DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Çam fıstığını “Böcekler” kurtaracak!

Çam fıstığını “Böcekler” kurtaracak!

Türkiye çam fıstığı üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Kozak Yaylası'nda son yıllarda görülen verim düşüklüğünü gidermek üzere görev yapacak olan “Böcekler” düzenlenen törenle doğaya salındı.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 01:36
Çam fıstığını “Böcekler” kurtaracak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye çam fıstığı üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Kozak Yaylası’nda son yıllarda görülen randıman düşüklüğünü gidermek üzere misyon yapacak olan “Böcekler” düzenlenen merasimle tabiata salındı.

Kozak Yaylası Karaveliler Mahallesi Şenlik Alanı’nda düzenlenen merasime Bergama Belediyesi Başkanvekili Cüneyt Umutlu, Lider Yardımcısı Aşkın Uyar, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

ORMAN KÖYLÜSÜNÜN GELİRİ YİNE ARTACAK

Merasimde batı çam tohum böceği (Leptoglossus Occidentalis) olarak bilinen ve istilacı bir tarafı olan zararlıyı daha yumurta evresinde yok eden, arılarla birebir aileden olan Ooencyrtus pityocampae isimli böcek çeşidi çam fıstığı ağaçlarına salındı. Bu böcek; hem Leptoglossus yumurtalarını hem de Çam kese böceği yumurtalarını parazitleyebilme özelliği ile çam fıstığı rekoltesinin tekrar artması istikametinde kıymetli bir rol üstlenecek. Orman köylüsünün en değerli gelir kaynağının önündeki badireler aşılmaya çalışılacak.

ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER MANTIĞI İLE ZİYANLI BÖCEK İLE UĞRAŞ EDİLECEK

Son 10-15 yıllık periyotta Türkiye’de olduğu üzere Akdeniz ülkelerinde de görülen rekolte düşüklüğünün önüne geçilmesi, sorunun kaynağının tespiti ve tahlil yollarının ortaya konması hedefiyle, Orman Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılından itibaren yaptığı çalışmalarla iklim değişikliği, tozlaşma meseleleri, mantar ziyanları, Leptoglossus occidentalis zararlısı üzere faktörlerin randıman düşüklüğüne tesirlerinin ortaya konması akabinde bilimsel çabalar için kollar sıvandı. Ortaya konan 11 başka araştırma ile seferberlik ilan edildi. Türkiye’ye 2012 yılında giriş yapan ve tohum zararlısı olan Leptoglossus occidentalis böceğinin de randıman düşüklüğünde kıymetli rolü olduğunun tespiti akabinde tabiata ziyan verecek kimyasal ilaçlama usulü yerine biyolojik, mekanik uğraş seçenekleri ile yol haritası çizildi. Bu kapsamda, Leptoglossus zararlısıyla uğraşta yumurta parazitoitlerinden yararlanılabileceği görüldü. Yumurta parazitoitlerinin ziyanlı böceğin yumurtasına kendi yumurtasını bırakmak suretiyle vakit içerisinde ziyanlı böceği yumurtadan çıkmadan mevtini sağladığı tespit edilince, Ooencyrtus pityocampae isimli böcek tipi uğraş için seçildi. Çam Fıstığı ağaçlarına bırakılan bu böcek hem Leptoglossus yumurtalarını hem de Çam kese böceği yumurtalarını parazitleyebilme özelliği ile doğal savaşçı olarak çalışacak.

3 bin 500 ADET YARARLI PARAZİTLİ YUMURTA ÜRETİLDİ

2020 yılında Proje yürütücüsü Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç. Dr. Hilal Tunca Cosis’in önderliğinde Karşıyaka Orman Zararlılarıyla Çaba Laboratuvarı’nda üretilen 3 bin 500 adet parazitli yumurta üretildi. Bu yumurtalar, Kozak Yaylası’nda Leptoglossus böceğinin olduğu yerlere bırakıldı. Bu sayede yumurtalardan çıkacak parazitoitlerin (Ooencyrtus pityocampac) tabiattaki Leptoglossus yumurtalarını, Eylül-Ekim aylarında da Çam kese böceği yumurtalarını parazitleyecek. Çam Fıstığı eserinde rekolte düşüklüğünün en değerli nedenlerinden birisi ortadan kaldırılmış olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.