DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Halkbank, Birleşmiş Milletler Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldı

Halkbank, Birleşmiş Milletler Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldı

Halkbank’tan 2050 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüdü

ABONE OL
Haziran 6, 2022 07:00
Halkbank, Birleşmiş Milletler Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halkbank’tan 2050 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüdü

Halkbank, Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) tarafından kurulan global işbirliği Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne (NZBA) katıldı. Halkbank, Birlik’le işbirliği kapsamında tüm kredi ve yatırım portföyünü 2050 yılına kadar net sıfır emisyon amacıyla uyumlu hale getirme taahhüdü verdi.

Türk bankacılık kesiminde etraf hassaslığıyla sürdürülebilirlik konusunda pek çok alanda öncü rol üstlenen Halkbank, bu vizyonunu yeni bir düzeye taşıyarak memleketler arası alanda yeni bir seyahate başlamış oldu. Halkbank, çalışmalarını ve yatırımlarını Paris İklim Muahedesi doğrultusunda net sıfır emisyon gayeleriyle uyumlu hale getirme taahhüdü vererek, Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldı.

NZBA, Paris Mutabakatı doğrultusunda 2050 yılına kadar tüm kredi ve yatırım portföylerinde net sıfır sera gazı salımı taahhüt eden ve global bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 40’ını temsil eden bankaları bir ortaya getiriyor. UNEP FI tarafından oluşturulan ve 41 ülkeden 111 bankanın üye olduğu Birlik, küresel gerçek iktisadın net sıfır emisyona geçişinin desteklenmesinde bankaların hayati rol üstlendiklerini kabul ederek, öncü bankaların en âlâ uygulamalarını paylaşıyor ve milletlerarası ölçekte dengeli bir çerçeveyle karbonsuzlaştırma stratejilerinin uygulanmasına takviye oluyor.

Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin üyeleri hangi taahhütte bulunuyor?

Birliğe üye bankalar;

  • Krediler, yatırım portföyleri ve operasyonlardan kaynaklı sera gazı emisyonlarını 2050’ye kadar yahut daha erken bir tarihte net sıfır emisyon maksadı ile uyumlu hale getirmeyi,
  • Beş yılda bir belirlenecek orta maksatlarla 2030 ve 2050 için yeni maksatlar belirlemeyi ve takip eden 12 ay içinde aksiyon planları hazırlamayı,
  • Üçüncü taraflardan bağımsız doğrulama yahut garanti beyanı almayı,
  • Bankanın en kıymetli tesire sahip olabileceği öncelikli bölümlere odaklamayı (sera gazı ağır sektörler),
  • Karbon ağır bölümlerin tümü yahut birden fazla için bölüm seviyesinde gayeler belirlemeyi,
  • Emisyonlarını ve süreçlerini halka açık ve şeffaf bir formda raporlamayı ve
  • Müşterilerinin geçiş süreçlerine ve karbonsuzlaştırma çalışmalarına takviye olarak net sıfır iktisada geçişe katkıda bulunmayı, taahhüt ediyor.

Halkbank, faaliyetlerinde, emisyon azaltma amaçlarını göz önünde bulunduracak

Halkbank, Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katılarak önümüzdeki devirde başta elektrik üretimine yapılan yatırımların yanı sıra kurumsal ve ticari krediler segmentinde, ayrıyeten pay senedi ve tahvil kaynaklı emisyon hususlarında, karbon emisyonu azaltma maksatlarını göz önünde bulunduracak. Banka, üyeliği doğrultusunda birinci etapta net sıfır karbon seyahatinde bilime dayalı kılavuzlar kullanarak 2030 yahut daha yakın bir tarih için bir orta maksat belirleyecek.

Gelecek jenerasyonlara yaşanabilecek bir dünya bırakma niyetiyle sürdürülebilirliğe odaklanan pek çok uygulamayı iş süreçlerine taşımaya devam ettiklerini vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Bankacılık bölümünün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de iklim değişikliğiyle çabada belirleyici olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Paris İklim Mutabakatı doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmaya yönelik global bir eforun içinde yer almayı çok önemsiyoruz ve bu sürece dahil olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Halkbank olarak gerçek bölümümüzle birlikte çalışarak, sıfır emisyon seyahatindeki geçiş planlarında müşterilerimizi destekleyeceğiz ve iklimle ilgili alınması gereken tedbirlerin hızlandırılması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” biçiminde konuştu.

Net-Sıfır Bankacılık Birliği

Finans kesiminin iklim için seferber edilmesinde kritik kıymet taşıyan Net-Sıfır Bankacılık Birliği, 2021 yılının Nisan ayında 43 kurucu üyenin iştirakiyle kuruldu. Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Girişimi’nin (UNEP FI) davetiyle toplanan ve BM İklim Hareketi ve Finansmanı Özel Elçisi Mark Carney’nin başkanlığını yaptığı Net Sıfır için Glasgow Finansal İttifakı’nın (GFANZ) bankacılık bileşeni olarak öne çıkan Birlik, portföylerini ve operasyonlarını Paris İklim Muahedesi doğrultusundaki amaçlarla uyumlu hale getirmeyi taahhüt eden bankaları bir ortaya getirmeye odaklanan en büyük global girişimlerdendir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.