DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

DenizBank Avrupa’da Yılın Finansmanı ödüllü sendikasyon kredisini 120 oranında yenileyerek 453 Milyon Dolar’a yükseltti
  • Gazete Haberim
  • Ekonomi
  • Borsa
  • DenizBank Avrupa’da Yılın Finansmanı ödüllü sendikasyon kredisini 120 oranında yenileyerek 453 Milyon Dolar’a yükseltti

DenizBank Avrupa’da Yılın Finansmanı ödüllü sendikasyon kredisini 120 oranında yenileyerek 453 Milyon Dolar’a yükseltti

DenizBank, Çin Yuanı dilimi içeren tek sendikasyon kredisi olması özelliği ile Avrupa’da Yılın Borçlanması Ödülü’nü alan işlemini yüzde 120 oranında yeniledi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 01:48
DenizBank Avrupa’da Yılın Finansmanı ödüllü sendikasyon kredisini 120 oranında yenileyerek 453 Milyon Dolar’a yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DenizBank, Çin Yuanı dilimi içeren tek sendikasyon kredisi olması özelliği ile Avrupa’da Yılın Borçlanması Ödülü’nü alan sürecini yüzde 120 oranında yeniledi. Banka sürdürülebilirlik performans kriterleri ekleyerek gerçekleştirdiği sendikasyon kredisi ile 453 Milyon Dolar fiyatında yurt dışı kaynak sağladı.

10 ülkeden 15 bankanın iştirakiyle gerçekleşen süreçte, bayan KOBİ’lerin finansmanı, Bankanın sera gazı salımlarının ölçülmesi ve çalışanların sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirilmesi performans kriterleri olarak belirlendi.

Emirates NBD’nin aracı banka olduğu süreç, Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD Capital ve ICBC Turkey Bank koordinatörlüğünde gerçekleşti. Emirates NBD Capital, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation süreçte ESG (Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim) Koordinatörü olarak rol aldı.

Kasım 2021’de sürdürülebilirlik performans kriterlerine dayalı birinci sendikasyon kredisi ile 840 Milyon Dolar meblağında kaynak sağlayan DenizBank’ın, sürdürülebilirlik ilintili toplam yurt dışı finansman ölçüsü bu süreçle 1.7 Milyar Dolar’a ulaştı.

“Gezegen üzerindeki etkilerimizi hassasiyetle gözetiyoruz”

Sürdürülebilirlik konusunu, gelecek kuşaklara bırakılabilecek en değerli mirasın, üzerinde yaşayabilecekleri pak bir dünya olduğu şuuruyla sahiplendiklerini belirten DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, hususa ait yaptığı değerlendirmede, “Bir inanç kurumu olarak bugün yaptıklarımızın, yarın gezegen üzerindeki tesirlerini hesaplayarak, bütüncül bakış açısıyla faaliyetlerimizi sürdürmek durumundayız. Bilhassa kullandırdığımız krediler yoluyla, etraf ve toplumsal ömür üzerindeki dolaylı etkilerimizi azaltmak üzerine hassasiyetle eğilmeliyiz. DenizBank olarak sorumlu bankacılık yapmayı birinci günden itibaren prensip edinmiş; sürdürülebilirliği çiftçimizin, KOBİ’mizin, turizmcimizin finansmanından, çevresel siyasetlerimize ve çalışanlarımızın bilinçlendirilmesine; kurum kültürümüzün tamamına entegre etmiş bir kurumuz. Bugün prestijiyle sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma süreçlerimizin yurt dışı borçlanmalarımız içindeki hissesini 50’nin üzerine taşımaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

“Çin Yuanı dilimi Asya’dan ilgi gördü”

Kasım 2021’de gerçekleştirilen Bankanın sürdürülebilirlik irtibatlı birinci sendikasyon kredisinde engelli müşterilerin finansal hizmetlere çarçabuk erişimi ile tarımın sürdürülebilirliğine yönelik finansman tahlilleri geliştirmeyi taahhüt ettiklerini belirten Ateş, şöyle devam etti: “Yeni sendikasyon kredimizde, küçük ve orta büyüklükteki bayan işletmelerimizin finansmanını kendimize performans kriteri olarak belirliyoruz. Çünkü bayanların gücünü iktisada ve ekosisteme kazandırmadan yol alamayacağımızı biliyoruz. Öbür yandan, karbon ayak izimizi hesaplamak üzere, Genel Müdürlük binamız ve tüm şubelerimizin sera gazı emisyonlarının ölçümü ve kontrolünü taahhüt ediyoruz. Sürdürülebilirlik eksenindeki bütün husus başlıklarının, kurum kültürü içinde en üst seviyede sahiplenilmesi emeliyle ise, çalışanlarımızın en az 95’ine farklı iş tarifleri için özel tasarlanmış sürdürülebilirlik eğitimleri vermeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar Türk bankacılık sistemine olan inancı tazeleyen pek çok sendikasyon sürecine imza attık. Haziran 2021’de gerçekleştirdiğimiz, Çin Yuanı dilimi içeren birinci Türk banka sendikasyonumuzla itibarlı finans mecmuası The Banker’ın Avrupa’da Yılın Borçlanması Ödülü’nü kazandık. Birebir sürecin artık yüzde 120 oranı ile yenilenmesi ile Bankamızın sürdürülebilirlik alanındaki sorumluluk ve taahhütlerini de büyütüyoruz. Çin Yuanı dilimi ile Asya piyasalarından da ilgi gören işlemimizle müşterilerimizin Çin irtibatlı dış ticaret finansmanı gereksinimlerine tahlil ortağı olmayı da hedefliyoruz. Akordeon sistemi da bulunan sürecimize önümüzdeki günlerde yeni iştirakçiler da dahil olabilecektir. Hem Bankamız hem ülkemiz için büyük yarar sağlayacağına inandığımız bu sendikasyon sürecine imza atmaktan gurur duyuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.