DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın tarife ve talimat tebliğinde değişiklik yapıldı.

Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın tarife ve talimat tebliğinde değişiklik yapıldı.

KOBİ'lere yönelik ticari alacak sigortası, daha fazla işletmeyi destek kapsamına alacak şekilde genişletildi.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 23:24
Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın tarife ve talimat tebliğinde değişiklik yapıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOBİ’lere yönelik ticari alacak sigortası, daha fazla işletmeyi dayanak kapsamına alacak halde genişletildi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik devlet takviyeli ticari alacak sigortasına ait yeni düzenlemeler yapıldı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye nazaran, Devlet Dayanaklı Alacak Sigortası daha fazla orta ölçekli işletmeyi takviye kapsamına alacak biçimde genişletiliyor. Daha evvel son mali yılda beyan ettiği vadeli yurt içi satışlardan elde ettiği cirosu 125 milyon TL olan KOBİ’leri kapsayan üst hudut, 250 milyon TL’ye çıkarıldı. Böylelikle Devlet Takviyeli Alacak Sigortası’ndan faydalanabilecek KOBİ sayısı arttırılarak, daha fazla işletmenin takviye kapsamına alınması sağlanmış olacak.

Bu doğrultuda Devlet Takviyeli Alacak Sigortası’nın net prim ve azami teminat tarifesi tablosu aşağıdaki formda güncellendi.

Buna ek olarak Devlet Takviyeli Alacak Sigortası yaptırmak isteyen işletmelerin, yurt içi vadeli satışlardan elde ettiği cirosuna nazaran belirlenen alıcı başına 750 bin TL olan teminat üst limiti de 1.000.000 TL’ye çıkarıldı.

Mevcut uygulamada alıcı başına belirlenen azami kredi limiti, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin alıcı için talep ettiği kredi limiti ve risk kıymetlendirme kriterleri dikkate alınarak, rastgele bir ek prim alınmaksızın Merkez tarafından arttırılabilmesi imkanı da korundu.

Devlet Dayanaklı Alacak Sigortası’nın azami kredi limiti tarifesi tablosu ise aşağıdaki halde güncellendi.

Ayrıyeten sigorta prim meblağının beş (5) taksite kadar vadeli formda ödenmesi düzenlemesi ile EFT, havale, kredi kartı ve gibisi öbür nizamlı ödeme teknikleri üzerinden taksitlendirme ve ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Yapılan bu düzenlemeler ile KOBİ’lerin ticari alacaklarından kaynaklanan riskler için devlet teminatı sağlayan Devlet Dayanaklı Alacak Sigortası kapsamı ve aktifliğinin daha da genişletilmesi hedefleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.