DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Glutensiz ürün pazarında paketli ürünlere talep artıyor, uzmanlar uyarıyor

Glutensiz ürün pazarında paketli ürünlere talep artıyor, uzmanlar uyarıyor

Research and Markets tarafından yayınlanan Glutensiz Unlu Mamuller Pazarı Küresel Endüstri Büyüme Eğilimleri ve Pazar Tahmini 2021 - 2026 Raporu’na göre sektörün 2026 yılına kadar yıllık 11,9’luk büyümeyle 5 milyar dolarlık hacmi aşması bekleniyor.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 06:36
Glutensiz ürün pazarında paketli ürünlere talep artıyor, uzmanlar uyarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Research and Markets tarafından yayınlanan Glutensiz Unlu Mamuller Pazarı Global Sanayi Büyüme Eğilimleri ve Pazar Kestirimi 2021 – 2026 Raporu’na nazaran bölümün 2026 yılına kadar yıllık 11,9’luk büyümeyle 5 milyar dolarlık hacmi aşması bekleniyor. Eserlerin süratli servis veren restoran menülerine giderek daha fazla dahil edilmesi, glutensiz unlu mamuller dalının daha geniş pazarlara yayılacağına işaret ediyor. Raporda glutensiz bisküvi, kraker ve kurabiye üzere kuru ve hazır ürünlerinse pazardaki öbür eserlere kıyasla daha süratli tüketildiği dikkat çekiliyor.

Kelam konusunu tablonun Türkiye’de de benzeri formda seyrettiğini belirten Schär Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Glutensiz beslenmeyi gerektiren hastalıklar ortasında Çölyak Hastalığı, İrritabl Bağırsak Sendromu, Buğday Alerjisi, Dermatitis Herpetiformis ve Çölyak olmayan Gluten Hassasiyeti bulunuyor. Dünya çapında gluten intoleransı ve çölyak hastalığının artan yaygınlığına ek olarak glutensiz beslenmeyi bir hayat biçimi haline getirmiş bireylerin sayısı da glutensiz eserlere talep yaratan değerli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum eser çeşitliliğini artırırken birtakım riskleri de beraberinde getiriyor” dedi.

Çapraz bulaş riski birinci sırada

Çapraz bulaşın bilhassa glutensiz beslenmesi gereken bireyler için hayati değer taşıdığını söyleyen Uzm.Dyt.İrem Fazilet “Çapraz bulaş (kontaminasyon), besinlerin tarladan sofraya tüm kademelerinde rastgele bir eserden mikroorganizmaların bulaşması halinde tanımlanıyor. Çapraz bulaşma bir eserden besine mikroorganizma geçişi olabileceği üzere, besinden besine mikroorganizma yahut alerjen bulaşması halinde de olabiliyor. Bilhassa toplu beslenme hizmeti veren kafe, restoran yahut yemekhaneler üzere yerlerde çapraz bulaşmayı önlemek ismine rastgele bir yasal düzenleme bulunmuyor. Yetersiz sanitasyon süreçleri, paylaşılan ekipmanların birebir eserlerde kullanılması, işçi bilgisinin ve mutfak araç gereçlerinin yetersiz olması üzere durumlar çapraz bulaşmaya sebep olabiliyor. Konut dışında glutensiz diyet uygulamak isteyen bireyler genel olarak bu tip sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor” diye konuştu.

‘’Eser ölçüde gluten içerebilir’’ ibaresine dikkat

Uzm.Dyt.İrem Fazilet, paketli eserlerde de riskin çabucak hemen birebir olduğuna dikkat çekerek “Gluten içermeyen bir unsurdan yapılmış olmasına karşın, eser gluten içeren besin üretim bantlarıyla birebir ortamda üretildiğinde glutene maruz kalabiliyor. Bu nedenle bu tip eserlerde içindekiler kısmında buğday, arpa ve çavdar yazmazken son kısmında ‘’eser ölçüde gluten içerebilir’’ ibaresi yazılması kıymetli. Çapraz bulaşma riskini sıfıra indirmek ve bu maruzatı önlemek için ‘’gluten içermez’’ ibaresi olan eserlerin farklı ortamlarda üretilmesi şart” ikazında bulundu.

“Glutensiz demek lezzetsiz demek değil”

Uzm.Dyt.İrem Fazilet, Schärolarak glutensiz eserlere dair önyargıları yıkmayı başardıklarını belirtti: “Söz konusu glutensiz eserler olduğunda tüketicileri en çok düşündüren noktalardan biri, lezzet açısından beklentilerinin ne ölçüde karşılanacağı. Lakin glutensiz demek lezzetsiz demek değil. Schar olarak her öğünün yalnızca istikrarlı ve besleyici unsurları içermesinin ötesinde uygun bir yemek tecrübesi, duyular için lezzet şöleni olmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda konvansiyonel eserlerden ayrılmayacak tatlı-tuzlu atıştırmalıklar, yumuşak, kabarık, lezzeti öne çıkan ekmekler üretiyoruz. Yüksek teknolojimizle ekmeklerimizi esirgeyici olmadan raf ömrünü uzatıyoruz. Bilhassa aile ortamlarında çölyaklı bireylerin kendilerine uygun beslenmeyi keyif alarak sürdürmelerini sağlıyoruz. Eserlerimiz kg başına 5 ppm’den az gluten içeriyor. Böylelikle günde 2 kg’a kadar tüketim muhtaçlıklarının eserlerimizle karşılanmasını ve 10 ppm’le glutensiz, sıkı lakin keyifli diyetler uygulanabilmesini sağlıyoruz. Çölyaklı bireylerin öbür besin intoleranslarını da gözardı etmiyor, eser portföyümüze laktoz, buğday içermez tezlerimizi ekliyoruz. Kaliteli ham unsur, tam taneli tahıl kullanımı eserlerimizi lif açısından zenginleştiriyoruz.”

“Avrupa’da önder konumundayız”

Dünyanın önde gelen milletlerarası besin güvenliği standardı BRC (British Retail Consortium) evrakının tüm ihtiyaçlarını göz önüne bulundurarak üretim sırasında çapraz bulaş riskine karşı katı bir alerjen denetim sistemi uyguladıklarına da değinen Schär Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan,Schär olarak dünyada 7 farklı lokasyonda, 11 ülkede, 40 yılı aşkın müddettir yaklaşık 120 çeşit eserle özel beslenme ihtiyacı olan beşerler için tahliller üretiyor ve Türkiye’de 2019 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Rastgele bir yapay tat, aroma, renklendirici yahut gözetici husus kullanmıyor, eserlerinin tarladan sofraya tedarik zincirinin her adımını dikkatli bir biçimde denetim ediyoruz. Eserlerimizin bulunabilirlğini de ayrıyeten önemsiyor, bireylerin her ortamda porsiyonluk paketlerimizle beslenmesini destekliyoruz. Eserleri, hammaddeleri ve üretim zincirinin tamamı 100 glutensiz bir marka olarak Avrupa pazarında da başkan konumdayız” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.