DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Genç Kızın Organları Umut Oldu!

Genç Kızın Organları Umut Oldu!

İstanbul’da yaşayan Mustafa Bozkurt (55), şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği ile mücadele ediyordu.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 08:48
Genç Kızın Organları Umut Oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da yaşayan Mustafa Bozkurt (55), şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği ile gayret ediyordu. Rutin denetimleri esnasında kadavradan uygun donör bulunan Mustafa Bozkurt’a, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli kısmı tabibi Prof. Dr. Alp Gürkan ve takımı tarafından böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildi.

Şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği yaşayan Mustafa Bozkurt aylarca nakil bekledi. Canlı nakil için testler uygulanan Mustafa Bozkurt’a verici bulunamayınca, nakil listesine ismi yazıldı. Şubat ayında kalp yetmezliği gelişen Bozkurt’a acil diyaliz başlandı. Geçtiğimiz haftalarda hayatını yitiren genç bir kızdan nakledilen böbrek ile yine yaşama tutundu.

Umudum yoktu…

Hislerini lisana getirirken gözyaşlarına hakim olamayan Mustafa Bozkurt, “Şubat ayından diyalize geldim ve diyalize başladım. Toplamda 4 ayda böbrek çıktı ve çok memnunum. Kısa müddette kadavradan nakil çıktı. Hiç umudum yokken, 1 buçuk ayda nakil sırası bana geldi. Milyonda bir diyebilirim bu olay için. Tekrar evlatlarımla ve eşim ile bir hayat bahtı. Ne denilebilir ki; ailece çok memnunuz. Ülkemizde bu nakillerin giderek artması gerekiyor” diyerek hislerini lisana getirdi.

Bugün bir defa daha yaşama tutunduk

Mustafa Bozkurt’un eşi Asuman Bozkurt, “Biz hayatımızda her şeyi yerine getirebiliyorken, en kolayından çay, su içiyorduk. Lakin eşim içemiyordu. Çocuklar bunları görünce çok üzülüyordu. Çok güç süreçlerden geçtik. Bugün benim doğum günüm, adeta eşim ile birlikte tekrar doğdum” dedi.

Batı ülkelerine nazaran organ bağışı ülkemizde 10 kat daha az

Ameliyat sonrası açıklamada bulunan İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Kısım Lideri Prof. Dr. Alp Gürkan, “Organ bağışı maalesef ülkemizde batı ülkelerine nazaran 10 kat daha azdır. Bu nedenle yılda binlerce kişi bu hayaline erişemeden hayatını kaybetmektedir. Şu anda ülkemizde 30 bine yakın böbrek hastası nakil listesine kayıtlıdır. Birçok hasta da organ çıkma oranının düşük olması ve listede bekleme mühletinin çok uzun olması nedeniyle listeye kaydolmamaktadır. Hakikaten de listede bekleme müddeti ortalama 10 yıl civarındadır. Lakin uygun bir böbrek çıktığında birçok kıstas ortasında o böbreği alabilmek için en kıymetli puan hasta ile takılacak böbrek ortasındaki doku ahengine verilmektedir. Bu nedenle birçok hasta uzun yıllar beklerken, bizim hastamızda olduğu üzere birkaç ay içinde de böbrek çıkabilmektedir.

Hastamız Mustafa Bozkurt 4 ay evvel böbrek yetmezliği tanısı alıp diyalize başlamış. Diyalizdeki ömrün zorluğunu gördükten sonra 3 ay evvel hastanemiz organ nakli kısmına müracaat etti. Müracaatında nakile uygunluk açısından birtakım ön incelemeler yapıldı. Uygunluğu saptandıktan sonra böbrek nakli bekleme listesine dahil edildi. 1 hafta kadar evvel İstanbul’da hayatını beyin vefatıyla kaybeden bir hastanın ailesi de organ bağışı üzere kutsal bir işe onay verince bakanlık o kişinin dokularına en uygun olanların listesini hastanemize yolladı. Listenin uygun adaylar ortasında en üst sırasında hastamız Mustafa Bozkurt vardı. Organ nakli koordinatörümüz kendisini aradı ve hastaneye davet etti. Hastanede geri kalan incelemeler tamamlanarak böbreğin Mustafa Bozkurt’a takılmasına karar verildi. 2 saat süren başarılı bir ameliyat ile böbrek hastaya takıldı. Böbrek takılır takılmaz çabucak çalışmaya başladı ve hastamız ameliyat sonrası 6. Günde serum kreatinin bedeli 0.7 mg/dl ile sağlıklı bir formda meskenine taburcu edildi. Diyaliz hastalarının ümitsizliğe kapılmaması lazım. Ülkemizde organ bağışını artırmak için çabalarımız devam ederken birtakım hastaların da bu hayaline kavuşması bazen çok erken olabilir” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.