DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Emirates, “iyisiyle uçun” vaadini bir sonraki seviyeye taşımak için yeni yolcu ağırlama stratejisini başlattı
  • Gazete Haberim
  • Ekonomi
  • Borsa
  • Emirates, “iyisiyle uçun” vaadini bir sonraki seviyeye taşımak için yeni yolcu ağırlama stratejisini başlattı

Emirates, “iyisiyle uçun” vaadini bir sonraki seviyeye taşımak için yeni yolcu ağırlama stratejisini başlattı

Havayolunun çalışanlar, süreçler ve ürünler bakımından şimdiye kadar ki en büyük girişimlerinden biri olan ve hizmet tasarımı, geliştirme ve eğitimin tüm yönlerini kapsayan bu yeni strateji, ön saflardaki ekiplerin istikrarlı bir deneyim sunmalarını sağlayacak.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 20:12
Emirates, “iyisiyle uçun” vaadini bir sonraki seviyeye taşımak için yeni yolcu ağırlama stratejisini başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Havayolunun çalışanlar, süreçler ve eserler bakımından şimdiye kadar ki en büyük teşebbüslerinden biri olan ve hizmet tasarımı, geliştirme ve eğitimin tüm taraflarını kapsayan bu yeni strateji, ön saflardaki grupların istikrarlı bir tecrübe sunmalarını sağlayacak.
  • Bu stratejinin temeli olan Emirates Yolcu Ağırlama Prensipleri, dünyanın önde gelen yolcu ağırlama hizmetleri idaresi okullarından biri olan Ecole hôtelière de Lausanne (EHL) ile son iki yıldır devam eden ortak bir çalışmanın eseri.

Ödüllü eserleri ve hizmetleriyle tanınan Emirates, gruplarının havada ve yer hizmetlerinde sunduğu yolcu tecrübesini yeni tepelere taşıyacak yolcu ağırlama odaklı yeni bir stratejiyi uygulamaya koyuyor.

Havayolunun çalışanlar, süreçler ve eserler bakımından şimdiye kadar ki en büyük teşebbüslerinden biri olan bu yeni strateji, yolcularla birebir muhatap olan ön saflardaki tüm çalışanları ve dayanak veren departmanları amaç alıyor.

Emirates Operasyon Yöneticisi Adel Al Redha yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçtiğimiz iki yıl boyunca pandeminin zorluklarını yönetirken bile Emirates, yolcularının öngörülebilir gelecekte “iyisiyle uçun” vaadinin devam etmesini sağlamak için teşebbüslerini sürdürmekte bir an bile tereddüt etmedi.’’

“Emirates, yolcularının bedel verdiği ve bizi eşsiz kılan bir hizmet anlayışına sahip. Yeni yolcu ağırlama stratejimiz sayesinde, seyahatlerinin her anında yolcularımızla daha güçlü, daha şahsî ve daha yerinde bağlar kurmaları için gruplarımıza hareket alanı sağlıyor ve gerekli marifetleri kazandırıyoruz. Bu maksada, teknolojilere yatırım yaparak, süreçlerimizin bileşenlerini geliştirerek ve çalışanlarımızı tesirli ve gerçek marka elçilerimiz haline getirerek ulaşacağız.”

Sayın Al Redha kelamlarına şöyle devam etti: “Yeni yolcu ağırlama stratejimiz kapsamındaki eğitim programına Haziran ayında başlayacak ve program dahilinde sunacağımız bilgi tazeleme eğitimleri ile yolcu tecrübesini istikrarlı bir hale getireceğiz.”

Emirates, daima olarak dünyanın en önde gelen yolcu ağırlama hizmetleri idaresi okullarından biri olarak anılan Ecole hôtelière de Lausanne (EHL) uzmanlarının takviyesiyle, eşsiz DNA’sını yansıtan, havayolunun kendi prensiplerine dayalı yeni kuşak yolcu ağırlama hizmetleri programını oluşturuyor. Programın temelinde sadelik, harikalık, inovasyon ve en kıymetlisi de tutku unsurları bulunuyor.

Programın hedefi, tüm yolcu temas noktalarında istikrarlı hizmet sunmak ve takımlara Emirates yolcularında olumlu hisler uyandıran, hoş anılar ve hisler bırakan, havayoluna özel bir tecrübe sunacakları bir çerçeve sağlamaktır.

Emirates, yemek sunumundan güzel geldiniz içeceklerine, ikram seyahat kitlerinden başka küçük dokunuşlara kadar en yeni uçuş tecrübesini nasıl sunacakları konusunda eğitim almış olan kabin vazifelileri sayesinde yeni yolcu ağırlama unsurlarının ögelerini yakında devreye alacağı Premium İktisat Sınıfı hizmetine şimdiden entegre etti. Havayolu, bu haftanın başında, biletleri Haziran ayından itibaren satışa sunulacak olan, 1 Ağustos 2022’den sonra seçili uçuş noktalarına seyahat edecek yolcuların tam teşekküllü Premium İktisat Sınıfının konforunu deneme imkanı bulacağını duyurdu.

Çalışanlarına yatırım yapmaya kararlı olan Emirates’in birinci küme üyeleri, bu yılın başlarında Dubai ile EHL’nin Lozan’daki ana yerleşkesi ortasında ağır bir 2 haftalık programı tamamlamaları sonrasında EHL Nitelikli Eğitim Sertifikalarını aldılar. Çalışanlar, havayolunun hazirandan itibaren sunacağı yolcu ağırlama hizmetleri eğitim tecrübesi teşebbüslerinin uygulanması sürecine dahil olacaklar.

Havayolu, Emirates bünyesinde yolcu tecrübeleri sunma sürecine dahil olan kabin vazifelileri, havayolu hizmet elemanları, bağlantı merkezi takımları, yiyecek içecek servisi, uçak içi eserler, eğitim, işe alma, satış ve pazarlama ve daha birçok ünite üzere farklı takımlar genelinde programı koordine etmek ve sunmak için kurum içi bir Emirates Yolcu Ağırlama Mükemmeliyet Merkezi kuruyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.