DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “İzmir’de kızlarımız kaçırılıyor, İçişleri Bakanı ise sosyal medyada trollük yapıyor!”
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “İzmir’de kızlarımız kaçırılıyor, İçişleri Bakanı ise sosyal medyada trollük yapıyor!”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “İzmir’de kızlarımız kaçırılıyor, İçişleri Bakanı ise sosyal medyada trollük yapıyor!”

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “son olarak İzmir’de yaşanan, kaçırılan ve kaybolan çocuklar sorununa” Meclis’in el atmasını istedi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 08:36
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “İzmir’de kızlarımız kaçırılıyor, İçişleri Bakanı ise sosyal medyada trollük yapıyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “son olarak İzmir’de yaşanan, kaçırılan ve kaybolan çocuklar sorununa” Meclis’in el atmasını istedi.

CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, mevzuyla ilgili hazırladığı araştırma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

İzmir Milletvekili Av. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İsimli İstatistik bilgilerine nazaran; 2008-2016 yılları ortasında 104 bin 531 çocuğun kaybolduğunu, buna nazaran yılda ortalama 10 bin, günde ise yaklaşık 30 çocuğun kaybolduğunu, TÜİK’in bu tarihten itibaren ise kayıp çocuklara ait bilgileri açıklamayı bıraktığını kaydetti.

Türkiye’de neredeyse her gün kayıp yahut kaçırılan bir çocukla ilgili haberin basında yer aldığını vurgulayan CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, son olarak İzmir’de yaşanan kız kaçırma olaylarının bütün toplumu derinden üzdüğünü belirtti.

  • “Devlet bu çocuklara artık sahip çıkmayacaksa ne vakit sahip çıkacak?”

TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, açıklamasında şu konuları söz etti:

“İzmir’in Kiraz İlçesi’nde 15 yaşında Hilal Demir isminde bir kız çocuğumuz okuluna gidiyor ve sonra bir daha kendisini ne gören oluyor ne de duyan. Ta ki okuldan Veysel isminde 30 yaşlarında bir erkekle ayrıldığı güvenlik kamerası imgelerinden tespit edilene kadar. O günün üzerinden yaklaşık 7-8 ay geçmesine karşın hala bulunamadı. Bir diğer kaçırılma hadisesi da Dikili ilçemizde gerçekleşiyor. 8 Mart’ta okula gitmek için konutundan ayrılan Buket Uslu’dan hala haber alınabilmiş değil. Aile bu acıyı yaşarken artık de Buket’in kuzeni Beğenilen Uslu’nun kayıp olduğunu öğrendik. Kaçırılan Buket’in ailesi ‘artık olan oldu, kızınızın okul masraflarını karşılayalım bu işi tatlıya bağlayalım’ üzere telefonlar aldıklarını söz ettiler. Kızlarımızın kaçırıldığı ortada!

Pekala bu ortada Süleyman Soylu ne yapıyor? Soru önergesi sundum yanıtsız bıraktı, bu kaçırılma olaylarını Meclis araştırsın dedim, araştırma önergesi verdim bir sonuç çıkmadı. Bu çocuklar sahipsiz mi? Devlet bu çocuklara artık sahip çıkmayacaksa ne vakit sahip çıkacak? Ailelerin vermiş olduğu tabirlerden de anlaşılacağı üzere kaçırılan çocuklarımızla ilgili aktif bir soruşturma yürütülmüyor. Soruşturma faal bir formda yürütülüyor olsaydı zati Beğenilen bugün kayıp olmazdı.”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, kız çocuklarının kaçırılması olayları hakkında İçişleri Bakanı’nın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret ederek, “Suçluların yürek aldığı bir İçişleri Bakanı var, bunu göz arkası edemeyiz. Cürüm baronlarıyla uzunluk boy fotoğraf çektiren, toplumsal medyada trollük yapan, iftira ve palavralarıyla Genel Liderimize laf yetiştirmekten diğer kaygısı olmayan bir bakan var karşımızda. Bunlarla uğraşacağına işini yapsın. Lise çağındaki kızlarımız ne maksatla kaçırıldı? Gerisinde kimler var? Bunları açığa çıkartmalıdır. Güvenlik konusunda devletin zafiyet gösterme, yanılgı yapma lüksü yok. Hele ki kız çocuklarımız kelam konusu olduğunda. Kaçırılan çocuklarımızdan biz umudumuzu kesmeyeceğiz. Çocuklarımız bulunana kadar da bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

  • “Aynı kozmosta yaşamamalı cellatlar ve çocuklar…”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, kaybolan ya da kaçırılan 10 çocuktan 1’inin hayatını kaybettiğini belirterek, “Hayatını kaybeden bu çocukların kim yahut kimler tarafından öldürüldüğü de birçok vakit faili meçhul kalmaktadır. Fakat Che Guevara’ın, ‘Aynı kozmosta yaşamamalı cellatlar ve çocuklar…’ kelamında olduğu üzere, geleceğimiz olan çocuklarımızı ‘cellatların, katillerin’ elinden kurtarmak üzere bir sorumluluğumuz bulunmaktadır.” tabirini kullandı.

CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 2010 yılında TBMM Genel Konseyi’nde, kayıp çocuklar sıkıntısının araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi gayesiyle Meclis Araştırması Kurulu kurulduğunu, lakin sorunun giderilmesi istikametinde olumlu bir sonuç elde edilemediğini belirterek, bu nedenle TBMM’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi ve kurulması istenilen Araştırma Komisyonu’nda olayın ayrıntılıca incelenerek probleme tahlil bulunmasının büyük ehemmiyet arz ettiğini vurguladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.