DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Garanti BBVA sendikasyon kredisini bu kez sosyal kriterler odağında yeniledi

Garanti BBVA sendikasyon kredisini bu kez sosyal kriterler odağında yeniledi

Garanti BBVA yurt dışı borçlanma programı kapsamında uluslararası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisini 100 olarak yeniledi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 06:00
Garanti BBVA sendikasyon kredisini bu kez sosyal kriterler odağında yeniledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Garanti BBVA yurt dışı borçlanma programı kapsamında memleketler arası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisini 100 olarak yeniledi. 367 gün vadeli 283,5 milyon ABD doları ve 290,5 milyon Euro meblağında iki farklı dilimden oluşan sendikasyon kredisi mutabakatı 16 ülkeden 30 bankanın iştirakiyle imzalandı. Dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal hedeflerle kullanılacak kredinin toplam maliyeti sırasıyla SOFR + 2,75 ve Euribor+ 2,10 olarak gerçekleşirken, sürece toplamda 125,12 oranında talep geldi. İki yıl evvel dünyanın birinci ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini hayata geçiren Garanti BBVA, bu sendikasyon kredisini ise farklılaştırarak toplumsal kriterlere endeksli yenileyip sürdürülebilir finans alanında öncü uygulamalarını devam ettirmiş oldu.

Sağlanan kredi çerçevesinde Garanti BBVA’nın vermiş olduğu maksatların denetimi için atanmış milletlerarası kontrol şirketi, test tarihlerinde mutabık kalınan amaçları kıymetlendirecek. Amaçların muvaffakiyetle gerçekleştirilmesi halinde ise faiz indirimine gidilecek.

Sendikasyon kredisiyle ilgili olarak görüşlerini bildiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bankamızın en kıymetli stratejik önceliği haline gelen iklim değişikliği ile uğraş ve kapsayıcı büyüme odağımız doğrultusunda, sürdürülebilir finans piyasasının gelişimine öncülük etmeyi sürdürüyoruz. 16 yılı aşkın müddettir söylemi aksiyona dönüştürerek her vakit yapılmamış olanı yapma ve bölüme örnek olma vizyonuyla çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Bu kapsamda, sürdürülebilirlikle kontaklı sendikasyon kredisini bu kere toplumsal kriterler odağında yenilemenin memnunluğunu yaşıyoruz. Sağladığımız bu kredinin maliyeti bayan hakim ortaklı işletmeler ve mikro KOBİ’lere sağlanan finansman meblağı ile 6 sefer yer aldığımız Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 2023 yılında da yer almak üzere rekabetçi maksatlara endeksli olacak. Stratejik önceliklerimiz odağında verdiğimiz taahhütlerin ve üstlendiğimiz misyonun kıymetli bir yansıması olan sendikasyon kredisinin yenilenmesi, birebir vakitte Garanti BBVA’nın yurtdışı finansman piyasasındaki sürdürülebilir fonlama yaratma gücünün de altını çiziyor. Bankamız, milletlerarası bankaların ve yatırımcıların Türkiye’de çalışmak isteyeceği birinci banka olma vizyonu doğrultusunda, güçlü muhabir bankacılık ağı, tecrübeli takımı ve iş yaratma kabiliyetindeki başarısıyla kesimdeki öncü pozisyonunu da bir sefer daha kanıtladı.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.