DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Fuarlar küçük üreticiyi ihracatla buluşturdu

Fuarlar küçük üreticiyi ihracatla buluşturdu

Türkiye’den 17 il ve 2 ülkeden toplam 174 firmanın katıldığı 10. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile 11 Ekoloji İzmir’i; 54 ülkeden ve 42 ilden toplam 12 bin 520 kişi ziyaret etti. Dört gün süren ve son iki günü halka açık olan fuarlar, yerli ve yabancı katılımcı ile ziyaretçiyi bir araya getirirken sektörün tüm aktörlerini İzmir’de tek çatı altında buluşturdu.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 23:12
Fuarlar küçük üreticiyi ihracatla buluşturdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’den 17 vilayet ve 2 ülkeden toplam 174 firmanın katıldığı 10. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Eserleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile 11 Ekoloji İzmir’i; 54 ülkeden ve 42 vilayetten toplam 12 bin 520 kişi ziyaret etti. Dört gün süren ve son iki günü halka açık olan fuarlar, yerli ve yabancı iştirakçi ile ziyaretçiyi bir ortaya getirirken bölümün tüm aktörlerini İzmir’de tek çatı altında buluşturdu.

42 vilayetten ziyaretçi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Nevşehir, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak.

54 ülke geldi

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Azerbaycan, Bahama, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Cezayir, Danimarka, Estonya, Fas, Filipinler, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Jamaika, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs, Libya, Lübnan, Malezya, Mısır,Moğolistan, Moldova, Monako, Özbekistan, Pakistan,

Polonya,Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Suriye, Tacikistan, Tayland, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan.

Zeytin ve zeytinyağını ana eser kümesi olarak bünyesinde barındıran Türkiye’deki tek milletlerarası ihtisas fuarı Olivtech ile Türkiye’yi memleketler arası alanda temsil eden organik sertifikalı eserlerin ve dalın tüm paydaşlarının yer aldığı tek fuar olan Ekoloji İzmir; İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde İZFAŞ tarafından 26 – 29 Mayıs 2022 tarihlerinde fuarizmir’de düzenlendi. Olivtech Fuarı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) dayanağıyla, Ekoloji İzmir Fuarı, Ekolojik Tarım Tertibi Derneği (ETO) takviyesiyle eş vakitli olarak gerçekleşti.

“Sektörün ihracat kapısı oldu”

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Son vakitlerde, zeytinin çok gündemde olduğu bir devirde geniş vakitli bir fuar yaptık. Bizim buradaki misyonumuz; İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” siyasetini hayata geçirebilmek için, küçük üreticiyi direkt ihracatçı yapabilecek ve fuarlar kanalıyla, farklı mecralarda karşılaşamayacağı yurt dışından gelen satın alımcılarla tıpkı ortamda buluşturabilmek. Münasebetiyle bu kesimlerin ihracat kapısı olabilmek. Fuarlarımız dört gün sürdü ve yeterli bir ticari hacim yakaladığımızı düşünüyoruz. Olivtech Fuarı kapsamında Edremit Ticaret Odası ile zeytinyağı kesiminde “Alım Heyeti Programı” gerçekleştirdik. Türkiye genelinde onlarca iştirakçi firmamız fuara katıldı. Yurt dışından Libya ve Fas’tan pek çok iştirakçi firma da eserleriyle fuarımız da yer aldı. Birebir vakitte yurt dışından, bilhassa Avrupa’dan çok önemli satın almacılar geldi bunlardan, Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz’i sayabiliriz. Kuzey Afrika’dan ise, Cezayir, Fas, Libya ve Tunus, ayrıyeten Rusya Federasyonun’dan profesyonel ziyaretçiler geldi” dedi.

“Fuar çok başarılı geçti”

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) İdare Şurası Lideri Dr. Mustafa Tan, “Otuz yıldır bu kesimin içindeyim, 2007 yılında ülkemizde birinci eser kurulu olan UZZK’yı kurucularındanım. UZZK, Türkiye’de binlerce işletme, ticaret ve ihracat yapanlar, kooperatifler ve birliklerin yer aldığı kesimi temsil eden çatı kuruluştur. Biz bu fuarın en değerli bileşenlerindeniz. İzmir Büyükşehir ve İZFAŞ’ın dayanaklarıyla bu platform, zeytinciliğimizin Türkiye’de gelişmesi bakımından değerli çalışmalara imza attı ve fırsatlar yarattı. Fuar çok başarılı geçti. Bilhassa makine üreticileri çok hoş ilişkiler yaptı. Sofralık zeytinle ilgili tüm makinalar dolum tesisleri ve paslanmaz çelik depolarla dünyada ismimizi duyurmaya başladık. Örnek vermek gerekirse, yalnızca bir Ürdünlü firma 8 adet makine aldı. Ayrıyeten, merkezi Madrid’de bulunan Milletlerarası Zeytin Kurulu (IOC) himayelerinde ve UZZK tarafından “Türkiye Kalite Mükafatı Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması” gerçekleşti. Bunun yanında, “İran Ulusal Zeytin Konseyi” başkanlığında, 50 kişilik bir heyet ile ülkemiz ortasında imzalanan karşılıklı teknik ve ticari işbirliği mutabakatlarının adresi de Olivtech Fuarı oldu” dedi.

“Söyleşilerimiz ilgiyle takip edildi”

Ekolojik Tarım Tertibi Derneği (ETO) İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Uygun Aksoy, “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri emekli öğretim üyesiyim. Organik sertifikalı zeytin üreticisiyim. Fuar boyunca yaptığımız söyleşilerde, Türkiye’de ve dünyada organik zeytinyağının durumu ve meselelerini tartıştık. Bu fuarlar, ülkemizde organiğin daha fazla ön plana çıkması ve sertifikalı eserlerin artması için, bilhassa hasat sonrası depolama, sürece ve pazarlama konusunda neler yapılabilir sorusuna, dal ve bölümün uzman akademisyenleri ile tahlil aradığımız yerler olması açısında çok kıymetli. Hem bölümün hem de ziyaretçilerin her geçen yıl ekolojik besin konusunda farkındalıklarının arttığını seminer ve söyleşilerimizi ilgiyle takip ettiklerini gördüm. Bu olumlu bir gelişme” dedi.

Portekiz’den gelen Rafael Tavares, “Portekiz’de zeytinyağı üreten ve milletlerarası zeytinyağı ticareti yapan bir şirketim var. Bu fuara ve Türkiye’ye birinci sefer geliyorum, fuar ortamını çok beğendim, pek çok satıcı ve üretici ile görüşme ve irtibat kurma imkanı yakaladım. Türkiye’de üretilen ve farklı ağaçların toprakların zeytinyağını tanımak istiyorum. Bundan sonra bu fuara daima katılmayı düşünüyorum” dedi.

İspanya’dan gelen Manuel Curado Serrano, “1988’ den beri İspanya’da zeytin, zeytinyağı üretimi ve memleketler arası ticaret yapıyorum. Türkiye ve İzmir’e birinci sefer geliyorum. Fuar ile ilgili izlenimim çok olumlu, memleketler arası bir ihtisas fuarı olması, profesyonel yapılması beni etkiledi. İspanya ve öteki Avrupa ülkeleri ile ticaret yaptığım için, bu fuar bana fiyatlandırma konusunda karşılaştırma imkanı verdi. Ben bilhassa Türk zeytinini tanımak istiyorum ve bununla ilgileniyorum. Firmalarla yaptığım B2B iş görüşmelerimde zeytin ve zeytinyağı kesimindeki Türk üreticilerle görüşmelerim çok yeterli geçti. Bilhassa makine bölümündeki yeni teknikleri keşfetmek beni heyecanlandırdı. Altı firma ile görüşmem oldu. Onlarla ilerleyen günlerde kontrat imzalamayı düşünüyorum” dedi.

Şili’den gelen Rodrigo Molina Jara, “Şili’nin merkezinde zeytin, zerzevat ve meyve üretimi yaptığım küçük ölçekli zeytinyağı ürettiğim bir fabrikam var. Birinci kez zeytinyağı konusunda milletlerarası bir teşebbüste bulunmak istiyorum Ülkenizin zeytin ağaçları iklimi ve üretim potansiyelini çok beğendim. Bu fuarda, Türk zeytinyağını, zeytin ağaçlarını, iklimini tanıma fırsatı bulmam benim için çok kıymetli. Burada küçük butik işletmeler gördüm hasatından, pazarlamasına kadar kendilerinin yapıyor olması çok büyük muvaffakiyet. Fuar sonrasında görüşmelerim devam edecek. Şu an üç Türk zeytinyağı firması ile görüştüm ve çok olumlu geçti. Mutabakat yapmayı düşünüyorum ve seneye bu fuara tekrar gelmeyi çok isterim” dedi.

Libya Ticaret Bakanlığı İhracat Tanıtım Merkezi’nden Mohommed Ali Aldib, “Türkiye ile Libya ortasında büyük hacimli bir ticaret var daha evvel fuara bir defa daha iştirakçi olarak geldik. İzmir’den iki Türk firmasıyla muahede yaptık. Fuara Libya’dan zeytinyağı üreten ve milletlerarası ticaret yapan dört şirket ile katıldık. Fuardan mutluyuz ve tekrar gelmeyi düşünüyoruz” dedi.

Etkinlikler durmadı

Olivtech Fuarı kapsamında 5 adet mutfak gösteri, 10 adet söyleşi, 1 adet zeytin ve zeytinyağı tadım alanı ve zeytinyağı müzayedesi organize edildi. Etkinliklerde 25 konuşmacı yer aldı. Olivtech Fuarı’nın birinci günü, İzmir Köy-Koop İdare Heyeti Lideri Neptün Soyer, Şef Sahrap Soysal ve İzmir Aşçılar Derneği İdare Konseyi Üyesi İlhami Dinç’in iştiraki ile “İzmir Köy- Koop ile FAO Türkiye 10 vilayet 10 kooperatif 100 üretici bayan, Sahrap Soysal’ın Anadolu Mutfağında” Mutfak Gösterisi gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mahallî üretici ve kooperatiflerin eserlerinin satışa sunulduğu “Zeytinyağı Müzayedesi” organize edildi. Fuarının ikinci günü “IOC – UZZK Türkiye 2022 Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışı Ödül Töreni” de gerçekleşti. Fuar müddetince alanında uzman şahısların yer aldığı yemek gösterileri, söyleşiler ve tadımlar yapıldı.

“Ekoloji Buluşmaları” kapsamında 9 söyleşi, 2 workshop ve 1 şov düzenlendi. Almanya, Azerbaycan, Belçika, Danimarka, Fas, Hırvatistan, Hindistan, İran, İspanya, İtalya, İngiltere, Kırgızistan ve Yunanistan’dan alanında uzman şahısların iştirakiyle 4. Akdeniz İklimlerinde Organik Tarım Konferansı hibrit olarak düzenlendi. 16 oturumun gerçekleştiği konferansta 112 konuşmacı yer aldı.

Sistemli olarak kontrollerin ve periyodik olarak gerekli tahlillerin yapıldığı organik eserlerden oluşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eko Pazarı, fuar ziyaretçilerin uğrak yeri oldu. Fuara katılan firmaların zeytinyağlarının yer aldığı tadım alanında; ziyaretçiler Ege Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı öğrencilerinin anlatımı ile farklı sıkım teknikleriyle elde edilen zeytinyağları deneyimledi.

Terra Madre Anadolu İzmir 2022’ye adım adım

10. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Eserleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile 11 Ekoloji İzmir’de, Terra Madre Anadolu tanıtım standı dikkat çekti. Dünyanın en büyük besin hareketi Slow Food önderliğinde iki yılda bir İtalya’da gerçekleşen Terra Madre Gastronomi Fuarı, Terra Madre Anadolu İzmir 2022 olarak 2-11 Eylül’de Kültürpark’ta düzenlenecek. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş vakitli olarak Türkiye’de birinci kere düzenlenecek fuar, tüm Türkiye ve Akdeniz’den katılacak küçük üreticileri dünya ile buluşturarak ülkenin ve İzmir’in marka pahasını artıracak. Anadolu mutfağının ve tarım eserlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, mahallî eserlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. Fuarda Türkiye’nin farklı coğrafik bölgelerinden gelen gastronomik eserler buluşacak. Fuar kapsamında üreticiler de bir ortaya gelerek meselelerini konuşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.