DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÇAĞA AYAK UYDURACAK

ABONE OL
Haziran 6, 2022 08:48
DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DAİMA EĞİTİM MERKEZLERİ ÇAĞA AYAK UYDURACAK

Dokuz Eylül Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi (DESEM) ve Türkiye Üniversiteler Daima Eğitim Merkezleri Kurulu (TÜSEM) işbirliğinde düzenlenen 2022 Bahar Toplantısı ve Daima Eğitim Çalıştayı’nda hayat uzunluğu öğrenmenin toplumun tüm kısımlarına yayılması için gerçekleştirilmesi planlanan projeler ele alındı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi (DESEM) ve Türkiye Üniversiteler Daima Eğitim Merkezleri Kurulu (TÜSEM) işbirliğinde düzenlenen 2022 Bahar Toplantısı ve Daima Eğitim Çalıştayı’nın açılışı DEÜ 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda, nitelikli bilginin toplumla buluşturulması, hayat uzunluğu öğrenme şuurunun yaygınlaştırılması ve çeşitli meslek kümelerine yönelik düzenlenen eğitimleri destekleyecek projeler ele alındı. Ülkemizin gereksinim duyduğu nitelikli iş gücü muhtaçlığına yönelik bilimsel çalışmaların da değerlendirildiği toplantıda, daima eğitim uygulamalarında yaşanan sıkıntılar da tartışıldı. Toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan ve daima eğitimin yer ve vakitten bağımsız ilerlediğini söyleyen DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, “Sürekli Eğitim Merkezlerinin misyon ve sorumluluklarının üniversite yöneticileri tarafından âlâ bilinmesi gerekiyor. Bir bireyin amaçlarına ulaşması için sahip olması gereken temel yetkinliklerle donatan ve insanın sürdürülebilirliğini sağlamak için çabalayan Daima Eğitim Merkezleri toplumda kıymetli bir misyon üstleniyor” dedi. Daima Eğitim Merkezlerinin insanı değiştirirken etrafını de değiştirdiğini belirten Özcan, “İzmir’in çeşitli noktalarında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 70 bine yakın öğrencisi bulunuyor. İnsan kaynağımızla daima eğitimi çok ciddiye alıyoruz. Çabucak çabucak her hayat alanında varlık gösteren üniversitemizde DESEM’in değerli misyonlar üstleniyor. Milletlerarasılaşma gayelerimiz doğrultusunda da DESEM’in faaliyetlerinin bize çok şey katacağını biliyoruz” dedi.

İNSAN HAYATINA DOKUNUYORUZ

TÜSEM Kurulu İdare Konseyi Lideri Doç. Dr. Hüseyin Kaygın, değişik vilayetlerden iştirakçilerle gerçekleştirdikleri çalıştayın 2019 yılından sonra birinci defa yüz yüze yapıldığını söz ederek, “Sürekli Eğitim Merkezleri (SEM) çok kıymetli bir misyona sahipler. Yaptığımız işin insanların hayatını nasıl etkilediğini, istihdam yarattığını, onların geleceklerine dokunduğunu görüyoruz. Üniversiteler bilgi üretilen yerlerdir ve bilginin toplumla buluşturulmasında en kıymetli kapılardan biri Daima Eğitim Merkezlerimizdir. Misyonumuzun çok kıymetli olduğunu, üniversite uzmanlığıyla verilen eğitimlerin topluma ışık tuttuğunu görüyoruz. Bu yolda emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENMEYE DESEM TAKVİYESİ

Çalıştaya mesken sahipliği yaptıkları için büyük memnunluk duyduklarını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi (DESEM) Müdürü Prof. Dr. Pınar Süral Özer ise, “Değişimin baş döndürücü olduğu bugünlerde sahip olduğumuz bilgiler de süratle geçerliliğini yitiriyor. İnsan kaynağının ihtiyaç duyduğu bilgiler dönüşüyor, bir alanda uzmanlaşma yerini disiplinler ortası yetkinliklere bırakıyor. Üniversitelerin de bu durumda kıymetli sorumlulukları bulunuyor. Yani, çağdaş bilgiyi topluma yaymak ve toplumun yeni şartlara adapte olmasında güçlü bir vazife alması gerekiyor” dedi. Bu noktada Daima Eğitim Merkezlerinin büyük bir eksikliği giderdiğini tabir eden Prof. Dr. Pınar Süral Özer, “Sürekli Eğitim Merkezlerinin, ömür uzunluğu öğrenmenin toplumun tüm kesitlerine yayılması noktasında çok değerli bir yer edindiğini düşünüyoruz. Biz de ömür uzunluğu öğrenme standartlarını daha da yükseltmek için bu çalıştayı gerçekleştiriyoruz” dedi. Üniversiteler Daima Eğitim Derneği İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Uğur Ömür Gönülşen ise dernek olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Gönülşen, hayat uzunluğu öğrenme alanındaki temel terminolojilerin oturtulması, standartların güzelleştirilmesi ve akreditasyon çalışmaları hakkında iştirakçilere bilgi verdi.

Çalıştay, YÖKAK Tanıtım ve Paydaş İlgileri Ünitesinden Öğr. Gör. Dr. Yasemin Yelbaz Yılmaz, İzmir İktisat Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Oruç Ertürk ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Soner Yıldırım’ın sunumlarıyla devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.