DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Doğru koltuk değneği ve tekerlekli sandalye seçimi nasıl olmalı?

Doğru koltuk değneği ve tekerlekli sandalye seçimi nasıl olmalı?

Kullanımı ilk zamanlarda zor olabiliyor…

ABONE OL
Haziran 4, 2022 15:24
Doğru koltuk değneği ve tekerlekli sandalye seçimi nasıl olmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kullanımı birinci vakitlerde sıkıntı olabiliyor…

Tekerlekli sandalye ve koltuk değneği kullanımının birinci vakitlerde güç olabileceğini belirten Öğretim Vazifelisi Gönül Kil Tetik, alışmak için hakikat kullanım tekniklerini bilmek ve bir fizyoterapistten takviye almak gerektiğini söyledi. Tetik, koltuk değneği seçilirken sağlam, hafif ve ergonomik olmasına; tekerlekli sandalye seçiminde ise öncelikle ölçülerine, yüküne ve taşıma kapasitesine kıymet verilmesini tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu Program Lideri Öğretim Vazifelisi Gönül Kil Tetik, koltuk değneği ve tekerlekli sandalye seçimi ile kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı, kullanıcılara kıymetli tavsiyelerde bulundu.

Hakikat kullanım tekniklerini öğrenmek gerekiyor

Meydana gelmiş olan kırıklar, burkulmalar, alçı sonrası zedelenmeler ve kimi diz ameliyatları sonrası koltuk değneği, yürüteç yahut kanedyen kullanımının gerekebileceğini belirten Tetik, “Bu aparatları çok uzun mühlet kullanmak durumunda kalabileceğimizi öngörerek seçim yapmalıyız. Koltuk değneği kullanımı birinci başta güç gelebilir. Kısa vakitte kullanıma alışmak için hakikat koltuk altı değneği ve yanlışsız kullanım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kanadyen değneklerde uzunluk, dik durulduğunda dirseğin hafif kıvrık kilitlenmediği duruma nazaran ayarlanmalı. Koltuk altı değneğinde ise en değerli nokta, koltuk altından 4 cm kadar aşağıda tutulması ve kalça eklemi hizasında olmasıdır.” tabirlerini kullandı.

Koltuk değneği nasıl seçilmeli?

Koltuk değneğinin gücü denetimli kullanmak ve yorulmayı önlemek hedefi ile kullanıldığını söyleyen Öğretim Vazifelisi Gönül Kil Tetik, seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

– Öncelikle koltuk değneği seçimi tabip önerisi ile yapılması gerekiyor.

– Daha çok sağlam lakin hafif materyallerle yapılmış olan koltuk değnekleri seçilmeli.

– Ergonomik ve hafif olmasına dikkat edilmeli.

– Seçim yaparken bacak uzunluğuna nazaran ayarlanabilecek modeller, kol altı takviyelerinin yumuşak ve rahat olması hayat kalitesini bir üst düzeye taşıyacak özelliklerdendir.

Daima kullanma durumunda rahatsız etmeyecek, kaymaz özellikli bir koltuk değneğiyle rahatça yürünebilir.

Kullanımı birinci vakitlerde güç olabilir

Koltuk değneğini birinci başta kullanmak sıkıntı olabileceğini belirten Tetik, “Özellikle dik durma konusunda zorluk yaşama ihtimali çok yüksektir. Ama yanlışsız biçimde destekleyen, yanlışsız bir koltuk değneğiyle kısa vakit içerisinde dik durulabilir. Koltuk değneği kullanılırken uygulanması gereken kimi prosedürler vardır. Öncelikle ayakları değnekten geride tutmak gerekiyor. Koltuk değnekleri ile karşıt ayaklar tıpkı anda öne atılmalı. Koltuk değneği öne atıldığı vakit güç değneğe verilmeli, bu halde bacaklara bindirilen yük daha az olacaktır. Bu süreçler birinci başta sıkıntı gelecektir. Ancak kısa müddet sonra alışmak mümkün oluyor.” dedi.

Kilo, mahzur ve hastalık durumu kıymetli

Tekerlekli sandalyenin yürüme yetisini kaybeden yahut kısmen kaybetmiş olan hasta, yaşlı, engelli bireylerin gün içerinde bulunacağı aktivitelerde mobilite gereksinimlerini karşıladığını belirten Tetik, “Tekerlekli sandalye bireyin kilosu, yaşı, mani ve hastalık durumu göz önünde bulundurularak seçilmeli.” dedi ve tekerlekli sandalye cinslerini şöyle sıraladı:

Standart tekerlekli sandalyeler,

Refakatçi kullanımlı tekerlekli sandalyeler (hasta transfer sandalyeleri),

Özellikli tekerlekli sandalyeler,

Banyo tuvalet (WC) tekerlekli sandalyeleri,

Faal tekerlekli sandalyeler,

Pediatrik tekerlekli sandalyeler,

Ağır engelli tekerlekli sandalyeleri.

Seçim yapılırken evvel gereksinimler belirlenmeli

Öğretim Vazifelisi Gönül Kil Tetik, tekerlekli sandalye seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle paylaştı:

– Alınacak modele karar vermeden evvel muhtaçlıklar belirlenmeli,

– Tekerlekli sandalye ölçüleri, yükü ve taşıma kapasitesinin kullanacak şahsa uygunluğundan emin olunmalı,

– Aldığınız markanın yedek modül bulunurluğu ve garanti şartları araştırılmalı,

– Dış yerde kullanılacaksa alınacak tekerlekli sandalyenin tekerlerinin havalı teker olması tercih edilmeli,

– Tıpkı marka ve modeli daha evvel alan şahısların eser hakkındaki olumlu ve olumsuz yorumları değerlendirilmeli ve,

– Eserin satın alınacağı firmanın medikal alanında uzmanlığı araştırılmalı.

Fizyoterapistten takviye alınmalı

Tekerlekli sandalye kullanılması durumunda bir fizyoterapistten takviye alınarak oynatılabilen bütün omurga ve bacak kaslarının çalıştırılmasının değerli olduğunu vurgulayan Tetik, “Çalışmalarda asimetrik farklılıklara dikkat edilir. Bir taraf başkasına nazaran daha zayıf ise her iki taraf başka farklı ve dayanabileceği tartıyla çalıştırılır. Bilhassa tekerlekli sandalyede uzun müddet oturan hastalar için omuz dışa rotasyon idmanları ve çekme antrenmanları dengeleyici özellik taşıdığı için bunlara öncelik verilir. Engellinin kavrama kuvveti çok az ise bir yük eldiveni kullanması daha çok yardımcı olabilir. Klasik yoga, hakikat yapılan plates ve postür düzeltici antrenmanların engellinin nefes çalışmalarına da yararı olacaktır.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.