DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!
  • Gazete Haberim
  • Spor
  • Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!

Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!

Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek

ABONE OL
Mayıs 29, 2022 21:36
Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak ismini tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 2. ayağı olan 46.Yeşil Bursa Rallisi için hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl 50. yılını kutlayan Bursa Araba Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından her yıl klasik olarak organize edilen Yeşil Bursa Rallisi, tıpkı vakitte Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Oğuz Gürsel Ralli Kupası’na da puan verecek.

Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 2. ayağı olan 46. Yeşil Bursa Rallisi, bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Castrol Ford Team Türkiye, 465 kilometre uzunluğundaki asfalt tabanlı parkurda iki gün boyunca 10 özel etabın geçilmesinden oluşacak rallide tıpkı vakitte Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Oğuz Gürsel Ralli Kupası için de puanlar peşinde koşacak.

27 Mayıs Cuma günü saat 20.00’da Trafik Eğitim Pisti’nde gerçekleştirilecek start seremonisi ile başlayacak olan rallide birinci gün, 28 Mayıs Cumartesi günü saat 09.00’da Bursaspor Stadı Otoparkı’nda yer alan servis alanından başlayacak. Gruplar Delice, Sırma ve Dağakça etaplarını ikişer kere geçtikten sonra saat 19.00’da birinci günü tamamlamış olacaklar ve 29 Mayıs Pazar sabahı ise Hüseyinalan ve Soğukpınar etaplarını ikişer kere geçtikten sonra saat 16.15’te Bursa Hotel önünde düzenlenecek olan finiş seremonisi ve ödül merasimi ile ralliyi tamamlanmış olacaklar.

20’li yaşlardaki genç pilotlarımız “Türkiye Gençler Şampiyonası”nı domine ediyor

Bu yıla başarılı bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası’nın birinci 3 sırasını kapatmış durumda. Castrol Ford Team Türkiye’nin, ülkemize geçtiğimiz yıl Avrupa Ralli Kupası ‘Gençler’ ve ‘İki Çeker’ Şampiyonluklarını kazandıran 1999 doğumlu Ali Türkkan ve deneyimli co-pilot Burak Erdener, Ford Fiesta R5 koltuğunda birinci yarışında Bodrum Rallisi’nde “Genç Pilotlar” sınıfının liderliğini elde etmişti. 1999 doğumlu Efehan Yazıcı ise co-pilotu Güray Akgün ile birlikte Ford Fiesta Rally4’nin koltuğunda çıktığı birinci yarışında Genc Pilotlar klasmanında ikinci sırayı alırken, 1998 doğumlu Can Sarıhan ise co-pilotu Sevi Akal ile birlikte Fiesta R2T ile Genç Pilotlar klasmanında üçüncü yer alıyor.

Castrol Ford Team Türkiye, 22 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ralli kadrosu

Başarılarla dolu 25 dönemi geride bırakan Castrol Ford Team Türkiye, Türk ralli sporunda genç yıldızları desteklemek gayesiyle geçtiğimiz yıl pilot takımını büyük oranda yenileyerek ve daha da gençleşmiş ve 22 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ralli kadrosu pozisyonuna bulunuyor.

Ali Türkkan ve Burak Erdener ikilisi tepe için yarışacak

Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve gelecek vadeden pilotu ve Redbull atleti Ali Türkkan ve deneyimli co-pilot Burak Erdener bu yıl, Ford Fiesta R5’in koltuğunda uğraş ediyor. Hem Türkiye Ralli Şampiyonası hem de Avrupa Ralli Kupası’nı takip eden genç pilot Ali Türkkan ve co-pilot Burak Erdener, 46. Yeşil Bursa Rallisi’nde tepe uğraşı verecekler. Bu yıl Bodrum Rallisi’nde Fiesta R5 ile 4 çeker bir ralli arabasının koltuğuna birinci kere oturan Ali Türkkan yarışı podyumda bitirerek tezli bir başlangıç yapmıştı. Pilotluk mesleğine pist yarışları ile başlayan Ali Türkkan iddalı olduğu asfalt yerde koşulacak Yeşil Bursa Rallisi’nde tepe çabasına ortak olmak istiyor.

Ümitcan Özdemir ile Batuhan Memişyazıcı ikilisi yine doruğa ortak olmak için start alacak

Son yıllarda 2 çeker sınıfında Fiesta R2T arabasıyla art geriye şampiyonluklar elde eden Ümitcan Özdemir ile co-pilotu Batuhan Memişyazıcı ikilisi geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yıl da 4 çeker Fiesta R5 ile yarışa devam edecekler. Geçtiğimiz yıl dönemin son iki yarışını kazanarak Türkiye Ralli Şampiyonası’nın artık en güçlü adaylarından biri olduğunu gösteren genç pilot, bu yıl birinci yarış olan Bodrum Rallisi’nde yarışın yangın sebebiyle yarıda kalması sebebiyle lakin 5’inci sırada finişe gelebimişti. Ümitcan Özdemir ile co-pilotu Batuhan Memişyazıcı 46. Yeşil Bursa Rallisi’nde tekrardan doruğa ortak olmak için start alacak.

Ekibin genç pilotları Efehan Yazıcı ve Can Sarıhan, iki çeker Fiesta’larıyla tepe uğraşı verecekler

1999 doğumlu Efehan Yazıcı ise co-pilotu Güray Akgün ile birlikte Ford Fiesta Rally4’nin koltuğunda yarışacak. Türk ralli sporuna genç yetenekler kazandırmak maksadıyla başlatılan “Drive to the Future” projesi kapsamında ralli sporuyla tanışan Yazıcı, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası yolunda kadroya bedelli puanlar kazandırmak için yarışacak. Drive to the Future projesiyle ralli sporuna başlayan öbür bir genç pilotumuz 1998 doğumlu Can Sarıhan ise co-pilotu Sevi Akal ile birlikte Ford Fiesta R2T’nin koltuğunda yarışacak. “Gençler” ve “İki çeker” sınıfında yarışan genç pilotlar Efehan Yazıcı ve Can Sarıhan’ın maksadı bu yarışta asfalt yerdeki deneyimlerini arttırarak, tempolarını daha da yükseltmek olacak.

Performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki esaslı geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen araba markası olan Ford ile yarışan 4 takım haricinde amatör ve genç pilotlardan oluşan toplamda 20ekip Castrol Ford Team Türkiye çatısı altında Yeşil Bursa Rallisi’nde Ford Fiesta’larıyla start alacak. Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki esaslı geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen araba markası pozisyonunda bulunuyor.

Şampiyon pilot Murat Bostancı genç pilotlara yol gösterecek

Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu Murat Bostancı bu yıl özelinde pilot koltuğundan, pilot koçluğu koltuğuna geçiş yaptı. Bostancı, bu yıl da ekibin genç pilotlarının gelişimi için onlarla yakın bir çalışma içerisinde olacak. Uzun yıllar Türkiye ve Avrupa’da elde ettiği deneyim ve bilgilerini artık de grubun başka pilotlarına aktarmak için çalışacak. Grubun birinci gününden beri ekip yöneticiliğini yapan Serdar Bostancı da tekrar kadronun başında olacak.

Fiesta Rally Cup bu yıl eskisinden de daha heyecanlı ve çekişmeli yeni konseptiyle tam gaz devam ediyor

Castrol Ford Team Türkiye tarafından 2017’den itibaren yeni formatıyla devam eden ve Ford Fiesta’lar için özel olarak düzenlenen Fiesta Rally Cup her yaştan tecrübeli pilotları ve gelecek vaat eden genç pilotları profesyonel bir takımın kesimi haline getirirken, yüksek bir rekabet ortamı sunuyor. Bu yıl eskisinden de daha heyecanlı ve çekişmeli yeni konseptiyle 4 çeker ve 2 çeker olmak üzere iki yeni kategorinin daha eklendiği kupada birinci yarış Bodrum Rallisi’nde çaba üst düzeydeydi.

Bodrum Rallisi’ni kazanarak Fiesta Rally Cup liderliğine oturan Erol Akbaş tıpkı vakitte 4 çeker Fiesta Rally3’ü ile Türkiye Ralli Şampiyonası’nda da Sınıf 3 liderliğini elinde bulunduruyor. Geçtiğimiz yıl Fiesta Rally Cup’ı kazanan Kağan Karamanoğlu bu yıl iki çeker Ford Fiesta R2T ile Fiesta Rally Cup’da genel klasman ikinciliğinde ve iki çeker sınıfı liderliğinde bulunuyor. Tıpkı vakitte Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonası’nda da ikinci sırada yer alıyor. Bu yıl 4 çeker Fiesta Rally3’ün koltuğuna birinci kez geçen Efe Ünver Fiesta Rally Cup’da genel klasman 3’üncülüğünde yer alıyor.

Milletlerarası atletlere da açık olan Fiesta Rally Cup’a bu yarıştan itibaren İran’lı takım Saber Khosravi ve co-pilotu Hamed Majd de katılıyor. Yarış öncesinde Castrol Ford Team Türkiye ile kapsamlı bir eğitim ve test sürecinden geçen takım bu yarışta Ford Fiesta Rally5 ile start alacak. İran’lı pilot 46. Yeşil Bursa Rallisi ile mesleğindeki birinci asfalt ralli startını alacak. Fiesta R2 ile yarışan Hakan Gürel bu yıl Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarının içerisinde ralli sporunun duayen isimlerinden Oğuz Gürsel ismine koşulan TOSFED Ralli Kupası’nda önder durumda bulunuyor. Kupada ikinci sırada bulunan Levent Şapçılar ise Yeşil Bursa Rallisi ile birlikte yeni arabası Fiesta Rally3’ün direksiyonuna geçiyor.

Castrol Ford Team Türkiye, 25. döneminde 15. şampiyonluğa yanlışsız emin adımlarla ilerliyor

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda birebir anda 20’nin üzerinde araba yarıştıran Castrol Ford Team Türkiye’de ralli sporunun altyapısına takviye sağlamaya devam ediyor. Desteklediği genç pilotları Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında rekabetçi düzeye taşımak ve Türk ralli sporunda yeniden daha evvel kazanılmamış milletlerarası şampiyonlukları Türkiye’ye kazandırmak maksadı ile hareket eden Castrol Ford Team Türkiye, 25. Dönemini kutladığı bu yıl, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Co-Pilotlar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğunu hedefliyor.

2022 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  1. 28-29 Mayıs Yeşil Bursa Rallisi (Asfalt)
  2. 25-26 Haziran Eskişehir Rallisi (Asfalt)
  3. 30-31 Temmuz Kocaeli Rallisi (Toprak)
  4. 17-18 Eylül İstanbul Rallisi (Toprak)
  5. 15-16 Ekim Ege Rallisi (Asfalt)
  6. 12-13 Kasım (Sonra Açıklanacak)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.