DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Gayrimenkul fiyatlarınızı boşuna şişirmeyin!

Gayrimenkul fiyatlarınızı boşuna şişirmeyin!

Kısa süre önce açıklanan ‘Konut Finansmanı Paketleri’nin ardından konut fiyatlarında yaşanan ani yükseliş dikkat çekmişti. Emlak fiyatlarındaki manipülasyonu önleme amacıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğle internet ortamında yayınlanan ilanlar takibe alındı.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 18:00
Gayrimenkul fiyatlarınızı boşuna şişirmeyin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa mühlet evvel açıklanan ‘Konut Finansmanı Paketleri’nin akabinde konut fiyatlarında yaşanan ani yükseliş dikkat çekmişti. Emlak fiyatlarındaki manipülasyonu tedbire maksadıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirimle internet ortamında yayınlanan ilanlar takibe alındı.

Tapu Kurucu Ortağı Emre Erşahin, “Tebliğ, internet ortamında yayınlanan taşınır ve taşınmaz ilanlarının yarattığı kayıt dışı ekonomiyi önleyecek olması manasında kıymetli bir adım. Tapu iş modelimizde satıcıların boşu boşuna fiyat artırmasına gerek de yok müsaade de yok. Zira Tapu’da fiyatlar, önemli alıcıların ihaledeki rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla resen artıyor. Satıcılar masraf ödemeden; süratle ve sağlam halde satışlarını gerçekleştiriyor ve tüm süreç taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetkili profesyonel danışmanlar yardımıyla Tapu tarafından yürütülüyor” dedi.

Konut Finansmanı Paketleri’nin duyurulmasının akabinde emlak fiyatlarında yaşanan keskin artışlar üzerine T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ‘538 sayılı Vergi Adap Kanunu Genel Tebliği’ aracılığıyla bu hususta birtakım düzenlemeler yapıldı.

Düzenlemeyle; hizmet verilenler ismine gerçekleştirilen taşınır, taşınmaz, mal ve hizmet satış/kiralama süreçlerine ait her bir tahsilat yahut satış süreci fiyatı ve tarihi ile tahsil edilen fiyatların aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ait banka hesap bilgileri üzere bilgilerin Gelir Yönetimi Başkanlığı’na iletilmesi mecburî kılındı.

Fiyatlar önemli alıcıların rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla artıyor

Tapu Kurucu Ortağı Emre Erşahin, “Yapılan düzenleme internet ortamındaki kayıt dışı ekonomiyi engelleyecek olması açısından büyük kıymet taşıyor. Düzenlemeye uymayan satıcıların önemli yaptırımlarla müsabaka mümkünlüğü yüksek. Bizler, iş modelimizde şeffaf bir piyasada şuurlu alıcıların vereceği tekliflerle bir gayrimenkulün piyasa pahasını bulabileceği niyeti üzerine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İş modelimiz sayesinde gayrimenkul satıcılarının fiyat artırarak kendilerini riske atmasına gerek kalmıyor, fiyatlar bizatihi önemli alıcıların rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla artıyor” dedi.

Ferdî satıcılar sıfır masrafla satış yapıyor

Satıcılar için büsbütün şeffaf bir sistem sunduklarının altını çizen Emre Erşahin, “Tapu’da satıcılar hiçbir masraf ödemeden; süratli, muteber halde satışlarını gerçekleştiriyor ve tüm süreç taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetkili profesyonel danışmanlar yardımıyla yürütülüyor. Tapu her vakit olduğu üzere alıcılar için bilgi ve fiyat şeffaflığı sağlıyor. Sistemde, alıcılar için teyit edilmiş hakikat gayrimenkul bilgisi sunulurken alıcılar tekliflerini rekabetçi ve açık bir ortamda veriyor. Süreçler muteber ve şeffaf bir platformda gerçekleştiriliyor. Tapu’un tapu bölümüne kadar vermiş olduğu hizmetler sayesinde alıcılar süratle ve inançla gayrimenkul sahibi oluyor” halinde kelamlarını sürdürdü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.