DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

“Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” yollarda

“Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” yollarda

Konak Belediyesi’nin başlattığı ve Türkiye’ye örnek olacak “Sokakta Dönüşüm” Projesinde bir adım daha atıldı.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 07:12
“Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” yollarda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak Belediyesi’nin başlattığı ve Türkiye’ye örnek olacak “Sokakta Dönüşüm” Projesinde bir adım daha atıldı. Ambalaj atığı toplayıcılarının atıklarını, geri dönüşüm firmasına kısa yoldan teslim edebilmesi için “Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” hizmete girdi. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un da katıldığı merasimle tanıtımı yapılan “Gezici Araç”a birinci atıklar yüklendi.

“Sokakta Dönüşüm” konusunda attığı adımlarla Türkiye’ye örnek olacak projeleri hayata geçiren Konak Belediyesi, bir prensip daha imza attı. Ambalaj atıklarını toplayan sokak çalışanlarının topladığı atıkları kısa müddette ve çarçabuk geri dönüşüm firmasına teslim edebilmesi için “Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” hizmete girdi. Konak Belediye Lideri Abdül Batur, belediye bürokratları, İzmir Sokak Toplayıcıları Geri Dönüşüm İşletme Kooperatifi (İZGEKOOP) Lideri Sedat Komas, Güzelyalı Mahalle Muhtarı Nedim Altan ile çok sayıda sokak personelinin katıldığı merasimde “Gezici Araç” tanıtılarak çalışma prensibi anlatıldı. Konak Belediye Lideri Abdül Batur, atıkların geri dönüşümünde Konak Belediyesi olarak büyük bir uğraş içinde olduklarını, bu alanda ürettikleri hizmetin Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek “Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı” ile bu alanda bir adım daha öteye gittiklerini söyledi.

Batur: Projemiz örnek olacak

Ambalaj atıklarının toplanması, atık toplayan sokak çalışanlarının muhakkak bir sistem içinde işlerini yapabilmesi için daha evvel bölüm temsilcileri ile bir ortaya gelerek bir protokol imzaladıklarını da anlatan Lider Batur, gayelerinin “Geri Dönüşüm”ü sistemli bir formda yaparak çağdaş hale getirmek olduğunu söyledi. Mevzuya ait Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının genelgesinden evvel çalışmaya başladıklarının da altını çizen Lider Batur, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e de husus ile ilgili sunduklarını söyledi. Batur, “Kağıt toplayıcılarıyla ilgili, kentte disiplini sağlamak, bir sistem getirmek maksadıyla daha evvel altı aylık bir çalışma yapmıştık. Evvel onları bir kooperatif çatısı altında topladık. Toplanan atıkları da bir merkezde bir ortaya getiriyoruz. Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğümüzle de ortak yapılan bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Güvenlik soruşturmaları yapıldıktan sonra, kartlarını veriyoruz. Bu kartlarla ve üstlerindeki üniformalarla atık toplama işini yapacaklar. Güvenlik kartı olmayan, üzerinde tulumu olmayan toplayıcılar artık alanda çalışamayacak. Biz bu uygulamaya, Etraf ve Şehircilik Bakanlığının genelgesi gelmeden başlamıştık aslında. Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger ile geçtiğimiz gün yaptığımız toplantıda Konak Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu çalışmanın tüm belediyeler tarafından uygulanması dilek ve temennisini de lisana getirdi” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.