DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

CHP Milletvekilleri Et ve Süt Kurumu toplantısını terk etti

CHP Milletvekilleri Et ve Süt Kurumu toplantısını terk etti

CHP’li Yavuzyılmaz: “KİT olduklarından dahi haberleri yok”

ABONE OL
Haziran 2, 2022 04:48
CHP Milletvekilleri Et ve Süt Kurumu toplantısını terk etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Yavuzyılmaz: “KİT olduklarından dahi haberleri yok”

Cumhuriyet Halk Partisi KİT Komitesi üyesi milletvekilleri Et ve Süt Kurumu’nun kontrol toplantısını Genel Müdür Vekili Mustafa Kayhan’ın yetkisiz olduğu ve hasebiyle toplantının yöntemine uygun yapılamayacağı gerekçesiyle terk etti.

Et ve Süt Kurumu’nun 2019-2020 bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Üst Kurulu toplantısında ESK Genel Müdürü Osman Uzun’dan boşalan misyona atanan Mustafa Kayhan’ın KİT Kanuna nazaran idare şurası üyesi olmadığı için ESK Genel Müdürlüğü’ne vekalet edemeyeceği ve bu sıfatla KİT Üst Kurulu toplantısında kontrol yapılamayacağı üzerine tartışma çıktı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, toplantının başında kelam isteyerek toplantının metoda uygun olmadığını ve başlayamayacağını belirterek, şunları söyledi:

UCUBE SİSTEM DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARDI

“Mustafa Kayhan’ın Cumhurbaşkanı atama kararı yok. Münasebetiyle asaleten bir atama yapılmamış görünüyor. Et ve Süt Kurumu bir KİT kuruluşu olduğu için bu durumda; 233 sayılı KHK/6.madde 4 nolu fıkrasına nazaran idare şurası üyeleri içinden birinin genel müdürlük misyonunu vekaleten yürütmesi gerekiyor. Lakin vekaleten atandığı söylenen kişi de idare konseyi üyesi değil. Büsbütün adapsız bir durum. Bu yetkisizlik durumu nedeniyle toplantının ve kontrolün adabına uygun yapılabilmesi mümkün değil. Kurumun bu haliyle ibrası da geçersizdir. Yetkililer Et ve Süt Kurumu’nun bir KİT kuruluşu olduğunun ve tabi olduğu kanunların hangileri olduğunun farkında bile değiller. Et ve Süt Kurumu’nu KİT’lerin dışında kalan genel müdürlüklerden biri olduğunu zannederek Bakan’ın vekaleten genel müdür görevlendirebileceğini zannediyorlar. Bu yaşanan olay Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ucube sistemin devletin çivisini nasıl çıkardığını göstermiştir. Et ve Süt Kurumu’nun liyakatsiz idarelerle nasıl batırıldığı da bir defa daha anlaşılmış oldu.”

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Kurulu CHP Kümesi Sözcüsü Atila Sertel, Genel Müdür Vekili Mustafa Kayhan’ın idare şurası üyesi olmadığı ve münasebetiyle 233 Sayılı KHK’ya misyon vekaleten görevlendirilemeyeceği için yetkisiz olduğu gerekçesiyle toplantıya orta verilmesini istedi.

KİT Komitesi Lideri Mustafa Savaş toplantıya orta vermeyerek ESK Genel Müdür Vekili Mustafa Kayhan’ın konuşmasına başlamasını isteyince CHP’nin KİT Kurulu üyesi Milletvekilleri toplantıyı terk etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.