DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Dr. Nureddin Nebati: “Yeşil Finansman Ekosisteminin Uluslararası Standartlarla Uyumu İçin Tüm Aksiyonları Alıyoruz”
 • Gazete Haberim
 • Ekonomi
 • Borsa
 • Dr. Nureddin Nebati: “Yeşil Finansman Ekosisteminin Uluslararası Standartlarla Uyumu İçin Tüm Aksiyonları Alıyoruz”

Dr. Nureddin Nebati: “Yeşil Finansman Ekosisteminin Uluslararası Standartlarla Uyumu İçin Tüm Aksiyonları Alıyoruz”

Dünya Bankası Baş Ekonomist ve Beklentiler Grubu Direktörü M. Ayhan Köse, küresel ekonomik krize karşı Dünya Bankası’nın 170 milyar dolarlık yardım paketi hazırlığında olduğunu açıkladı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 09:00
Dr. Nureddin Nebati: “Yeşil Finansman Ekosisteminin Uluslararası Standartlarla Uyumu İçin Tüm Aksiyonları Alıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Bankası Baş Ekonomist ve Beklentiler Kümesi Yöneticisi M. Ayhan Köse, global ekonomik krize karşı Dünya Bankası’nın 170 milyar dolarlık yardım paketi hazırlığında olduğunu açıkladı.

İklim krizi ile karşı karşıya kalan dünyanın 2050 Karbon Nötr gayesini de işaret eden “2023’e Hakikat, 2050 Ufku” ana temasıyla Forum İstanbul, Türkiye’nin dünyanın başkan ülkeleri ortasında yer alması amacına katkı sunmaya devam ediyor.

Dünya Gazetesi Canlı Yayın Sponsorluğu ile web sitesi, Twitter, Youtube, Facebook ve LinkedIn adreslerinden eş vakitli olarak canlı yayınlanan “2023’e Gerçek, 2050 Ufku” başlıklı Forum İstanbul’un stratejik partnerliğini 20yıldır olduğu üzere bu yıl da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üstleniyor. Türk Telekom ise Oturum Sponsoru olarak Türkiye’nin vizyon doruğu Forum İstanbul’a dayanak veriyor. Ana Sponsorlar kategorisinde ise APS Dokumacılık, Denizbank, Green For Growth Fund, Gülsan Holding, Türkiye İktisat Bankası (TEB), Türkiye İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) bu yıl Forum İstanbul’a katkılarını sunuyor.

Bu yıl çevrimiçi olarak 21’inci sefer düzenlenen tepe; sırası ile Forum İstanbul İdare Konseyi Lideri (YKB) Aclan Acar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin açılış konuşmaları ile başladı.

21 YILDIR “HEDEF 2023” MOTTOSU İLE İLERLEYEN FORUM İSTANBUL’UN YENİ AMACI 2050

Tepenin bir hayalle yola çıkıldığını belirten Forum İstanbul İdare Şurası Lideri (YKB) Aclan Acar, bu hayalin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü olan 2023’ü hedeflediğini belirtti. Tepenin düzenlendiği birinci günden bugüne 21 yıllık süreç içerisinde 2023 vizyonunun toplumun tüm kısımlarında bir karşılık bulduğunu belirten Acar, “2023’e bir yıl kaldı.Biz de Forum İstanbul enstitüsü olarak daha ileriyi düşünmek istedik, bu kapsamda yeni gayemiz 2050 yılı olarak belirledik. “Ufukta neler var?” sorusundan hareket ettik. “2023’e Yanlışsız, 2050 Ufku” başlıklı tepemizde sıfır karbon dünya amacıyla, iklim, pak güç, yeşil üretim, tarım 5.0: tarım ve besin teknolojilerinin geleceği üzere bahisleri masaya yatırarak tohumlar ekmenin yanı sıra Türkiye’nin dijital ihtilalini, iktisatta banka ve fintech’lerin yeni stratejilerini konuşalım istedik. Bu yılki dorukta 2050 ufkuyla konuşulacak her hususun topluma, kurumlara ayna tutacağına ve yeni stratejilerin, yeni vizyonların doğumuna vesile olacağına inanıyoruz.” dedi.

İnsanlık tarihinin en baştan itibaren insanların hayal ederek, merak ederek, soru sorarak, tartışarak, hedefleri ve maksatlarına ulaştığını belirten Acar, “Forum İstanbul Enstitüsü olarak bizlerin de gayretimiz dönüşüm stratejini temel taşlarının vaktinde ortaya çıkmasına ve uygulanmasına aracı olmaktır. Toplantılarımızın genç nesillerimiz için de bir umut ve gelecek vizyonu olması için büyük ehemmiyet taşıdığına da inanıyoruz.” dedi.

300 MİLYAR DOLAR: İHRACATTAKİ İVME, 2023 BEKLENTİLERİNİ ARTIRDI

Son 2 yılda global ticarette yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin ihracat önderliğinde bir yol haritası belirlemesinin önünü açtığını belirten TİM Lideri İsmail Gülle, global ticarette yaşanan krizlerin, sürat ve fiyat yerine inancı önceleyen bir anlayışa yönelmeye sebep olduğuna dikkat çekti.

Bu süreçte Türkiye’nin, ihracat merkezli bir büyüme modelini benimseyerek üretimde, istihdamda ve ihracatta öne çıktığına dikkat çeken Gülle, “2021 yılında yıllık 200 milyar dolar ihracat barajını aşıp yılı 225 milyar dolarla kapatmayı bildik. Global ticaret yüzde 23 artarken ihracatımız yüzde 33 arttı. Yalnızca bu data bile, ihracatımızın global ticaretteki gelişmelerden müspet ayrıştığına, ihracatta yakalanan ivmenin arttığına kanıt olarak kâfi. Bildiğiniz üzere 2026 yılı için 300 milyar dolar ihracat gayesi koymuştuk. Lakin ihracatçılarımızın gösterdiği muvaffakiyet ile bu amacı 2023 yılına çektik.” dedi.

DR. NEBATİ: “TÜRKİYE, YÜKSEK KATMA BEDELLİ YATIRIMLARI TEŞVİK EDİYOR”

Geleceğe taraf verme tezi taşıyan vizyoner insanlarımız 21 yıldır bu aktifliği istikrarlı bir halde sürdürdüğüne, bunun ülkemiz için çok değerli olduğunu vurgulayan T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, “Yükselen emtia fiyatları, tedarik kanallarındaki aksamalar ve nakliye maliyetleri, tüm dünyada yüksek enflasyonu tetikledi. Başka yandan dijitalleşme, teknolojik ve yeşil dönüşüm üzere mevzularda siyaset yapıcılar başta olmak üzere iş ve akademi dünyasının ajandasında üst sıralarda yerini aldı. Önümüzdeki devirde tüm bu zorlukları aşarak değişimin getirdiği fırsat alanlarını en âlâ biçimde kıymetlendiren ülkeler ve kurumların öne plana çıkacağının farkındayız.” dedi.

Dr. Nebati, son 20 yılda süratle kalkınan Türkiye’nin ihracat ve yüksek katma bedel odaklı büyümesini daha da güçlendirmek için tüm paydaşlarla uyum içerisinde çalışmaların sürdüğünü altını çizdi.

Türkiye’nin birinci çeyrek büyümesi ile 2021 yılı başından itibaren gerçekleşen istikrarlı büyüme kompozisyonunun 2022 yılının birinci çeyreğinde de devam ettiğini belirten Dr. Nebati, “Türkiye üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Daha da kıymetlisi bunu istikrarlı sürdürülebilir bir biçimde yaparak global bedel zincirindeki pozisyonunu giderek güçlendiriyor ve pekiştiriyor. Tüm bunları makro ekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek, yüksek katma bedelli yatırımları teşvik eden Türkiye İktisat Modelimizle başarıyoruz.” dedi.

Dr. Nebati, siyasetlerini global eğilim ve fırsatları da dikkate alarak oluşturduklarını belirterek, teknolojik gelişmeler, dijital dönüşüm, iklim değişikliği ve global ısınmadan bahsetti. Dr. Nebati, “Bu gelişmeler karşısında, gereken tüm adımları atıyor, tarımdan endüstriye, güçten etrafa ve finans kesimine kadar tüm boyutlarıyla yeşil dönüşümü destekliyoruz. Başka yandan bu dönüşümün gerekli kıldığı yatırımları finanse etmek, ülkemizdeki yeşil finansman ekosisteminin memleketler arası standartlarla ahengini artırmak üzere gereken tüm aksiyonları alıyoruz.” tabirlerini kullandı.

TÜRKİYE VE DÜNYANIN İMTİHANLARI: SUSUZLUK, KURAKLIK VE GÖÇ

Açılış konuşmalarının akabinde bu yıl birinci kere uygulanan, “Türk Kahvesi Sohbetleri” kapsamında birinci olarak “İklim: Uygarlığın Büyük Sınavı” başlıklı oturum gerçekleştirildi.

TEMA Vakfı Lideri Deniz Ataç’ın sunumunda UNSDSN (BM Sürdürülebilir Tahliller Ağı) Türkiye Koordinatörü Bahar Özay sonuçlarının artık neredeyse her gün hissettiğimiz iklim değişikliğinin tesirlerinin ülkemiz hudutlarından nasıl azaltılabileceğini konuştu.

Türkiye’nin ve Akdeniz havzasının iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Ataç, yapılan modellemelerin ilerleyen yıllarda Türkiye için hiç kolay geçmeyeceğine işaret ettiğini hatırlattı.

Bu doğrultuda susuzluk ve kuraklığın Türkiye’nin en değerli gündem hususlarından biri olduğuna dikkat çeken UNSDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay, dünyanın da karşılaştığı en kıymetli risklerden birinin tekrar kuraklık olduğuna dikkat çekti. 2022 Sayılarla Kuraklık Raporu’nu hatırlatan Özay, “Rapor, dünyanın yaşayacağı en kıymetli riskin kuraklık olduğuna dikkat çekiyor. Kuraklık nedeniyle 250 milyon kişinin göç edeceğini bize bildiriyor. Bu bizim kendimizin, ülke topraklarının yaşayacağı sıkıntıların üstüne bir de göç meselesiyle uğraşmamız gerekecek.” dedi.

ÖNGÖRÜLEBİLİR GELECEK “BELİRSİZLİKLER”E İŞARET EDİYOR

“Global Bakış: Dünya ve Türkiye” başlıklı günün birinci oturumunda öncelikle konuk konuşmacı Memleketler arası Finans Enstitüsü Lideri (IIF) Timothy Adams kelam aldı.

Güç ve besin fiyatlarındaki artış ile tedarik zincirinde hala süren birtakım sorunlar olduğuna dikkat çeken Adams, “Çin’in kaynaklı üretim ıstırapları da kelam konusu. Son derece problemli durumlarla karşı karşıyayız. Uygun olan gelişmeler var anca, soru işareti sayısı hala hayli fazla. Dünya çapında artık daha yavaş büyümeler, daha yüksek fiyatlandırmalar kelam konusu. Ukrayna ve Rusya savaşı da farklı hususları karşımıza çıkarıyor. Dünyadaki buğdayın neredeyse yarısını üreten Ukrayna ve Rusya’nın içinde bulunduğu durum, besin kapasitesi ile ilgili bir diğer sorunu daha önümüze çıkarıyor. Bu da besin fiyatlarının artışını beraberinde getirecek.” dedi.

Belirsizlik süreçlerinin devam ettiğine vurgu yapan Adams, “Bu durum da, mevcut durumlar ekseninde son tüketicinin etkilenmesi ihtimalini artırıyor. Yanı sıra, ithal edilen emtiaya bağlı olan ülkelerin de birçok farklı badire ile karşılaşabileceğini söyleyebiliriz. Öngörülebilir gelecekte bir rahatlama maalesef görülemiyor.” dedi.

Forum İstanbul Enstitüsü Onursal Lideri Yavuz Canevi’nin idaresindeki oturumda TÜSİAD YK Üyesi Perihan İnci, Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, Dünya Bankası Baş Ekonomist ve Beklentiler Kümesi Yöneticisi M. Ayhan Köse, Milletlerarası Siyasi Bilimler Derneği eski Lideri ve Forum İstanbul Onursal Lider Yardımcısı Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, “Küresel Bakış: Dünya ve Türkiye” başlığında aşağıdaki sorulara cevap aradılar:

 • Değişen yeni istikrarlar ile globalleşme eğilimi nasıl bir yol izleyecek?
 • Global finans bölümü enflasyon, faiz oranları, likidite ve riskler açısından nereye gidiyor? Ukrayna-Rusya savaşı bu gelişmelerin gidişatını önemli halde değiştirdi mi?
 • “IMF ve Dünya Bankası üzere Bretton Woods kurumlarının yine yapılandırılmasına” gereksinim var mı?
 • AB-Türkiye ilgilerinde neredeyiz? Ukrayna-Rusya savaşı bu münasebetlerde “yeni bir devrin başlangıcı” olabilir mi?
 • Savunma, güç, üretim zinciri ve yeşil iktisat alanları ön plana çıkar mı?
 • Türk iş dünyası dünyadaki gelişmelere nasıl bakıyor?

DÜNYA BANKASI’NDAN KRİZE 170 MİLYAR DOLARLIK TAKVİYE

Birinci olarak kelam alan Dünya Bankası Baş Ekonomist ve Beklentiler Kümesi Yöneticisi M. Ayhan Köse, dünya çapında tesirini gösteren yüksek enflasyon nedeniyle merkez bankalarındaki faiz artışlarına ait hareket ve beklentilere dikkat çekti. Bu durumun, dünya iktisadında 1970’lerde yaşanan stagflasyon riskini tekrar gündeme getirdiğini hatırlatan Köse, “Büyük bir testten geçiyoruz. Bu testin sonunda 1980’li yılların başındaki üzere bir kriz olmadan dünya iktisadını daha düşük enflasyon, daha yüksek büyüme kulvarına koyabilirsek başarılı olacağız.” dedi.

Dünya Bankası’nın geçen vakit içerisinde global değişikliklere ayak uyduran bir kurum olduğuna dikkat çeken Köse, “Dünya Bankası için biz önümüzdeki 15 ayda 170 milyar dolarlık bir paket masanın üzerine koyuyoruz ve bu paketi çok süratli bir biçimde gereksinimi olan ülkelere yardım formunda, düşük faizli borç formunda vereceğiz.” kelamları ile krize karşı atılacak bir öbür adımı açıkladı.

İNCİ, TÜRK İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Akabinde kelam alan İnci ise global iktisatta değerli bir döngü değişimi yaşandığını; dijitalleşme, iklim değişikliği ve arz zincirlerinin değişmesinin kelam konusu olduğunu belirtti.

Öncelikle enflasyonla yanlışsız metotlarla çaba ederek sorunu çözüp, akabinde Türkiye’nin global yarışta yerini süratle yine alması gerektiğini belirten İnci, “Lakin, Türk iş dünyası olarak biz her gün yeni bir şeye uyanıyoruz ve çok fazla nitekim. Küreselin de getirdiği yük, dengelerin değişmesi, sistemde olan gerginlikler…. Bizim işlerimizi daha da, yani içeride birtakım şeyleri, dinamik yönetim etmemiz gerekirken bilhassa ihracat yapan firmalar için hammadde konusu çok önemli boyutta, onları da ele alıp bir yandan onun fiyatlaması; zira orada da fiyatlar çok değişken, orada da enflasyon var. Biraz kıskaca girmiş görünüyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YAKIN GELECEĞİ TEKRAR, 21. YÜZYIL SÜRÜMÜYLE AVRASYA’DA”

Batı’nın, Avrupa’nın Avrasya’ya açılan bir merkezi olma durumunun Türkiye’yi her alanda başarılı kıldığını, aksinde ise Batı nezdinde zayıfladığını, yakın tarihte bunun tekraren teyit edildiğine dikkat çeken Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, “Artık Türkiye’nin de bu algoritmayı tahminen bir 21’inci Yüzyıl sürümüyle tekrardan kurgulaması gereken bir devirdeyiz. Hasebiyle, Türkiye’nin de yakın geleceğini tahminen de yeniden bu denklemde, bu eksen de aramakta çok gerçek olabilir.” dedi.

Dr. Kaleağası, Türkiye’nin geleceği açısından Avrupa Birliği’nin başşehri Brüksel’de alınan kararların, Transatlantik yani ABD ile olan münasebetlerin, Berlin yani Almanya ile ilgilerin, Brexit sonrası periyodun ile Balkanlar, Karadeniz ve Pekin bağlantılarının kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

GELİŞMİŞ İKTİSATLARIN GÖÇ İKİLEMİ

Büsbütün siyaseti gözetmeyen ve yalnızca iktisadi mantıkla bir iktisadi karar alınamadığını, bu nedenle de temel sıkıntının siyasal iktisat olduğuna dikkat çeken Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, mevcut gelişmeler ekseninde artık en az iki kutuplu bir dünyanın yolunun açıldığına dikkat çekti.

Rusya’nın içinde bulunduğu savaş halinin ülkenin aslında zayıflamış bir ülke olduğunu gösterdiğini, sonuç ne olursa olsun zayıflamış olarak çıkacağını belirten Prof. Dr. Turan, “Göç bir insan gücünün sonları aşması değil; kültürlerin, inançların, hayat biçimlerinin de sonları zorlaması manasına geliyor. Dünyada rahat yaşamış ülkeler göçmen karşısında kendilerini tehdit edilmiş görüyorlar, bunu sınırlamaya çalışıyorlar. Bir yandan da muhtaçlar. Demografi, birçok gelişmiş ülkedeki doğurganlık ve nüfus artışı oranlarının, refahlarını koruyabilmek için kâfi olmadığını gösteriyor. O nedenle göçe muhtaçlar.“sözleri ile gitgide öne çıkan göç mevzusuyla ilgili yaşanan ikilemi hatırlattı.

ÖNÜMÜZDEKİ 20 YILDA TÜRKİYE’Yİ NELER BEKLİYOR?

3 Haziran tarihinde sona erecek, her gün sabah ve öğlenden sonra olmak üzere iki kısım halinde düzenlenecek, yerli ve yabancı önder kanaat liderlerini ağırlamayı sürdürecek olan Forum İstanbul; mahallî, bölgesel ve memleketler arası seviyede kritik değer arz eden hususlarda tahlil, güzelleşme ve gelişim alanları için yol göstermeye devam edecek.

Saat 15:00 itibariyle başlayacak birinci günün ikinci kısmında, ikinci oturumu öncesinde “Önümüzdeki 20 Yılda Güç, Yatırım ve Jeopolitik Alanda Dünyayı Neler Bekliyor: Türkiye’ye Tesirleri Neler Olacak?” sorusunun yanıtı, Küresel Resources Partnership YKB Mehmet Öğütçü tarafından yanıtlanacak.

Akabinde gerçekleştirilecek Türk Kahvesi Sohbetleri’nde, Dünya Gazetesi Yöneticisi ve gazeteci Hakan Güldağ idaresinde, “Mobilite Ekosistemi Otomotiv Dalında Neleri Değiştirecek?” başlığında Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ı ağırlayacak.

15:30’da başlayacak günün ikinci oturumunda ise “Yeşil Finansman ile Pak Enerji” başlığı uzmanları tarafından ayrıntılıca konuşulacak.

Konuk konuşmacı Milletlerarası Yenilenebilir Güç Ajansı Lider Yardımcısı Gauri Singh’in akabinde Küresel Compact YK Üyesi Servet Yıldırım idaresinde; TİM Lider Vekili Başaran Bayrak, TEB Genel Müdür Yardımcısı Aşkın Dolaştır,Dünya Bankası Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Kesim Önderi Laurent Debroux SKD Türkiye YKB Ebru Dildar Edin, TSKB GMY Hasan Hepkaya, EBRD Türkiye Lider Vekili Şule Kılıç, aşağıdaki cevaplarını arayacaklar:

 • Türkiye’nin, Paris İklim Muahedesi’nin onaylanması ile birlikte, özel bir finansman altyapısı ve kaynak transfer stratejisi nasıl olmalıdır?
 • Global ısınma ile artan etraf felaketlerini önlemek, karbon salınımını düşürmek için güç üretiminde yenilenebilir kaynaklara yönelmenin maliyeti nasıl karşılanacak?
 • Karbondan arındırılmış bir geleceğe hazırlanırken, 2 trilyon dolarlık bir yatırım potansiyeli Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını nasıl hızlandırıyor?
 • Yıllık 4 milyar dolara yakın vergi yükü getirecek Avrupa Yeşil Mutabakat için yapılacak olan yeşil dönüşüm yatırımlarının teşvik siyasetleri neler olmalıdır?

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.