DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Ekomaxi, Hijyenik ve Modüler Depolama Sistemleri ile Belediyelerin Suyunu Koruyor!

Ekomaxi, Hijyenik ve Modüler Depolama Sistemleri ile Belediyelerin Suyunu Koruyor!

Dünyadaki temiz su kaynaklarının tüketiminde yüzde 40,8 ile en yüksek paya sahip olan belediyeler, depolanan suyu kalitesi bozulmadan, sağlıklı bir şekilde muhafaza edebiliyor mu? Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, konuya ilişkin tüm detayları kamuoyu ile paylaştı.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 14:48
Ekomaxi, Hijyenik ve Modüler Depolama Sistemleri ile Belediyelerin Suyunu Koruyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyadaki pak su kaynaklarının tüketiminde yüzde 40,8 ile en yüksek hisseye sahip olan belediyeler, depolanan suyu kalitesi bozulmadan, sağlıklı bir formda koruma edebiliyor mu? Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, bahse ait tüm ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

İnsan ömrü için hayati değer taşıyan pak su, dünyadaki toplam su kaynaklarının fakat yüzde 2.5 üzere küçük bir kısmını oluşturuyor. Hudutlu ölçüde olan pak su kaynaklarının korunması ve depolanması ise lakin etraf ile uyumlu yeni teknolojilerin kullanılması ve gerekli kontrollerin yapılması ile mümkün oluyor. Bu noktada ise belediyelere değerli misyonlar düşüyor; zira içme ve kullanım suyunun tüketim dağılımı incelendiğinde yüzde 40,8’i belediyeler, yüzde 36,4’ü termik santraller, yüzde 12,8’i imalat sanayi, yüzde 8,6’sı köyler, yüzde 1’i organize sanayi bölgeleri (OSB) ve yüzde 0,5’i ise maden işletmeleri tarafından çekiliyor.

Belediyeler pak su kaynaklarının yüzde 40,8’ini tüketiyor

Pak su kaynaklarının tüketiminde yüzde 40,8 ile en yüksek hisseye sahip olan belediyeler, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu 1593 sayılı Genel Hıfzıssıhha Kanunu yeterince de sağlıklı, pak, inançlı içme ve kullanma suyu temininden ve temin edilen suyun kalitesinde sürekliliğin sağlanmasından sorumlu tutuluyor.

İçme ve kullanma suyunun inançlı bir formda depolanması, su kalitesinin korunması ise insan ve toplum sıhhatini direkt etkileyen kıymetli etmenlerin başında geliyor. Bu nedenle belediyeler tarafından tedarik edilen ve dağıtımı sağlanan suyun depolandıktan sonrakalitesinin bozulmaması ve insan sıhhatini tehdit edebilecek mikro organizmalar oluşturmayacak biçimde koruma edilmesi de yeniden belediyelerin sorumlulukları ortasında yer alıyor.

Klâsik betonarme ve plastik su depoları insan sıhhatini tehdit ediyor

İçme ve kullanma suyunun ekonomik ve çevreci teknolojilerle inançlı bir formda depolanmasında belediyelerin rolünün epeyce kıymetli olduğuna dikkat çeken Ekomaxi Genel Müdür Yardımcısı Bülent Eroğlu, ülkemizde yaygın olarak kullanılan betonarme ve plastik su depolarının insan sıhhati üzerindeki tesirleri hakkında açıklamalarda bulundu:

“Aşırı sıcak ve soğuk dış ortam kaidelerinden ve UV ışınlarından etkilenerek, vakit içerisinde; pas, yosun ve bakteri oluşmasına neden olan betonarme ve plastik su depoları, suyun kimyasal yapısını bozarak, insan sıhhatini tehdit ediyor. Zelzeleler ve sarsıntılar ile birlikte vakitle statik taşıyıcılığını kaybeden betonarme su depoları, çatlama, sızdırma sorunlarının oluşmasına da neden oluyor. Bu istenmeyen durumlar suyun; insan sıhhati için tehdit oluşturması yanında, istenmeyen kayıp ve kaçak oranları oluşmasına neden olmakta. Lakin son devirde ise Belediyeler ve de Su ve Kanalizasyon yönetimleri, klâsik su depolama sistemlerinin bu mevtsuz tesirlerini önlemek hedefiyle; yenilikçi ve çevreci bir teknoloji olan “GRP su depolarına tercih etmeye başladılar.” dedi.

GRP Kompozit Modüler su depolama sistemleri, suyun kalitesini koruyor

Ekomaxi olarak Güney Kore’den gerçekleştirdikleri teknoloji transferiyle ürettikleri “GRP Kompozit Modüler Su Deposu” teknolojisi ile depolanan suyun kalitesinin korunması noktasında kıymetli rol oynadıklarını belirten Bülent Eroğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“GRP Su Deposu Sistemleri gelişmiş toplumlar da epeyce yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’de ise bu sistemler şimdi kullanılmaya başlandı. GRP Su Deposunu yüksek mühendislik gereci olarak tanımlanan ve SMC olarak isimlendirilen Cam Elyaf Destekli Kompozit gereç ile üretiyoruz. Direnci yüksek, yalıtım katsayısı düşük olan GRP su depoları, çok sıcak ve çok soğuk dış ortam koşullarından en az etkileniyor. GRP panelleri pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor.

Birinci yatırımda ve işletmede kazandırıyor.

GRP su deposu sistemleri betonarme depolara nazaran hem birinci yatırım maliyetlerinde ve hem de bakım tamir maliyetlerinde daha ekonomik avantajlar sağlıyor.

Memleketler arası standartlarda üretim

Dış basınçlara ve etkenlere karşı yüksek direnç katsayısına sahip olan bu sistemler, minumum 50 yıl süren ekonomik ömürleri boyunca inançlı su depolama imkânı sunuyor. Ayrıyeten GRP Su Depolarımız ile suyun kalitesini koruduğumuzu, memleketler arası sertifikasyon kuruluşları tarafından da belgelendiriyoruz. Bunlardan en kıymetlisi olan; Dünyada içme suyu kalitesinin ölçüm ve denetim standartlarını belirleyen WRAS (Water Regulations Advisory Scheme).. Ayrıyeten kompozit panel eserlerinde 50 °C’ye kadar WRAS evrakı alan birinci Türk şirketi olma unvanını da taşıyoruz.

Kırşehir Belediyesi’nin tercihi de Ekomaxi

Günümüzde belediyeler ve kamu kurumları bu standartları karşılayan eserleri tercih ederek, depolanan suyun kalitesini korumak için tedbir alıyor. Bu kapsamda İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi), ASKİ (Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi), SASKİ (Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi), MUSKİ (Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi), MASKİ (Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi) üzere su ve kanalizasyon yönetimleri ve belediyeler ile yaptığımız iş birlikleri bölümümüz açısından örnek teşkil ediyor.

Son olarak Kırşehir Belediyesi’ne 2000 tonluk GRP Kompozit Modüler Su Deposu kurulumunu gerçekleştirdik. Ekomaxi kalitesini tercih eden Öncü Belediyeler suyunu daha kaliteli ve daha sağlıklı bir formda depolayarak, hizmet götürdükleri vatandaşlarımızın hayat kalitesini artırmayı hedefliyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.