DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

DEVA Partili İbrahim Çanakcı’dan ek bütçe tanımı: ‘Servet transferinin belgesi’
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • DEVA Partili İbrahim Çanakcı’dan ek bütçe tanımı: ‘Servet transferinin belgesi’

DEVA Partili İbrahim Çanakcı’dan ek bütçe tanımı: ‘Servet transferinin belgesi’

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, TBMM’ye sunulan ek bütçeyi değerlendirdi.

ABONE OL
Haziran 27, 2022 21:00
DEVA Partili İbrahim Çanakcı’dan ek bütçe tanımı: ‘Servet transferinin belgesi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi İktisat ve Finans Siyasetleri Lideri İbrahim Çanakcı, TBMM’ye sunulan ek bütçeyi kıymetlendirdi. 2022 bütçesinde öngörülen enflasyon, faiz ve döviz kuru varsayımlarının hiçbirisinin tutmadığının altını çizen Çanakcı, bütçeyi “servet transferinin belgesi” kelamlarıyla tanımladı.

Ek 90 milyarlık faiz ödeneğiyle birlikte faiz masraflarının 330 milyara çıkacağını vurgulayan Çanakcı şunları söyledi:

‘Faize ait tüm kelamları birer safsata’

“Zaten hükûmet olağan şartlardaki faiz ödemelerini yaklaşık beş katına çıkarmıştı. 2003-2017 yılları ortasında bütçeden yapılan faiz ödemesi ortalama 50 milyar liraydı. Artık 330 milyar liradan bahsediyoruz. Lisanlarına doladıkları faiz lobisiyle bu türlü mi çaba ediyorlar? Devlet, faiz yükünden bu türlü mi kurtuluyor? Hükûmetin faize ait tüm kelamları birer safsatadan ibaret.”

‘Bu bütçe, çöküşün ve başarısızlığın belgesidir’

“Ek bütçe hükûmetin iktisattaki gelişmeleri öngöremediğinin, ekonomiyi ucu açık yüklerle karşı karşıya bıraktığının, bölüşümü zenginler lehine bozduğunun, dar gelirliden alıp bir avuç varlıklı kısma kaynak transfer ettiğinin göstergesi oldu. Bu bütçe, servet transferinin dokümanıdır. Bütçe, iktisat siyasetlerinin büsbütün haksız gelir ve servet sahiplerine dayalı olduğunu ortaya koyan dokümandır. Hükûmet için çöküşün ve başarısızlığın dokümanıdır.”

‘Merkez Bankası’ndan KKM’ye çıkan parayı açıklayın’

Bütçe teklifinde ayrıyeten Kur Muhafazalı Mevduat sistemi için istenen 40 milyar lira ek ödeneğe Merkez Bankası’ndan yapılan ödemenin dahil olmadığını söyleyen Çanakcı, hükûmeti Merkez Bankası’ndan çıkan parayı açıklamaya çağırdı:

“Sayın Nebati, Kur Muhafazalı Mevduat sisteminin bütçeye yükünün 12,5 milyar lirayı geçmeyeceğini açıklamıştı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Üstelik 40 milyar lira yalnızca Hazine’nin ödediği meblağ. Merkez Bankası’nın ödediği fiyatı bilmiyoruz. Zira açıklamıyorlar. Sesleniyorum. Halka karşı dürüstseniz, sözünüzün eriyseniz, şeffafsanız Merkez Bankası’ndan çıkan parayı açıklayın. Vazgeçtiğiniz vergileri açıklayın. Kurumlar vergisinden, gelir vergisi stopajından vazgeçtiniz. Çıkın açıklayın.”

‘Kamuya maliyeti, bugünkü kurla en az 150 milyar’

“Üstelik Kur Muhafazalı Mevduata ayırdıkları 40 milyar da yetmeyecek. Daha martın sonundan hazirana kadar 21 milyar 100 milyon lira ödediler. Kur bugünkü düzeyinde, 17,30 düzeyinde kalsa bile bu sistemin kamuya maliyeti 150 milyar liranın üzerinde. Dolar kuru her 1 lira arttıkça, Hazine’ye yaklaşık 60 milyar ek yük getirecek. Dediğim üzere, buna Merkez Bankası’ndan çıkan para dahil değil. Yazıktır, günahtır.”

‘Halkı düşünmeyen bir bütçe olamaz’

“Ek bütçede çiftçiye, esnafa, dar gelirliye rastgele bir takviye yok. Ek bütçede hububat üreticileri için istenen ek ödenek 7,2 milyar lira. Kamu-Özel İşbirliği garantileri için istenen meblağ ise 10,5 milyar lira. Kaldı ki kur bu türlü giderse 10,5 milyar da yetmeyecek. İktidarın kaynakları nasıl çarçur ettiği ve geleceğimizi ipotek altına aldığı çok açık. Halkı düşünmeyen bir bütçe olamaz.”

‘Bütçe fazla veriyorsa akaryakıttaki ÖTV neden düşürülmüyor?’

“Hükûmet bütçe fazlası verdiğimizi söylüyor. Fakat vergi gelirinde 1 trilyon 83 milyar lira daha fazla tahsilat öngörüyor. Madem işler düzgün, niçin akaryakıttaki vergi düşürülmüyor? Bilakis, petrol ve doğal gaza 50 milyara yakın ekstra ÖTV tahsilatı bekleniyor. Durum yeterliyse, bütçe fazla veriyorsa niçin vergi indirimine gidilmiyor? Akaryakıt istasyonlarının tabelalarının her gün yenilendiği bir ülkede hükûmet, bu sorulardan kaçamaz.”

‘Yerlerinde olsam mali disiplin üzere lafları ağzıma almaktan utanırdım’

“En çarpıcı noktalardan bir tanesi de lisanlarına ‘mali disiplin’ üzere lafları dolamaları. Bu nasıl bir mali disiplin ki Hazine’nin borcunu 3,4 trilyon liraya yükseltti. İç borcun faiz yükünü de dokuz ayda 1,4 trilyon lira arttırdı. Kim ödeyecek bu parayı? Bu ülkenin vatandaşları ödeyecek. Hükûmetin yerinde olsam mali disiplin üzere lafları ağzıma almaktan utanırdım.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.