DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Gözümüz hakkında şaşırtıcı 9 gerçek!

Gözümüz hakkında şaşırtıcı 9 gerçek!

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Güreser, gözlerimiz hakkında bilmediğimiz ilginç bilgiler paylaşarak tüm bebeklerin doğuştan renk körü olduğunu ve ağladıklarında göz yaşlarının dökülmediğini söyledi

ABONE OL
Haziran 2, 2022 15:00
Gözümüz hakkında şaşırtıcı 9 gerçek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Güreser, gözlerimiz hakkında bilmediğimiz farklı bilgiler paylaşarak tüm bebeklerin doğuştan renk körü olduğunu ve ağladıklarında göz yaşlarının dökülmediğini söyledi

Liv Hospital Ankara Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Serkan Güreser, gözlerin 5 duyu ortasında yer alan en değerli organ olduğunun altını çizerek, “Gözlerimiz sayesinde etrafımızdaki cisimleri 3 boyutlu olarak görürüz. İki beğenilen yer alan kör noktalar sayesinde de derinlik algısı yaratılmış olur. Bunun yanı sıra gözlerimiz hakkında bilinmeyen kimi enteresan gerçekler kelam konusudur” dedi.

YENİ DOĞMUŞ BEBEK GÖZ YAŞI DÖKMEZ

Uzm. Dr. Serkan Güreser gözlerimiz hakkında duyunca şaşıracağımız bu enteresan bilgileri şu halde sıraladı;

Tüm bebekler doğuştan renk körüdür: Bebeklerin renk algısı çeşitli testlerle tespit edilmiştir. Yaklaşık 1 aylıkken renklerin parlaklık ve yoğunluğu algılanabilir. 3 aylık bebek ise kırmızıyı da içeren birçok ana rengi görebilir. 4. ay civarında renk görüşü büsbütün gelişir.

Yeni doğmuş bir bebek ağladığında gözyaşı dökmez: Zira gözyaşı üretimi gözün dış üst kısmında bulunan gözyaşı bezi tarafından 1.ayda başlar ve tam üretim kapasitesi 3. ayda ulaşır.

Yeni doğan bebekler yaklaşık 20-40 cm uzaktaki objeleri en net halde görebilirler: Bebek anne karnında ışık algısına sahiptir ve bu tam görme kabul edilmez. Yeni doğan bir bebek, doğduğunda aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilir. Göz teması 3 aylıkken başlar, bebeğin görme uyumu gelişir ve ekseriyetle hareket eden objeyi gözleriyle takip edebilir. Göz kasları tam olarak 6. ayda gelişir.

Lensler gözün ardında kaybolmaz: Kent efsanesinin bilakis, göz kürenizin yapısı nedeniyle hiçbir kontakt lens gözünüzün gerisinde ‘kaybolamaz’. Gözün üst ve alt ksımları konjonktiva denilen şeffaf yapı ile kaplı olup, orbita içine burada rastgele bir geçiş yoktur. Üst kapağınız altına kaçmış olabilir. Kapağı karşıt çevirerek denetim edebilirsiniz. Lens, gözünüzün içinde değilse yerde yahut masanızda aramanızı tavsiye ederiz.”

ASLINDA HER ŞEYİ ZIT GÖRÜYORUZ

Uzm. Dr. Serkan Güreser, her şeyi aykırı gördüğümüzü lakin manzarayı gerçek formda üst çeviren temel organımızın beynimiz olduğunu lisana getirerek, “Işık, göz bebeğinden geçip merceğe ulaşır. Mercekte ikinci kez kırılır ve akabinde camsı cisimden geçerek ağ katmanda bulunan görme noktasına düşer. Burada zıt manzara meydana gelir. Beyinde oluşan aksi imaj, görme noktasında yer alan algılanır ve beyin ile sonlar görme merkezine taşınır. Beyindeki bulunan görme merkezinde aksi imaj düz bir biçimde algılanır ve bu sayede de görme olayı gerçekleşmiş olur” halinde konuştu.

GÖZÜMÜZ KAMERA OLSA, 576 MEGAPİKSEL OLURDU

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Güreser, kelamlarına şöyle devam etti;

  • “Göz, bedeninizdeki en süratli kastır. Bu nedenle, bir şey süratli bir halde gerçekleştiğinde, “Göz açıp kapayıncaya kadar” deriz.
  • İnsan gözü, rastgele bir anda, dinlenmeye muhtaçlık duymadan yüzde 100 çalışabilir.
  • İnsan gözü bir dijital kamera olsaydı, 576 megapiksele sahip olurdu.

576 megapiksel çözünürlük, tek tek pikselleri ayırt edemeyeceğiniz kadar keskin ve net bir imgeye sahip bir ekran oluşturmak için, görüş alanınızın boyutundaki bir alana 576 milyon piksel yerleştirmeniz gerektiği manasına gelir. Gözümüz daha çok bir dedektif üzeredir, etrafınızdan ipuçları toplar, akabinde kesimleri bir ortaya getirmek ve tam bir fotoğraf oluşturmak için onları beyne götürür. Tekrar de günlük görsel tecrübemize gelince, gözü megapiksellerle anlatmak çok hafif kalır.”

YILDA 4 MİLYONDAN FAZLA DEFA GÖZ KIRPIYORUZ

  • “Yılda ortalama yaklaşık 4.200.000 sefer göz kırparız. Genelde, ortalama bir insan dakikada 10-12 kere göz kırpmaktadır ve iki göz kırpması ortasındaki mühlet 2-10 saniye ortasında değişmektedir. Göz kırpması göz yüzeyinde gözyaşının dağılım için çok kıymetlidir. Bilgisayar kullanımı, okuma esnasında kırpma sayısı yarıya düşebilir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.