.

İGA İstanbul Havalimanı’nda karbon emisyonunun azaltılması için, IoT Objelerin interneti teknolojisi kullanılarak uzaktan izleme ve denetim, güç verimliliği tahlil sistemi yazılımı ile güç tüketimlerinin takibi, gücün tek bir merkezden yönetilmesi, mekanik otomasyon sistemi uygulamaları, verimli kış soğutması uygulamaları vb. aksiyonlar alındı, paydaş idare faaliyetleri ve eğitim programları ile tüm havalimanı çalışanları için bilinçlendirme programları gerçekleştirildi.

Geleceğe Ulaşmak, Sürdürülebilir Olmaktan Geçiyor…

İstanbul Havalimanı’nda karbon emisyonun azaltılmasına yönelik çalışmaları kıymetlendiren İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu; “Birinci Düzey Karbon Salımı Sertifikası’nı almaya hak kazandığımızda 2., 3., ve 4. düzeylerdeki sertifikaları da alacağımızdan hiç kuşkum yok açıklamasında bulunmuştum. Kısa bir müddette Düzey 3’e yükselmeyi başararak kıymetli bir ilerlemeye imza atığımız için son derece memnunum. İnsan hayatını, etraf ve topluma saygıyı odağımıza alarak, sürdürülebilirlik faaliyetlerimize sürat kesmeden devam ediyoruz. Bir yandan bugünün muhtaçlıkları için daha verimli tahliller sunarken bir yandan da kesimimizin, paydaşlarımızın, etrafın ve gelecek jenerasyonların gereksinimlerini gözeterek, kaynakların sürdürülebilirliğini önceliklendiren yaklaşımlar geliştiriyoruz. Bu yaklaşımları da memleketler arası kuruluşlar vasıtasıyla sertifikalandırıyoruz. İGA olarak, İstanbul Havalimanı’ndaki karbon ayak izimizi azaltarak iklim üzerindeki etkimizi en aza indirmeye kararlıyız. Gayemiz, gelecek kuşaklara örnek bir model oluşturarak, atığını dönüştürebilen, sürdürülebilir örnek havalimanları ve örnek kentler oluşturabilmek. Dünya’nın, etrafın kendine yetebilir bir devamlılık sağlaması noktasında sürdürülebilirlik konusu her vakit odak noktamızda olacak” sözlerini kullandı.

Havalimanı Karbon Akreditasyonu’nda bir değil iki düzey birden yükselmek, büyük bir başarı…

ACI EUROPE Genel Yöneticisi Olivier Jankovec, “İstanbul Havalimanı’nın açılışından itibaren, İGA, hizmet kalitesi ve operasyonel performans bakımından her geçen gün yükseliş göstermektedir. Bugünkü başarılarından da açıkça görüldüğü üzere, Türkiye’ye ilişkin bu merkezin tabiata olan hassaslığı, harikalık prensiplerinin bir sonucu olarak temel öncelikleri ortasındadır. Bilhassa de Covid-19 pandemisinin tesirlerini şimdi yeni atlatmakta olduğumuz bu periyotta, Havalimanı Karbon Akreditasyonu’nda bir değil iki düzey birden yükselmek, havalimanı açısından kararlılık ve yatırım gerektiren kayda kıymet bir muvaffakiyettir. “Havalimanı denetimli CO2” salımını büyük ölçüde düşürdüklerini ve operasyonel paydaşlarının da kendi üzerlerine düşeni yapmalarını sağladıklarını gösteren 3. Düzey ‘Optimizasyon’ muvaffakiyetleri için İGA İstanbul Havalimanı grubunu tebrik ediyorum. Bu geniş kapsamlı sorumluluk alanı, ACI EUROPE öncülüğünde oluşturulan ve farklı sanayileri kapsayan 2050 Net Sıfır Karbon Emisyonu amacına ulaşmak ismine değerli bir adımdır” açıklaması yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.