DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Finberg, toplam 47 milyon dolar yatırım yaptığı girişimcilerle bir araya geldi

Finberg, toplam 47 milyon dolar yatırım yaptığı girişimcilerle bir araya geldi

Fibabanka’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan ve toplamda 34 yatırımla Türkiye’nin en hızlı büyüyen kurumsal girişim sermayesi olan Finberg, girişimlerin Fiba Grubu şirketleriyle farklı alanlarda iş birliği yaratabilmelerine ve yurt dışına açılabilmelerine destek olmak amacıyla girişimcileriyle bir araya geldi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 02:00
Finberg, toplam 47 milyon dolar yatırım yaptığı girişimcilerle bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fibabanka’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan ve toplamda 34 yatırımla Türkiye’nin en süratli büyüyen kurumsal teşebbüs sermayesi olan Finberg, teşebbüslerin Fiba Kümesi şirketleriyle farklı alanlarda iş birliği yaratabilmelerine ve yurt dışına açılabilmelerine takviye olmak emeliyle girişimcileriyle bir ortaya geldi.

Türkiye’nin fintek odaklı birinci kurumsal teşebbüs sermayesi olarak yola çıkan, birinci üç yılında gerçekleştirdiği 7 yatırımın akabinde 2021 yılında 11, 2022’in birinci beş ayında ise 16 yatırıma imza atan Finberg bugüne kadar 27 teşebbüs ve 7 fona toplam 47 milyon dolar kıymetinde yatırım yaptı.

Swissotel The Bosphorus Istanbul’da, Finberg’in yatırım yaptığı teşebbüslerin kurucuları ve fon yöneticileriyle, Fiba Kümesi şirketlerinin üst seviye yöneticilerini buluşturan ve bu sene birincisi düzenlenen Get Together etkinliğinde, Finberg geçirdiği dönüşümü ve gelecek yol haritasını paylaştı.

Aktiflikte, Finberg İdare Konseyi Üyesi İhsan Elgin, Fibabanka Genel Müdürü ve İdare Şurası Üyesi Ömer Mert ve Fiba Kümesi İdare Konseyi Lideri Murat Özyeğin girişimcilerle büyümek üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Finberg İdare Konseyi Üyesi İhsan Elgin aktiflikte şu noktalara değindi:

“Finberg, 5 milyon dolarlık bir fonla yola çıkarken gayesi Fibabanka’ya dayanak sağlayacak fintek teşebbüslerine yatırım yapmaktı. Ancak vakit içinde muhtaçlığın çok daha farklı alanlarda olduğunu gördük. Yatırım yaptığımız dalları ve kapsamımızı genişleterek perakende teknolojilerinden siber güvenliğe, block zincir tabanlı iş modellerinden eğitim teknolojilerine kadar farklı alanlarda yatırımlar yaptık. İngiltere’den Yanlışsız Avrupa’ya, Ortadoğu’ya kadar yatırım yaptığımız bölgeleri genişlettik. ‘Fonların Fonu’ yaklaşımıyla klasik bir kurumsal teşebbüs sermayesi kimliğinden sıyrıldık. Finberg artık küresel çapta finansın ve perakendenin geleceğine yatırım yapan ve onu şekillendiren teşebbüslerle birlikte yürüyen, Fiba Kümesi şirketlerinin yanı sıra yabancı yatırımcıların da yatırım yaptığı memleketler arası bir fona dönüşüyor.

Türkiye’deki yatırımlarımızın hem müşteri hem de yatırım alma manasında yurt dışı pazarlara açılması için ağır çalışmalar yürütüyoruz. Küresel ekonomik daralmaya karşı teşebbüslerimize verdiğimiz takviyesi daha da artıracağız. Kurduğumuz ekosistem, teşebbüslerin ve girişimcilerin yanı sıra Fiba Kümesi şirketlerinin de onlarla birlikte gelişebileceği ve büyüyebileceği bir yapı halini alacak. İlerleyen günlerde de gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımlarımızı ve iş birliklerimizi duymaya devam edeceksiniz.”

Fibabanka Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi Ömer Mert yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Fibabanka olarak, geleceğin teknolojilerine şimdiden yatırım yaparak yenilikçi eser ve hizmetleri hayata geçiriyoruz. Girişimcilik ekosistemi içinde var olmak ve bu alanda paha üretmek de bizim için çok değerli. Bu alanda var olmaya karar vermemizle Finberg seyahatimiz başlamış oldu. Fibabanka’nın Finberg stratejisini; yenilikçi eserler çıkarmak, bankacılık dışında da yetkinlikler kazanmak ve yeni satış kanalları yaratmak olarak 3 başlıkta özetleyebiliriz. Fibabanka ve Finberg sinerjisi teşebbüsçüler için de kıymetli bir avantaj sağlıyor. Buna kredi gereksinimlerine tahlil bulmaktan, bir banka ile yakın çalışabilmeye kadar birçok noktada örnek verebiliriz.”

Fiba Kümesi İdare Konseyi Lideri Murat Özyeğin Türkiye’nin girişimcilikte geldiği noktayı kıymetlendirerek şu açıklamalarda bulundu:

“Girişimciliği, bir ülkenin büyümesini tetikleyen ve katma paha sağlayan en kıymetli öge olarak görüyorum. Finberg’i kurmamızın ana gayesi Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaktı. Finberg’in geldiği bu noktadan ve yaptığımız yatırımlardan da bunu başardığımızı görüyorum ve bundan çok mutluyum. Girişimcilik bizim kurucu kıymetlerimiz ortasında yer alıyor ve bu alana toplumsal sorumluluk anlayışımızla yaklaşıyoruz. AÇEV, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı (HMÖV) vaktinin ve alanlarının en başarılı toplumsal teşebbüsleri olduğu üzere Özyeğin Üniversitesi’nde de girişimcilik üzerine her vakit çalışmalar yapıyor ve öğrencileri bu alana teşvik ediyoruz. Bu bakış açımızla, Dünyada ve Türkiye’de birçok yatırımımız bulunuyor. Girişimcilik kapsamında Türkiye’de geliştirdiğimiz iş birliklerini Avrupa’ya taşımak istiyoruz. “

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.