DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Duygusal açlık yaşadığınızı nasıl anlarsınız

Duygusal açlık yaşadığınızı nasıl anlarsınız

30 dakikalık ertelemeler fayda sağlayabilir…

ABONE OL
Haziran 28, 2022 01:00
Duygusal açlık yaşadığınızı nasıl anlarsınız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30 dakikalık ertelemeler yarar sağlayabilir…

Duyguları tanımlamada ya da algılamada zorluk yaşanması, tıkınırcasına yeme ataklarını tetikleyebiliyor. Fizikî açlık ve duygusal açlık belirtilerinin birbirinden farklı olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, bireylerin hislerini tabir etmekte zorlandıklarında yaşadıkları rahatsızlık verici durumdan besinler aracılığıyla kaçınma davranışı sergilediklerini lisana getiriyor. Demir, duygusal açlığın fizikî belirti vermeden birdenbire başladığını vurgularken 30 dakikalık ertelemeler ve gerilimle başa çıkma stratejileri geliştirmenin yarar sağlayabileceğini tabir ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, duygusal açlık ile ilgili değerlendirmelerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Bu cümleler kuruluyorsa farkındalık gerekiyor

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, bir kişi ‘Duygularımı tanıyor muyum?’, ‘Ne hissediyorsun?’ sorusuna yalnızca ‘kötü’ yanıtı ile yetiniyorum, ‘beden kitle endeksim olağan aralığın dışında’ ve ‘Stres hayatımın ortasında ve bununla baş etmekte zorlanıyorum’ üzere cümleler kuruyorsa öncelikli olarak birkaç noktada farkındalık sağlaması gerekiyor.” dedi.

Diyet yapanlarda da duygusal yeme görülüyor

Duygusal yemenin birtakım his durumlarına cevap olarak meydana gelen bir yeme davranışı eğilimi olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Normalde anksiyete, kızgınlık, depresyon ve gibisi his durumları iştah azalmasına neden olurken duygusal açlık yaşayan, duygusal yeme davranışı sergileyen kimseler benzeri his durumlarında aşırı bir yeme davranışı gösterebiliyor. Önceleri duygusal yeme, aşırı yeme davranışı gösteren bireylerle ilişkilendirilirken günümüzde diyet yapanlarda da duygusal yeme davranışı görülüyor.” tabirlerini kullandı.

Duygusal yeme ruhsal takviye olarak kabul ediliyor

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, duygusal yemenin negatif hislerle başa çıkmada ruhsal bir takviye olarak kabul edildiğini söyledi ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Özellikle hisleri tanımlamada ya da algılamada zorluk yaşanması, tıkınırcasına yeme ataklarını tetikleyebiliyor. Bireyler hislerini yoğun bir şekilde yaşarken, hislerinin gerçekte ne manaya geldiğini belirlemekte zorlanıyor ve bu his durumu ile baş edemeyeceklerini düşünüyorlar. Örneğin ‘kendimi kötü hissediyorum’ cümlesi daha genel bir söz iken ‘kendimi endişeli hissediyorum ve utanç duyuyorum’ cümlesinde hisler daha detaylı tabir edilmiştir. Eğer bireyler hislerini söz etmekte zorlanırsa, yaşadıkları rahatsızlık verici durumdan dikkatini besinler aracılığı ile dağıtarak kaçınma davranışı stantlar. 345 genç birey üzerinde yapılan bir çalışmada, gerilimin bireylerin açlık tokluk sinyallerine yanıt oluşturma yeteneklerini azaltarak yüksek duygusal yeme davranışına eğilim göstermelerine sebep olduğu sonucuna varılmıştı.”

Duygusal açlık apansız başlıyor

Fiziksel açlık ve duygusal açlık belirtilerinin birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Fiziksel açlık durumunda, son tükettiğimiz öğünden 3-4 saat sonra bireyin midesinde bir kazınma, burukluk gerçekleşiyor ve kan şekeri düşebiliyor. Birey doygunluğa yedikçe ulaşıyor. Açlığı giderme davranışı, duygusal yeme davranışı olan bireyden farklıdır. Örneğin birey meyve, zerzevat ve güç içeriği düşük bir besin yahut atıştırmalıklarla açlığını giderebilir. Duygusal açlıkta ise tam aykırısı, dürtüsel olarak gelişen bir durum söz hususudur. Duygusal açlık apansız başlıyor ve fizikî belirti vermiyor. Birey ne bulursa onu yiyor ve daha çok güç değeri yüksek besinleri tercih ediyor. Fizikî açlığa baktığımızda kişi kendini tok hisseder ve yeme davranışını bırakır. Yerken de rahatlama yaşar. Lakin duygusal açlıkta kişi yerken tok hissetmesine karşın yemeye devam eder ve yeme sonrası suçluluk, pişmanlık, utanç duyabilir.” diye konuştu.

Homeostatik misiniz, Hedonik mi?

Nöropsikolojik düzlemde değerlendirildiğinde ‘Homeostatik’ ve ‘Hedonik Sistem’ olmak üzere iki tıp yeme sistemi olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Eğer kişinin yeme davranışı Homeostatik sistem tarafından denetim ediliyorsa daha sağlıklı ve ülkü kiloda olduğunu gösterir. Fakat kişi Hedonik sistem denetiminde ise lezzetli yiyeceklere karşı konulamaz bir biçimde istek duyar, bunları gereksiz ve fazla yere yemekten fazlaca haz duyar. Yenilen besinin istikrarlı öğeleri içermesindense yiyeceğin damak zevkine uygun olması, bireye memnunluk vermesi burada ön planda olur. Kimi çalışmalarda duygusal açlık yaşayan bireylerin hedonistik yeme tavrının olması, eksik dopamin seviyesi ile açıklanıyor. Dopamin yetersizliği olan bireyler, keyifli hissetmek için bu eksiklikleri dışardan kapatma ve bunun için çeşitli yiyeceklere ya da farklı şeylere bağımlı olma eğilimi taşıyorlar.” dedi.

Açlığı yanlışsız pahalandırmak önemli

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, duygusal açlıktan kurtulmak ve duygusal yeme tuzağına düşmemek için öncelikli olarak duyulara odaklanmak, onları anlamak gerektiğini söyledi ve kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bunun için ‘kendimi nasıl hissediyorum?’ sorusunu sık sık sormak ve his tabirlerinin repertuarını arttırmak için bir his sözü listesi oluşturmak işe yarayabilir. İkinci olarak hangi besini ne vakit tüketmek istendiği ve o an ne hissedildiği kademesi gelir. Yeme davranışlarını neyin yönlendirdiğinin farkına varmak değişim için basamaktır. Üçüncü olarak bir şeyler yemek istendiğinde açlığı hakikat pahalandırmak değerlidir. ‘Şu an nitekim aç mıyım, en son ne yedim, şu an yemek istediğim şey yemek istediğim saatte yenebilir mi, bunu yemem gerekli mi, şayet yemezsem ne olur? üzere sorular sorulabilir. Şayet duygusal bir yeme davranışı içinde olunduğu düşünülürse yaklaşık 30 dakikalık bir vakit bu istek ertelenerek geçirildiğinde ve duygusal manada neye muhtaçlık duyulduğu bulunmaya çalışıldığında bu tavrı yenmek için önemli bir adım atılmış demektir. Son olarak alışılmış ki gerilimle başa çıkma stratejileri geliştirmek, çağdaş dünyada sağlıklı bir biçimde yaşayabilmek için en kıymetli güç kaynağı olacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.