DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Egeli akademisyenden Lydia seramik kültürüne ışık tutan eser

Egeli akademisyenden Lydia seramik kültürüne ışık tutan eser

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. R. Gül Gürtekin Demir’in yazarlığını yaptığı, Pennsylvania Üniversitesi yayını olan “Anayurt Dışındaki Lydia Boyalı Seramikleri” adlı kitap, raflardaki yerini aldı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 20:48
Egeli akademisyenden Lydia seramik kültürüne ışık tutan eser
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Klasik Arkeoloji Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. R. Gül Gürtekin Demir’in müellifliğini yaptığı, Pennsylvania Üniversitesi yayını olan “Anayurt Dışındaki Lydia Boyalı Seramikleri” isimli kitap, raflardaki yerini aldı.

Penn Museum kitap serileri ortasında yer alan eser, Phrygia Krallığı’nın başşehri Gordion’da ele geçen Lydia kültürel miras kalıntıları ve tıpkı vakitte Lydia seramikleri hakkında yazılmış en geniş kapsamlı birinci kitap olma özelliğini taşıyor. Prof. Dr. Gürtekin Demir, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek hem kitabı takdim etti hem de eser hakkında bilgiler aktardı.

Kitabında anlattığı Lydia Krallığı ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Gürtekin Demir, “Bugünkü Manisa Salihli hudutlarındaki başşehir Sardis’te dünyadaki birinci parayı basmalarıyla ün yapan Lydia Krallığı, antik çağda varlıklı ve verimli toprakları, güçlü hükümdarları, tüm antik dünyada nam salan ve seçkin katman tarafından istek gören lüks tüketim eşyalarıyla tanınmaktadır. Günümüzde hala daha kullanılan bir tabir olan ‘Kroisos (Karun) kadar zengin’ tabiri de buradan gelmektedir. Bu lüks tüketim eşyaları ortasında, antik müellifler tarafından bahsedilen ‘bakkaris’ isimli bir bitkiden elde edilen ve birebir isimle anılan Lydia parfümleri de yer almaktadır. Lydia parfümleri, günümüzdeki kıymetli Fransız parfümleri üzere sıradan vatandaşların satın alamayacağı, satın alanların ise kullandıklarında üst sınıf katmanından addedildikleri lüks mal kümelerinden sayılmaktaydı. Bakkaris isimli parfümler ‘lydion’ ismi verilen ve içerisindeki parfümle özdeşleşen bir parfüm kabında saklanmaktaydı” dedi.

Eser, Lydia seramik kültürünü kapsamlı biçimde inceliyor

Prof. Dr. R. Gül Gürtekin Demir, kitabında Lydia seramik kültürünü kapsamlı bir formda incelediğini tabir ederek, “Yaptığım incelemeler sonucunda, Lydia kültürüne mahsus boyalı seramiklerin yaklaşık yüzde 70’inin kokulu yağ, krem ya da pudra olarak da tüketilen bu ünlü Lydia kozmetik hususunun saklandığı kaplar olduğu tespit ettim. Bununla birlikte, Lydia seramik sanatına ilişkin çeşitli tabaklar, içki kaseleri ve saklama kapları da incelemede dikkati çeken bir öbür nokta oldu. Bir kısmının üzerinde Phryg harflileriyle Gordion’da yaşayan Phrygler tarafından sonradan yazılmış olduğu düşünülen aidiyet yazıları bulunuyordu. Kitabımız, Lydia seramik kültürünü kapsamlı bir halde inceleyerek Anadolu’daki yayılım ağlarını, başşehir Sardis’ten ithal edilen ve mahallî olarak üretilen Lydia tipi seramiklerin nasıl ayırt edilmesi gerektiğini ortaya koyarken, ele geçen bu seramiklerin kültürel ve ekonomik olarak nasıl yorumlanacağı sorusunu cevaplıyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.