DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Fibabanka’dan Sermaye Piyasalarına Dördüncü İhraç

Fibabanka’dan Sermaye Piyasalarına Dördüncü İhraç

İlk üç ihracın sağladığı getiri ve ürünün sağladığı güven sonrası Fibabanka dördüncü ihracını başarı ile tamamladı

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 03:24
Fibabanka’dan Sermaye Piyasalarına Dördüncü İhraç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birinci üç ihracın sağladığı getiri ve eserin sağladığı itimat sonrası Fibabanka dördüncü ihracını muvaffakiyet ile tamamladı

Dijital yatırımları ve teknolojik alt yapısı ile bölüme yeni eser ve hizmetler kazandıran Fibabanka, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin (TMKŞ) dayanağı ile Varlığa Dayalı Menkul Değer (VDMK) ihracının dördüncüsünü gerçekleştirdi. Başarılı bir halde tamamlanan ihraçta Fibabanka’nın kullandırdığı toplam 280 milyon TL’lik tüketici kredisi seküritize edildi.

Farklı kredi portföylerini ihraç etmeyi planlıyoruz.

Fibabanka’nın kullandırdığı tüketici kredilerini seküritize etmek üzere bir yıla kadar uzanan vadelerde dördüncü defa VDMK ihracını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Fibabanka Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi Ömer Mert kelamlarını şu formda sürdürdü: “Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin sunduğu eser geliştirme, kredi analitik, BT altyapı ve operasyon hizmetlerinden faydalanılarak A ve B kümesi olmak üzere 9 farklı vade aralığında en kısa 33, en uzun 343 gün vade olacak formda toplam 280 milyon TL fiyatındaki ihracı muvaffakiyetle tamamladık. İhraç edilen VDMK’ların getirisini kredilerin ödenme performansı ve kredilerden gelecek nakit akışlarının nemalandırılması ile oluşacak olumlu getiriyle değişecek biçimde tasarladık. İhraç edilen VDMK’lar sayesinde Bankamız, aktifteki kredilerini menkul kıymetleştirerek bilançosunu çok daha esnek ve likit bir halde yönetme imkanına sahip olurken kelam konusu menkul değere yatırım yapan yatırımcılar ise bu eserler aracılığıyla kredilerin nakit akışını ve getirilerini portföylerine almış olacaklar.”

Fibabanka’nın yeni varlığa dayalı menkul değer ihraçlarına yönelik olarak TMKŞ ile çalışmalarına ağır biçimde devam ettiğini söz eden Mert; “Bugüne kadar tüketici kredileri ile sonlu gerçekleştirdiğimiz ve toplamda yılbaşından bugüne 1,4 milyar TL meblağa ulaşan ihraçlara ek olarak yeni devirde hem ferdî hem de hukuksal segmentte farklı kredi portföylerini dahil ederek VDMK ihraçlarımızı zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda 3 tane daha yeni fon kurmak üzere çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.