DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Çok Yüzlü Bir Hastalık: Multipl Skleroz(MS)

Çok Yüzlü Bir Hastalık: Multipl Skleroz(MS)

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ayşe Nur Yüceyar ile Prof. Dr. Özgül Ekmekçi, Dünya MS (Multipl Skleroz) Günü nedeniyle hastalığa, tanı ve tedavi aşamalarına ilişkin bilgiler verirken bireylerin dikkat etmesi gereken noktalara yönelik de önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 12:00
Çok Yüzlü Bir Hastalık: Multipl Skleroz(MS)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Nöroloji Anabilim Kolu öğretim üyeleri Prof. Dr. Ayşe Işık Yüceyar ile Prof. Dr. Özgül Ekmekçi, Dünya MS (Multipl Skleroz) Günü nedeniyle hastalığa, teşhis ve tedavi kademelerine ait bilgiler verirken bireylerin dikkat etmesi gereken noktalara yönelik de değerli değerlendirmelerde bulundu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi MS merkezi, erken teşhis ve tedavide; dünyadaki merkezlere eş bilgi birikimi deneyim ve imkanlara sahip olarak MS hastalarına yönelik hizmet vermeyi sürdürüyor. Türkiye’de 70 bine, dünyada ise 3 milyona yakın insanı etkileyen MS hastalığına yönelik farkındalığın artırılması emeliyle EÜTF Nöroloji Anabilim Kolu öğretim üyeleri Prof. Dr. Ayşe Parıltı Yüceyar ile Prof. Dr. Özgül Ekmekçi değerli bilgiler paylaştı. MS’in 20-40 yaş aralığında en fazla bayanlarda görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Yüceyar, erken teşhis, uygun tedavi, nizamlı takip, sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, kâfi D vitamini düzeyi, idman ve sigaradan uzak kalarak sağlıklı ömrün benimsemesinin, MS’in yeterli seyretmesi için anahtar sözler olduğuna dikkat çekti.

30 YIL ÖNCESİNE NAZARAN TEDAVİ SEÇENEĞİ 15 KAT FAZLA

Günümüzde MS hastalığının tedavi ve denetim edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yüceyar, “MS genç yaşta santral hudut sistemini etkileyen çok değerli kronik bir hastalık. Hastalığın hem dünyada hem de Türkiye’de erken tanınması ve faal tedavi edilmesine yönelik bilimsel çalışmalar epey büyük bir süratle ilerliyor. 30 yıl öncesine baktığımızda bugün 15 kat daha fazla tedavi seçeneğimiz var. Hastalığın her periyodunda bağışıklık sistemini düzenleyici ilaçlar var. Bunun yanında bizim çok önemsediğimiz fizikî rehabilitasyon, bu hastalığın bilhassa ileri devirlerinde bir engellilik durumu oluşmasına karşı epeyce tesirli oluyor. Her hastada engellilik durumu oluşacak diye bir durum kelam konusu değil. Burada hastalık yok hasta var diyoruz. Çok taraflı ve çok yüzlü bir hastalık. Pek çok hastamız erken teşhis ve erken tedaviyle hayatın içinde çok etkin olarak yer alıyor. Hastaların, kesinlikle MS tabiplerinin nezaretinde olması ve tedavilere nizamlı uyması gerekiyor” diye konuştu.

TEMEL PRENSİP SAĞLIKLI HAYAT OLMALI

Sağlıklı hayat prensiplerinin birinci baştan itibaren uygulanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yüceyar, “Yapılan çalışmalar sonucunda genetik yatkınlık dışında sigara içme, kimi virüslere maruz kalma, güneş ışığına az maruziyet, D vitamini eksikliği ve ergenlik devrinde obez yahut çok kilolu olma üzere çevresel faktörler MS gelişim riski ile ilişkilendirilmiştir. MS hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ‘egemssaglikliyasam’ kullanıcı isimli toplumsal medya hesaplarımızı takip edebilir” dedi.

MS NASIL BİR HASTALIK?

MS’in bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir yanılgılı tanıma durumu olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Özgül Ekmekçi ise “Nasıl ki bir mikropla karşılaştığımızda bedenimizin bağışıklık sistemi onunla çaba ediyorsa, bu yanlışlı tanıma nedeniyle de bedenimizin kendimize ilişkin olan kimi kısımlarına santral hudut sistemindeki bir atak oluşmakta. Beynimizi elektriksel bir sistem üzere düşünelim, hudut hücrelerimiz bir elektrik kablosu üzere olsun. Bu elektrik kablosunun etrafında kılıflar olduğunu biliyoruz, bizim hudut hücrelerimizin uzantılarında da birtakım kılıflar var ve bunları ‘myelin’ olarak isimlendiriyoruz. Bu miyelin kılıflara yönelik bir taarruz oluyor. Vakit içinde bu miyelin kılıfta hasarlanma oluyor. Hasarlanma daha da ileri gidiyor ve miyelin dışında hudut hücresinin uzantılarında da hasarlanmalar ortaya çıkıyor. Bunlar bizim nörolojik bulgu olarak gördüğümüz bulgulara ve yakınmalara neden oluyor. Vakit içinde de engellilikler oluşabiliyor. Lakin günümüzde her bireyde engelliliği beklemiyoruz” diye konuştu.

“MS’DE HER BİREYİN HASTALIĞI BİRBİRİNDEN FARKLIDIR”

Hastalığın bireylere nazaran farklı şikâyetlerle ortaya çıkabildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ekmekçi, “Hastalar farklı yakınmalarda bulunabiliyor, bunlar içinde; görme bozuklukları, bulanık görme, çift görme, istikrar bozuklukları, kimi duyusal yakınmalar, kolda bacakta, gövdede, yüzde uyuşmalar halinde ya da ağrılar biçiminde de olabiliyor. Tekrarlayan, çok şiddetli ağrılar halinde de karşımıza gelebiliyorlar, kas güçsüzlükleri yürüme bozuklukları olabiliyor, bazen mesane sıkıntıları; idrar yapmada zorlanma, idrar kaçırma üzere yakınmalarla bile gelebiliyorlar. Birçok farklı alt kümesi var, hiçbir MS’li birey oburuyla tıpkı değil, bu nedenle tedavi yaklaşımları da farklı oluyor. Birtakım hastalarımız ataklarla seyrediyor, kimi hastalarımız en başından itibaren çok fazla atak geçirmeyip yavaş yavaş kötüleşmelerle seyredebiliyor. Bu nedenle bu hastalardaki tedavi yaklaşımlarımız farklı olabiliyor. Teşhis ve tedavi takibinde manyetik rezonans (MR) görüntüleme, kan tetkikleri ve belden sıvı alma süreçleri yapılabiliyor. Belden sıvı alma süreci steril bir ortamda usta bir elle yapıldığında hayli zararsız ve teşhis açısından kıymetli olan bir tetkik. Tedavide basamak basamak bir ekip tedavi seçeneklerini uyguluyoruz, teknolojinin çok ilerlemesiyle daima yeni ilaçlar geliştiriliyor. MS hastalarımıza umutsuz olmamalarını söylüyorum, bu tedavilerden öncesiyle günümüzü karşılaştırdığımızda birçok hastamızın geçmişe nazaran çok daha âlâ olduklarını ve manisiz bir hayat sürebildiklerini söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.