DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

EGİAD’dan Girişimcilik Paneli

EGİAD’dan Girişimcilik Paneli

EGİAD Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen, girişimciliği 4 farklı perspektiften ele alan etkinlikte; girişimcilik, kadın girişimciliği, melek yatırımcılık, İzmir’de girişimciliği destekleyen mekanizmalar üzerinde duruldu.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 08:24
EGİAD’dan Girişimcilik Paneli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EGİAD Gençlik Kurulu tarafından düzenlenen, girişimciliği 4 farklı perspektiften ele alan aktiflikte; girişimcilik, bayan girişimciliği, melek yatırımcılık, İzmir’de girişimciliği destekleyen düzenekler üzerinde duruldu. Panelistler ortasında ise İZİKAD İdare Şurası Lideri Betül Sezgin, EGİAD Melekleri İcra Heyeti Lideri Levent Kuşgöz, Plastic Move Kurucu Ortağı Büşra Köksal ve Girişimcilik Merkezi İzmir Koordinatörü Yener Ceylan yer aldı.

Sunuculuğunu EGİAD Gençlik Kurulu Lideri Ezgi Çetin’in üstlendiği aktiflik, EGİAD İdare Konseyi Lideri Alp Avni Yelkenbiçer’in açılış konuşması ile başladı. Yelkenbiçer, EGİAD Gençlik Komisyonu’nun kuruluşu, çalışmalarının hedef ve kapsamını belirterek, “Gençlerin bakış açılarını anlayabilmek, onlarla tıpkı masada konuşabilmek geleceğimiz için epey değerli. EGİAD Gençlik Komitesi ile Gençlik ve EGİAD ortasında bir köprü kurulmaktadır. Bu sayede gençlerimiz bizlerin bilgi birikimlerinden faydalanabilirken, bizler ise onların yenilikçi, farklı bakış açılarını yakinen şahit oluyoruz. Bilhassa de günümüzde literatürde de yer aldığı üzere üçlü bir dönüşüm periyodunda yer alıyoruz; Yeşil Dönüşüm, Dijital Dönüşüm ve Toplumsal Dönüşüm. Kaynaklarımızı korumak ve yeni iş modelleri ile farklı kaynaklar yaratmak için yeşili önemsemeli, yatkın olmalıyız. Dijital Dönüşüm süreci sanayi 4.0 ile farklı bir ivme kazandı. Zihinlerimizi, bakış açılarımızı ise dönüşüme aldığımızda bu halkayı tamamladığımızı yani Toplumsal Dönüşümü gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Girişimcilik ise geliştirdiği ve sunduğu inovasyon, yenilik içeren modelleri ile bunların merkezinde yer almaktadır. Ömür uzunluğu daima öğrenen ve global ölçekteki gelişmeleri takip eden gençlerimiz, girişimcilerimiz tüm bu süreçleri geliştirecek kahramanlarımızdır.” dedi.

Moderatörlüğünü EGİAD Gençlik Komitesi Üyesi Çağatay Kılıçarslan’ın gerçekleştirdği panelde, panelistler birçok değerli noktalara değindi. İZİKAD – İzmir İş Bayanları Derneği İdare Heyeti Lideri Betül Sezgin “Ekosistemi geliştirmek için çeşitli alanlarda projeler gerçekleştiriyoruz. Bayanların iş dünyasında var olduğu, onların daha özgüvenli ve eşitliğe dayanan bir yaklaşımda olduğu bir yol üzerinde ilerliyoruz. Pandemi ile birlikte dijital dönüşümün ve hibritleşmenin kesimlerde değerinin arttığı aşikardır. Bu dönüşümlerin sonucunda ise bölümlerde değişim gerçekleştirerek yeni meslek kümelerinin da önünü açmaktadır. İnovasyona ve yeşil etrafa çokça değindiğimiz bugünlerde, sürdürülebilir kalkınma gayeleri doğrultusunda linear yerine döngüsel kalkınma kıymetlidir. Bu alandaki farkındalık içselleştirilerek, harekete geçilmeli yalnızca sivil toplum özelinde kalmayarak global manada uygulamalar yapılmalıdır. Bu sene onuncusunu gerçekleştirdiğimiz Genç İZİKAD Proje müsabakası ile her sene bir temaya ve alana odaklandık. Bu on yıllık süreçte gençler bize yeni dönüşümü öğretmektedir.” dedi.

EGİAD Melekleri İcra Konseyi Lideri Levent Kuşgöz de girişimcilik ve yatırımcılık ana bahisleri üzerinde görüşlerini belirterek, “EGİAD Melekleri, İzmir ve Ege Bölgesi’nin Hazineye akredite birinci ve tek melek yatırım ağı olarak 2016 yılından bugüne kadar toplam 3.5 milyon dolar üzerinde toplam 24 teşebbüse yatırım gerçekleştirdi. Yatırımcıları ise yalnızca İzmir’den olmamakla birlikte, birçok kenti kapsamaktadır. Dünyanın içinde yer aldığı değişim, dönüşüm süreçleri ile birlikte tüketicilerin talepleri ve trendlerin nasıl evrildiği bölümlerin durumunu belirler. Birçok işletmeler büyük bilgiyi yorumlama ve çalışmalarını ona nazaran şekillendirme üzerine odaklanmaktadır. Gelecekte bu datalar ile birlikte işletmeler, tüketicileri ve trendleri yönlendirebileceklerdir. Bu konuda teknoloji çok süratli ilerlemektedir. Teknoloji ile paha üreten teşebbüsler epey pahalı. Oyun, finansal teknoloji, endüstride verimlilik, kaynakları muhafazaya yönelik alanlarda yer alan teşebbüsler kıymet kazanacaktır. Bu fırsatlar ışığında bir iş fikrine sahip olan teşebbüsçüler, fikirlerinizi hayata geçirerek katma kıymet yaratabilirsiniz. Olmazsa olmaz ise düzgün bir gruptur.” dedi.

Plastic Move Kurucu Ortağı Büşra Köksal ise, girişimcilik seyahatini paylaşarak, “Nişasta balı atıklardan biyopolimer üreterek; ambalaj, beyaz eşya, otomotiv bölümlerinde petrol bazlı plastik kullanımı azaltarak sürdürülebilir kalkınma maksatları ile üretime ve tüketime takviye sağlıyoruz. Sunduğumuz tahlil ile birlikte hammadde tedariğinin dışa bağımlılığını 20 azalmakta olup, ayrıyeten işletmelere yeşil mutabakat için takviye oluyoruz. Bu maceraya başlarken besin krizi yanı sıra güç krizinin daha değerli olabileceğini, dışa bağlılığında yüksek olmasıyla bu farkındalığa ulaştık. Bir donanım teşebbüsçüsü olarak, başlangıçta kitlesel fonlama platformunu birinci aşamamızı tamamlamak üzere tercih ettik. Elde ettiğimiz doneler doğrultusunda ise 4.5 milyon değerleme üzerinden birinci yatırımımızı aldık.” dedi.

Girişimcilik Merkezi İzmir Koordinatörü Yener Ceylan, kentin yakın gelecekte siyasetinde girişimciliğin de yer aldığını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer’in vizyonu ile birlikte İzmir’i yenilikçi bir kent yapmak için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Kent refahını yükseltme maksadı ile elde ettiğimiz çıktıların toplumsal dönüşüm misyonumuzu desteklemektedir. İzmir birçok manada girişimcilik ruhu olan bir kent. Kozmopolit yapısı inovasyonu getirmektedir. Girişimcilik Merkezi İzmir olarak akıllı ve sürdürülebilir ulaşım 2022 yılında ele aldığımız temadır. Ford Otosan ile işbirliği gerçekleştirdiğimiz bu tema ile İzmir’in kent planlama prensipleri ile paralellik kelam bahsidir. Teşebbüsçüler için birçok fırsatın yer aldığı günümüzde, yenilikçi fikirler ortaya koyarken yalnızca lokal ölçüde değil dünya çapında ölçüde tesir yaratmak hedeflenmelidir.” dedi.

Panelistlerden Girişimcilere Tavsiyeler

“Motivasyonumuzu düşürmeden, denemeye ve ilerlemeye devam etmeliyiz.” – Betül Sezgin

“Tek başına olmak yerine grubu ile hareket eden teşebbüslerin muvaffakiyete ulaşma bahtları daha yüksektir.” – Levent Kuşgöz

“Girişimciliğe başlarken fırsatlar ve avantajlar değerlendirildiği kadar riskler ve dezavantajlar da göz önünde bulundurulmalıdır.” – Büşra Köksal

“Girişimcilikte heyecan ve sinerji yakalamak için teşebbüsçüler, yatırımcılar, takımlar ortası network önemsenmelidir.” – Yener Ceylan

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.