DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Çevreci öğrenciler ödüllendirildi

Çevreci öğrenciler ödüllendirildi

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “9. Bitkisel Atık Yağ ve 6. Atık Pil Toplama Yarışması”na katılan öğrenciler, 3 ayda yaklaşık 3 ton atık yağ ve 1750 kg atık pil toplayarak, milyarlarca litre suyun ve çevrenin temiz kalmasına katkıda bulundu. En çok atık yağ ve atık pil toplayan okullar, Halk Evi’nde düzenlenen törende ödüllendirildi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 10:12
Çevreci öğrenciler ödüllendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “9. Bitkisel Atık Yağ ve 6. Atık Pil Toplama Yarışması”na katılan öğrenciler, 3 ayda yaklaşık 3 ton atık yağ ve 1750 kg atık pil toplayarak, milyarlarca litre suyun ve etrafın pak kalmasına katkıda bulundu. En çok atık yağ ve atık pil toplayan okullar, Halk Evi’nde düzenlenen merasimde ödüllendirildi.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir kentsel etraf için etraf sıkıntılarını tespit ederek, bu problemlerle çaba prosedürleri geliştirip uygulayan Nilüfer Belediyesi, daha yaşanabilir bir dünya için farkındalık yaratan çalışmalarını da sürdürüyor. Bu uygulamalardan biri olan ve Nilüfer Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen “9. Bitkisel Atık Yağ ve 6. Atık Pil Toplama Yarışması”nda bu yıl da, binlerce kilogram bitkisel atık yağ toplanarak, etraf ve milyarlarca litre su, kirlenmekten kurtarıldı. Toplanan atık yağlar lisanslı firma tarafından biodizele dönüştürülürken, atık piller de bertaraf edildi.

Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen “Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Toplama Yarışması”, pandemi kaynaklı okulların tam kapsamlı faaliyet gösterememesinden ötürü üç aylık bir devirde yapıldı. Nilüfer’deki tüm okulların katıldığı müsabakanın ödül merasimi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ndeki Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirildi. Merasime; Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Nilüfer Belediye Lider Yardımcıları Dr. Sibel Özer ile Osman Ayradilli, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Rasih Konca, Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Sadettin Çelik, Kolza Biodizel Bölge Sorumlusu Haydar Eroğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ödül merasiminde konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Nilüfer’de 2022 yılını “İklim Yılı” ilan ederek, sürdürülebilir hayat için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmak istediklerini kaydederek, bitkisel atık yağların geri kazanılması ve atık pillerin bertaraf edilmesinin de bu kapsamda etraf sıhhati için kıymetli adımlar olduğuna dikkat çekti. Lider Fazilet, “Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için etraf meselelerine dikkat çekmeye ve sizleri de bu mevzularda eğitmeye çalışıyoruz. Biz bu alanlarda çalışmalar yaparken, siz çocuklarımızı da bilinçlendirmek için bu müsabakaları organize ediyoruz” dedi.

Nilüfer’de sitelerde, okullarda, muhtarlık binalarında bulunan atık yağ bidonlarında toplanan yağların, lisanslı firmalar tarafından toplanarak, çevreci bir yakıt olan biodizele dönüştürüldüğünü belirten Lider Fazilet, müsabaka kapsamında öğrenciler tarafından bu yıl 2 bin 993 kg bitkisel atık yağ, 1750 kg atık pil toplandığını söyledi. Atık pillerin de etraf açısından hassas bir husus olduğuna değinen Lider Fazilet, yalnızca 1 tane kalem pilin, 4 metrekare toprağı kirlettiğini ve toprakların üretim yapılamaz hale geldiğini kaydetti. Öğrencilere hassas davranışlarından ötürü teşekkür eden Lider Turgay Fazilet, her iki yarışta da dereceye giren okulları kutladı.

Nilüfer Belediyesi’nin her vakit olduğu üzere farkını ortaya koyduğunu ve önemli oranda atık yağ toplanmasını sağladığını belirten Kolza Biodizel Bölge Sorumlusu Haydar Eroğlu da, “Nilüfer Belediyesi’nin, bu biçimde de etraf kirliliğinin önüne geçmek için değerli katkıları oldu. Nilüfer Belediyesi ve emeği geçen herkese katkılarından ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde dereceye giren okullar açıklandı. 9. Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Toplama Yarışması’nda Koç Ortaokulu en çok bitkisel atık yağ toplayan okul olurken, Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu ve Ortaokulu ikinci, Özel Final Okulları da üçüncü sırada yer oldu. Alara İlkokulu ve Ortaokulu’nun dördüncü olduğu bitkisel atık yağ toplama müsabakasında, Hüsnü Züber İlkokulu beşinci, Üçevler Şehit Faik Gökçen Ortaokulu da altıncı oldu.

Şehit Faik Gökçen Ortaokulu en çok atık pil toplayan okul olurken, Nesrin Fuat Bursalı İlkokulu ikinci, Nilüfer Koç Ortaokulu da üçüncü sırada yer aldı. Müsabakada dereceye giren okullara mükafatlarını Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ve protokol üyeleri verdi. Kolza Biodizel Bölge Sorumlusu Haydar Eroğlu da, karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalarından ötürü Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem’e “Karbon Azaltım Sertifikası” verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.