DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Dokuz Eylül’ün Teknoloji Geliştirme Bölgesi Büyüyor

Dokuz Eylül’ün Teknoloji Geliştirme Bölgesi Büyüyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nın (DEPARK) Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ek alan tahsis edildi.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 02:36
Dokuz Eylül’ün Teknoloji Geliştirme Bölgesi Büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nın (DEPARK) Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ek alan tahsis edildi. Alınan kararla birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını daha da artırarak kentteki girişimcilik ekosistemini büyüteceğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üniversitemize verdikleri sonsuz dayanaktan ötürü teşekkür ediyoruz. Bize yüklenen sorumlukları biliyor; ülkemizin ulusal teknoloji atağı vizyonuna hizmet etmeye devam edeceğimizin kelamını veriyoruz” diye konuştu

Türkiye’de yüksek teknoloji üretiminin ve teknolojik girişimciliğin öncü teknoparkı Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nda (DEPARK) gerçekleştirilecek yeni yatırımların önü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla açıldı. 10 Haziran 2022 tarihli T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi içinde 17 bin 370 metrekarelik alanda yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1), 10 bin 261 metrekare daha eklenerek 27 bin 631 metrekareye yükseltildi. Tınaztepe Yerleşkesi TGB-1 alanında yer alan ‘Alfa’ ve ‘Beta’ binalarının yanına ‘Gama’yı eklemeye hazırlanan Dokuz Eylül Üniversitesi, kelam konusu kararla, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını artıracak ve kentteki girişimcilik ekosisteminin daha da büyümesine katkı sağlayacak. Birçok teknoloji girişimcisine mesken sahipliği yapan DEPARK, TGB-1 alanın genişlemesiyle yeni araştırmacılara da istihdam sağlayacak. Bilim ve teknoloji ekosistemini destekleyecek ek alanlarla birlikte kentin endüstrisine ve teknolojik altyapısına DEPARK’ın çalışmalarıyla güç katılacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ülkemizin ‘milli teknoloji hamlesi’ vizyonuna bilimsel çalışmalarıyla dayanak verdiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararla Araştırma Üniversitemizin DEPARK’a yönelik ek alan başvurusu kabul edildi. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza üniversitemize verdikleri sonsuz dayanaktan ötürü teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ‘Hizmet kalitemizi, teknoloji geliştirme ve üretme kabiliyetimizle birleştirdiğimizde global sıhhat pazarından alacağımız hisse katlanarak yükselecektir’ açıklamasının değerini ve bizim düşen sorumlulukları biliyoruz. Türkiye’nin birinci sıhhat ihtisas teknoparkı olan DEPARK, sıhhat alanındaki projeleri ve hayata geçirdiği işbirlikleriyle yerli ve ulusal teknolojileri desteklemeyi sürdürüyor” dedi.

Sanayi, kamu kuruluşları, üniversiteler ve başka araştırma altyapılarının DEPARK bünyesinde bir ortaya geldiğini söyleyen Rektör Hotar, “Akademik, ekonomik ve toplumsal yapının buluştuğu, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemini muvaffakiyetle oluşturduğumuz DEPARK; TGB-1 alanın büyümesiyle birlikte ivmesini daha da artıracak. ‘Alfa’ ve ‘Beta’ binalarının yanına ekleyeceğimiz ‘Gama’ binası ile araştırma projelerinin muhtaçlık duyduğu tüm şartları sağlayacağız. DEPARK TGB-1 alanın genişlemesiyle birlikte yüksek teknoloji tabanlı projelere daha çok yük verecek, üniversite-sanayi işbirliklerine yönelik bilimsel faaliyetleri ve yeni yatırımlarımızı hayata geçireceğiz. Mensup ve mezunlarımızın gücüyle yeni araştırmaları, ülkemize katma paha sağlayacak çalışmaları, girişimcileri ve teşebbüsçü adaylarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HEDEFLERİMİZE DAHA DA YAKLAŞTIK

DEPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür Özçelik ise Türkiye’de girişimcilik ekosistemini büyütecek çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın önderliği, yol göstericiliğinde ve kendisinden aldığımız takviye ile gerçekleştirdiğimiz Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki ek alan müracaatımız kabul edildi. Müracaatımızın kabul edilmesi ile büyüme yolundaki amaçlarımıza biraz daha yaklaştık. DEPARK’ın bu alanda hayata geçireceği üçüncü büyük yatırımımız olacak Gama Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Binası’na yönelik çalışmalarımıza başladık’ halinde konuştu.

DOKUZ EYLÜL TEKNOPARKI- DEPARK

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı (DEPARK) bünyesinde 2022 yılı prestiji ile toplam 120 firma yer alıyor. Toplam istihdam sayısının bin 310 olduğu, Ar-Ge işçi sayısının bin 106’yı bulduğu teknoparkta, devam eden proje sayısı 180’i buldu. Ar-Ge gelirlerinin 167 milyon TL’ye ulaştığı DEPARK’ta, paydaşların kent iktisadına ihracat katkısı ise 10 milyon doları aştı. 2021 yılı sonunda toplam ciro 250 milyon TL’ye ulaşan DEPARK, Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan Alfa ve Beta Binaları (TGB-1) ve Balçova Yerleşkesi’nde bulunan Zeytin Binası ve Nar Kompleksinde (TGB-2) faaliyetlerine devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.