DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

EÜ Fizik Bölümünden “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu”

EÜ Fizik Bölümünden “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu”

Ege Üniversitesi (EÜ) Fizik Bölümü tarafından “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu” düzenlendi.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 15:12
EÜ Fizik Bölümünden “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Fizik Kısmı tarafından “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu” düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Fen Fakültesi Fizik Kısmı Lideri Prof Dr. Mustafa Zirve, yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin ve öğrencilerin katıldığı çevrimiçi ve yüzyüze olarak düzenlenen sempozyumun moderatörlüğünü Doç. Dr. Bahadır Hürmet ve Doç. Dr. Engin Çalık üstlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, iştirakçilere katkıları için teşekkür etti. Sempozyum kapsamında Oslo Üniversitesinden Dr. Eda Şahin “78Ni bölgesindeki egzotik çekirdeklerin gama spektroskopisi” başlıklı konuşması ile Japonya’da bulunan Memleketler arası hızlandırıcı merkezi RIKEN’de gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dr. Grzegorz Jaworski, “HIL’de NEEDLE (NEDA – Nötron Dedektör Kümesi + EAGLE – Germanyum Dedektör Kümesi) – nötron yoksulu çekirdeklerin gama spektroskopisi ve süratli nötron tespiti” başlıklı konuşmasında Ege Üniversitesi Fizik Kısmından Doç. Dr. Bahadır Hürmetin da geliştirilmesine katkı sağladığı NEDA – Nötron Dedektör Kümesi ve Varşova’da bulunan EAGLE Germanyum Dedektör Kümesi ile Varşova Ağır İyon Merkezinde yapılan/yapılacak çalışmalar hakkında sunum yaparken, Dr. Pär-Anders Söderström “ELI-NP’de yüksek yoğunluklu fotonlarla nükleer spektroskopi” başlıklı konuşması ile Romanya’da kurulan saf gama ışın demeti üretilecek olan Extreme Light Infrastructure merkezinde gerçekleştirdiği çalışmaları iştirakçiler ile paylaştı.

Konuşmalar sonrasında alanında uzman araştırmacıların iştirakçilerden gelen soruları yanıtlaması ile sempozyum sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.