DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Dünya Çevre Günü’nde, tüm dünyaya emsal olabilecek bir dava: “Temiz Hava Benim Hakkım”
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Dünya Çevre Günü’nde, tüm dünyaya emsal olabilecek bir dava: “Temiz Hava Benim Hakkım”

Dünya Çevre Günü’nde, tüm dünyaya emsal olabilecek bir dava: “Temiz Hava Benim Hakkım”

Üzerinde yaşadığımız dünya, şu an için yaşayabileceğimiz tek gezegen… Onu ve doğamızı elimizden geldiğince korumak sadece bizim için değil gelecek tüm nesiller için hayati önem taşıyor.

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 22:12
Dünya Çevre Günü’nde, tüm dünyaya emsal olabilecek bir dava: “Temiz Hava Benim Hakkım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üzerinde yaşadığımız dünya, şu an için yaşayabileceğimiz tek gezegen… Onu ve tabiatımızı elimizden geldiğince korumak yalnızca bizim için değil gelecek tüm jenerasyonlar için hayati değer taşıyor. İşte bu sebeple Birleşmiş Milletler,1974 yılında çevreyi korumak, etrafla ilgili meselelere milletlerarası alanda dikkat çekmek ve etraf hukukunu geliştirmek ismine 5 Haziran’ı Dünya Etraf Günü olarak ilan ediyor. Her yıl kutlanan böylesi kıymetli bir günde, Türkiye’de pak hava hakkı için mahkemeye giden birinci insan, doğuştan “orak hücreli anemi” hastası Abdulbari Koç’un hukuk çabası daha yaşanabilir bir dünya için hepimiz ismine umut taşıyor. Zira ‘Temiz Hava Benim Hakkım’ davası olumlu sonuçlandığı takdirde iklim çabası açısından, dünya çapında çok kıymetli bir emsal teşkil edecek.

5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde, 2017 datalarına nazaran Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın ise ikinci en kirli havasına sahip kenti Batman’da yaşayan “orak hücreli anemi” hastası Abdulbari Koç’un pak hava hakkı için açtığı “Temiz Hava Benim Hakkım” davası tüm dünyaya umut oluyor. Zira düşük hava kalitesi sadece orak hücreli anemi ya da astım hastaları için değil, hepimiz için, nefes alan her canlı için bir tehdit oluşturuyor.

Pak Hava Benim Hakkım Davası

90 oranında engelli ve tek geçim kaynağı aylık 900 TL olan engelli maaşı olan Abdulbari Koç, Batman’ın kirli havası sebebi ile sık sık ağrılı krizler geçiriyor. Bilhassa kirliliğin ağır olduğu periyotlarda hastaneye ziyaretleri sıklaşan Koç, 2007 yılından bu yana Batman’ın kirli havasının temizlenmesi talebi ile lokal yönetimlere 100’e yakın müracaat yapıyor fakat hiçbir sonuç alamıyor. Buna karşılık, birkaç yıl evvel Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’ne yazdığı dilekçe sonucunda polis konutunu basıyor ve savcı karşısına çıkarılıyor. Koç’un hukuk uğraşı işte bu olaydan sonra başlıyor. TEMA Vakfı ile bağlantıya geçen Koç, vakıf tarafından Güleryüz Partners Avukatlık Bürosu’na yönlendiriliyor. Güleryüz Partners istekli –pro bono- olarak davayı üstleniyor. Bir yıla yakın müddet boyunca bahse çalışıp süreci mahkemeye taşıyor. Koç, hastalığını tetikleyen ve hayat kalitesini düşüren hava kirliliği ile ilgili gerekli tedbirleri almayan Batman İli Valiliği ve Batman Belediyesi Başkanlığı’na 1 liralık tazminat davası açıyor.

Kirli hava nefes alan her canlı için bir tehdit

Araştırmalara nazaran, dünyada her 10 şahıstan 9’u kirli hava soluyor ve yılda 8 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan etkileniyor. Her yıl hava kirliliğiyle irtibatlı nedenler hasebiyle, 400 binden fazla insanın hayat müddeti kısalıyor. 2019 yılı Global Hastalık Yükü Raporuna nazaran hava kirliliği yüksek kolesterol ve böbrek yetmezliğinden daha çok vefat ve maluliyete neden oluyor ve genel risk faktörleri ortasında 5. sırada yer alıyor. Batman’daki hava kirliliği ise çok eskiye dayanan ve çözülmeyen kronik bir sorun. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın resmî açıklamalarında Batman’daki hava kirliliğinin temel nedenleri olarak; güç ve petrol sanayisi tesislerinin kent içinde kalması, anız yangınları ve vatandaşa dağıtılan düşük kaliteli kömür kullanımı olduğu belirtiliyor. Eksper raporları ise, kentteki kirliliğin esas nedenlerinin kent içinde kalan petrol sanayi tesisleri, ısınma hedefli kömür kullanımı ve anız yangınları olduğunu ortaya koyuyor.

Dünya çapında emsal teşkil edecek

“Eğer Batman’daki hava kalitesi ölçümlerine bakılırsa, müvekkilimin yılda 155 gün konutundan çıkmaması gerekiyor” diyen Avukat Tarık Güleryüz, ‘Pak Hava Benim Hakkım’ davası ile ilgili son bilgileri şöyle aktarıyor: “Dünyada açılmış emsal davalar var. Örneğin, İngiltere’de 9 yaşında astım hastası bir kız çocuğunun vefatı sonrası aile Londra Belediyesi’ni mahkemeye verdi. Bu dava, hayatını kaybeden birinin akabinde açıldı. Bizim müvekkilimiz 44 yaşında ve şimdi hayatta. Bu istikametten de bir birinci. Fransa’da benzeri davalar var. Lakin bu örneklerde mahkeme ülkedeki hava kirliliğini ve yönetimin bundan sorumlu olduğunu kabul etse de hastalıkla hava kirliliği ortasında temas bulunamadığına karar verdi. Bu nedenle davanın olumlu sonuçlanması halinde verilecek karar, iklim uğraşı açısından, dünya çapında çok değerli bir emsal teşkil edecek.”

Change.org kampanyasına dayanak verin

Abdulbari Koç’un açtığı ‘Temiz Hava Benim Hakkım’ davası için başlatılan imza kampanyasına şu ana kadar 6 binden fazla kişi takviye verdi. Orak hücreli anemi hastalarının âlâ bakım kaidelerinde ortalama ömür müddeti ülkemizde maalesef 45 yıl. Abdülbari Koç ise 44 yaşında! Abdülbari Koç tahminen de pak hava hakkı için açtığı davanın sonucunu göremeyecek. Fakat biz yanında olursak ve herkes için pak hava hakkını savunursak Türkiye’de ve dünyada çok şey değişecek. 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde kendin için ve dünya için bir adım at ve kampanyayı dayanakla. Zira pak hava senin de hakkın!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.