DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybediyor

Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybediyor

Dünyada yılda 8 milyon kişinin tütün ürünleri nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Atam Taşdemir, “Sigara ve nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımı, başta akciğer ve kalp damar hastalıkları olmak üzere diğer organlarda da hastalık gelişmesinde rol oynamaktadır.

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 16:00
Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada yılda 8 milyon kişinin tütün eserleri nedeniyle hayatını yitirdiğini belirten İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Ceddim Taşdemir, “Sigara ve nargile üzere tütün eserlerinin kullanımı, başta akciğer ve kalp damar hastalıkları olmak üzere öbür organlarda da hastalık gelişmesinde rol oynamaktadır. Mide-bağırsak hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, unutkanlık, göz tansiyonu ve kimi cilt hastalıkları sigara içenlerde içmeyenlere nazaran daha fazla görülmektedir” dedi.

Tütün ve tütün eseri bağımlılığının, kıymetli ve tedavi edilmesi gereken bir sıhhat ve etraf sorunu olduğuna dikkat çeken İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Ceddim Taşdemir, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Denetimi Çalışma Kümesi Sekreteri misyonunda de bulunan Uzm. Dr. Taşdemir, Dünya Tütünsüz Günü’nün 1987 yılında Dünya Sıhhat Örgütü tarafından tütün salgınına karşı farkındalığı artırmak ve tütün dumanının sıhhate ziyanlarını topluma anlatarak harekete geçirmek gayesiyle ilan edildiğini belirtti.

EN YAYGIN SİGARA VE NARGİLE

Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanılan bağımlılık yapan hususun; sigara ve nargile üzere tütün eserleri olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Taşdemir, tütünün tek başına kullanıldığı üzere tütüne kimi kimyasal süreçler yapılarak sigara, nargile, puro, pipo biçimine getirilerek de piyasaya sürüldüğünü söyledi.

YILDA 1 MİLYONDAN FAZLA PASİF İÇİCİ ÖLÜYOR

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bilgilerine nazaran her yıl 8 milyondan fazla kişinin sigara ve tütün eserleri kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini söyleyen Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu ölümlerin yaklaşık 1.2 milyonunu kendisi sigara ve tütün eseri kullanmayan pasif içiciler oluşturmaktadır. Tütün dumanında bir kısmının kansere neden olabileceği bilinen 4 binden fazla ziyanlı kimyasal husus tespit edilmiştir. Tütün dumanın etkin ve pasif solunması ile bu kimyasal unsurlar insan bedenine girerek ziyanlı tesirlerini ortaya çıkarmaktadır” diye konuştu.

BİRÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Tıbbın eserlerini tüketmenin sıhhatimize zararlarından bahseden Uzm. Dr. Zeynep Ceddim Taşdemir, şu bilgileri paylaştı:

“Tütün eserlerinin kullanımı başta akciğer ve kalp damar hastalıkları olmak üzere öbür organlarda da hastalık gelişmesinde rol oynamaktadır. Mide-bağırsak hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, unutkanlık, göz tansiyonu ve kimi cilt hastalıkları sigara içenlerde içmeyenlere nazaran daha fazla görülmektedir. Hatta tütün eserleri kullanımı hem bayan hem erkeklerde kısırlık gelişmesine, hamilelik oluşmuşsa bayanların düşük yapmasına, küçük ve erken bebek doğumlarına, meyyit doğumlara da neden olabilmektedir.”

KAPALI ALANDA SİGARA TÜKETİLMEMELİ

Kapalı alanlarda tütün eserlerinin kullanılmasının, iç ortam hava kirliliğine neden olduğunu lisana getiren Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu üzere ortamlarda bulunan sigara içmeyen bireyler dumanla kirlenmiş olan havayı solumak durumunda kalırlar. Bu duruma ikinci-el (second-hand)/ pasif etkilenim denir. Bu durum tütün eseri kullanmayan erişkinlerde de tütün ile alakalı hastalıklara ve bilhassa çocuklarda teneffüs yolları enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, astım üzere sıhhat problemlerine neden olabilmektedir” biçiminde konuştu.

ELEKTRONİK SİGARALARDAN UZAK DURULMALI

Son vakitlerde ortaya çıkan ve gelecekte çok daha büyük sorun olma potansiyeli olan bir öteki hususun da elektronik sigara ve türevleri olduğunu söz eden Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu aygıtların da en az sigara kadar sıhhat üzerine ziyanları olduğu kanıtlanmıştır. Sigara bırakma tedavisinde geçiş aracı olarak kullanılması önerilmemekte, elektronik sigaraların oluşturduğu yapay dumanın solunmasıyla bağlı farklı hastalıkların oluştuğu da bilinmektedir” açıklamasında bulundu.

TÜTÜN ESERLERİNİ ÜRETMEK İÇİN YILDA 600 MİLYON AĞAÇ KESİLİYOR

Bu yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü temasının tütün üretimi ve tütün kullanımının etrafa verdiği ziyanlar ile etraf muhafazası üzeri olduğunu belirten Uzm. Dr. Taşdemir, “Tütün eserlerinin üretilmesinde kâğıt ihtiyacının karşılanması için her yıl 600 milyon ağaç kesilmektedir. Tütün eserlerinin kullanımı global sıcaklık artışına neden olan tonlarca karbondioksitsalınımına neden olmaktadır. Ayrıyeten tütün eserlerinin üretimi ve kullanımı nedeniyle su kaynaklarımız tükenmektedir. Tütün ve tütün eserlerinin kullanımının önlenmesi ile hem sıhhatimizi hem de etrafımızı ve geleceğimizi koruyabiliriz. Sağlıklı, tütünsüz günler dilerim” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.