DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk

Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk

Sosyal medya ve internette ‘yalan haberle mücadele’ gerekçesiyle hazırlanan ve kamuoyunda "Dezenformasyon Yasası" olarak adlandırılan yasa teklifine karşı meslek örgütleri birlikte mücadele ediyor.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 12:12
Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Toplumsal medya ve internette ‘yalan haberle mücadele’ gerekçesiyle hazırlanan ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak isimlendirilen yasa teklifine karşı meslek örgütleri birlikte çaba ediyor.
‘Medya Dayanışma Platformu’nu temsilen, Gazetecilik meslek örgütlerinin temsilcileri; internet medyası ve toplumsal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine ait görüş ve tekliflerini sunmak üzere TBMM’de; AKP, CHP, MHP ve YETERLİ Parti’nin küme başkanvekilleri ile görüştü. Temsilciler, teklifin yaptırıma yol açacak unsurlarını eleştirdi. Bilhassa, Türk Ceza Kanunu’na eklenen “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” cürmünün teklif metninden çıkarılmasını istedi.
Medya Dayanışma Kümesi ismine İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi’nin yanı sıra Parlamento Muhabirleri Deneği Lideri Kemal Aktaş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Lideri Gökhan Durmuş, Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Yusuf Kanlı, İktisat Muhabirleri Derneği Lideri Turgay Türker, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Lideri İstek Özel ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Lider Yardımcısı Şeyma Paşayiğit, internet medyası ve toplumsal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine ait görüş ve tekliflerini sunmak için TBMM’deydi.
Meslek örgütü temsilcileri sırasıyla CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, AKP Küme Başkanvekili Uzman Ünal, UYGUN Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu ve Dijital Mecralar Kurulu Lideri Hüseyin Yayman ile görüştü.
MESLEK ÖRGÜTLERİNİN GÖRÜŞÜ ALINMALI
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi “Sırf halk ortasında tasa, endişe yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli halde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılır” sözlerinin yer aldığı 29. unsurun tabir ve haber alma hakkı açısından sakıncalar doğuracağına işaret etti. Bilginin kaynağında doğrulanması gerektiğini, gazetecilerin esaret altına alınarak yaratılan baskı ile tahlil yaratılamayacağını söyleyen Gappi, yanlış gördükleri düzenlemelere karşı tekliflerini söz ettiklerini belirtti.
KOMİTEYE DAVET
Yasa teklifi ile internet haber sitelerinin de Basın Yasası kapsamında “süreli yayın” olarak tanımlanması ve çalışanlarının basın kartı almalarının yolu açılmasının değerli olduğuna işaret eden Gappi lakin Basın Kartları Komisyonu’nun yapısı dahil birkaç hususta daha soru işaretleri olduğuna vurgu yaparak, teklifin kesinlikle meslek örgütlerinin görüşü doğrultusunda maddeleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Heyet bugün de HDP Kümesi ile görüşecek. Ayrıyeten teklifin ele alınacağı Meclis Komisyonu’na İzmir Gazeteciler Cemiyeti de görüş bildirmek üzere davet edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.