DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

“Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller”

“Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller”

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi iş birliğinde “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller” sosyal sorumluluk projesi etkinliği gerçekleştirildi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 22:00
“Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Su Eserleri Fakültesi iş birliğinde “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller” toplumsal sorumluluk projesi aktifliği gerçekleştirildi. EÜ Su Eserleri Fakültesi “Su Eserleri Mutfak Atölyesi”nde gerçekleştirilen aktiflikte Ahmet Güzelyağdöken, proje kapsamında sağlıklı atıştırmalıklar yaptı.

Aktifliğe Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Ersin, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkün, Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Cadun Yünlü, Kılıç Holding İdare Şurası Lider Vekili Ersin Kılıç Kızıltan, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Özveri Koyuncu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Aktifliğe ödüllü bir şef ve yemek muharriri olan Aslıhan Koruyan Sabancı da çevrimiçi katılarak “Sağlıklı Beslenme, Yeni Beslenme Modeli ve Gastronomide Sürdürülebilirlik” konusunda bilgiler verdi.

Aktiflikte konuşan Dekan Prof. Dr. Nazan Ersin, “Bu toplumsal sorumluluk projemiz ile aileleri sağlıklı besinler, atıştırmalıklar bilhassa balık eserleri hakkında bilgilendirmek ve ağız, diş sıhhatiyle beslenmenin direkt alakası hakkında bilinçlendirmeyi amaçladık. Beslenme alışkanlıklarının çocuk yaşta oluşturulması sebebiyle aileleri bilgilendirmek ve farkındalıklarını arttırmak ve çocuklara balık eserlerini sevdirmeyi hedefledik” dedi.

Prof. Dr. Aslı Cadun Yünlü çocuklarda balık tüketiminin değeri ve gerekliliği hakkında bilgi verdi. Sayın Ersin Kılıç Kızıltan, kültür balığı üretim süreci ve şartları hakkında bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Murat Türkün ve Doç. Dr. Banu Özveri Koyuncu ise çocuklarda diş sıhhati, çürük süt dişlerine dahi gereken kıymetin verilmesi ve ailelerin bu bahiste daha şuurlu olması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Aktifliğe çevrimiçi katılan Aslıhan Koruyan Sabancı, çocukların sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Çocuklarımızın her vakit yanlarında olamayabiliriz fakat en azından markette neye ellerini uzatmamaları konusunda onları bilinçlendirebiliriz” dedi.

Aktiflik dahilinde, iştirakçilere çocuklara balığı sevdirecek eserler hazırlanarak balığın hem genel sıhhat hem de ağız ve diş sıhhati üzerine olan yararları anlatıldı. Ayrıyeten aktiflikte öğün ortalarında çocukların sık tükettiği paketlenmiş rafine şeker içeren atıştırmalık besinler yerine ağız ve diş sıhhatini müdafaaya yönelik olarak daha sağlıklı hale getirilmiş, meskende çarçabuk hazırlanabilecek pratik atıştırmalık tanımı verildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.