DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Fitch’ten bir kez daha AAA onayı

Fitch’ten bir kez daha AAA onayı

İzmir zirvedeki yerini korudu

ABONE OL
Haziran 1, 2022 04:24
Fitch’ten bir kez daha AAA onayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İzmir doruktaki yerini korudu
Memleketler arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’deki olumsuz ekonomik gelişmelere karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dinamik iktisadı, sağlam bütçe performansı ve ihtiyatlı finans idaresi sayesinde uzun vakittir “AAA” düzeyinde olan “en yüksek ulusal kredi notu” nu bir defa daha onayladı.
İzmir’e dair geçen Ocak ayında rapor yayımlayan Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mutlaklaşmış mali bilgileri eşliğinde derecelendirme notunu güncelledi. Kur artışının yapılan yatırımlar ve borçlanmalarda meydana getirdiği ek maliyetlere karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi, sağlam finans idaresi ile kuvvetli geri ödeme ve güçlü faaliyet bakiyelerinden kaynaklanan borç servisi karşılama kapasitesi sayesinde kredi notunu en yüksek düzeyde müdafaayı başardı.
Ulusal Uzun Vadeli Kredi Notu olan “AAA” kredi notu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, memleketler arası finansman kuruluşlarından temin edilecek dış finansman için yatırım yapılabilirlik konusunda yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olduğu gerçeğini yine ortaya koymuş oldu. Güçlü ekonomik şartlar, önlenemeyen kur artışı ve yüksek enflasyon sürecine karşın yapılması planlanan altyapı yatırımları finansmanının kapısının açık olduğunu “AAA” kredi notu ile bir defa daha gözler önüne serdi.
Lider Soyer: Başarımızın teyit edilmesi değerli
Fitch Ratings’in not teyidini pahalandıran İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer, “Kredibilitesi en yüksek kurumlar ortasında olmak, yabancı yatırımcıların İzmir’e inançla yatırım yapmalarını sağlıyor. İtimat ve istikrar ortamının korunması ve hatta güçlendirilmesi, ekonomimizin ilerlemesi ve refahımızın artmasını sağlayacaktır” dedi. Lider Soyer, Pandemi üzere bütçe açığının olağanlaştığı bu güç devirde bütçe masraflarında yüzde 97 gerçekleşme oranı yakalamanın, bütçe açığını ise yarı yarıya azaltmanın derecelendirme kuruluşları tarafından teyit edilmesinin çok kıymetli olduğunu tabir etti.
Milletlerarası piyasalardan Hazine garantisiz uzun vadeli, uygun faizli proje bazlı borçlanmalar sayesinde masraf kalemlerinde bozulmanın önüne geçebildiklerini tabir eden Soyer, kelamlarına şöyle devam etti: “Programlarda öngörülen mali maksatlara ulaşmak için gerektiğinde ölçülü ve vakitli önlemleri alabilmemiz, finansal borçlanma araçlarını aktif bir biçimde kullanmamız, ihtiyati adımları atmasını bilmemiz, belediyeler ortasındaki güçlü pozisyonumuz, memleketler arası piyasalardan rekabet gücünü yükseltmeye yönelik çeşitlendirilmiş finansman kaynakları, kentin gelişimi ve geleceği için son derece değerli olan sürdürülebilir, yeşil, çevreci yatırım çalışmaları İzmir’imizin derecelendirme liginde tepede kalmasını sağladı.”
Soyer, “Risk primleri ve döviz kurunda bir dengelenme sağlanabildiği takdirde önümüzdeki yıllarda da bulunduğumuz güçlü pozisyonu koruyacağımıza dair inancım tam” dedi.
Fitch Ratings raporunda neler var?
Belediyelerin borç sürdürülebilirliğini pahalandırmak için en değerli ölçütün geri ödeme oranı olduğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 katın epeyce altında daha kuvvetli geri ödeme ve daha güçlü faaliyet bakiyelerinden kaynaklanan sağlam bir cari borç servisi karşılama kapasitesi sayesinde AAA kategorisinde bir borç sürdürülebilirliğine sahip olduğu, İzmir’in toplam borcunun yüzde 82,1’inin euro cinsinden olduğu; uzun borç vadesi, 7.2 yıllık yüklü ortalama vade ve tam amortisman profili sayesinde döviz riskinin hafifletildiği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının yüzde 87,9’unun sabit faizli olduğu ve bu durumun da İzmir’in faiz oranı riskini azalttığı, İzmir’in sermaye masraflarının toplam harcamalarının yüzde 54’ünü oluşturduğu ve bu sermaye masraflarının büyük kısmının metro sınırlarının inşaatını içerdiği sözleri öne çıktı.
AAA kredi notu ne manaya geliyor?
“AAA” kategorisi yatırım yapılabilir düzeyde ve finansal yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetinin son derece yüksek olduğu manasına geliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.