DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Büyük Dönüşümün Adı; “Gemlik, Yeniden”

Büyük Dönüşümün Adı; “Gemlik, Yeniden”

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın, Gemlik’in en fazla eski bina stoğuna sahip bölgeleri olan ve ilçenin en eski yerleşim yeri olan bölgede başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi “Gemlik, Yeniden”, belediye meclisinde konuşuldu.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 03:00
Büyük Dönüşümün Adı; “Gemlik, Yeniden”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan’ın, Gemlik’in en fazla eski bina stoğuna sahip bölgeleri olan ve ilçenin en eski yerleşim yeri olan bölgede başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi “Gemlik, Yeniden”, belediye meclisinde konuşuldu.

“Gemlik Yeniden” projesinin meclis üyeleriyle paylaşıldığı toplantıya, kentsel dönüşümün planladığı Cumhuriyet, Yenimahalle, Orhaniye, Balıkpazarı ve Halitpaşa mahallelerinin muhtarları da katıldı.

Sunumdan evvel konuşan Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan, projenin farklı bir isimle anılmasını dilek ettiklerini belirterek projeye “Gemlik Yeniden” ismini verdiklerini söyledi. Projenin En Başarılı Kentsel Tasarım Mükafatı aldığını hatırlatan Lider Sertaslan, çalışmalarda emeği geçen Gemlik Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanları ile Gemlik Belediye Lider Yardımcısı Zeynep Akış Serintürk’e teşekkür etti.

Ticari, toplumsal ve kültürel alanlar

Projenin tasarım etabında görevlendirilen UTEM Planlama ismine kelam alan Mimar Kübra Ak, dönüşüm bölgesinin Gemlik meydanına yanlışsız açılan, yaya ve bisikletlilerin öncelikli olduğu, ticari ve toplumsal alanların yer aldığı, tüm konutların denizi görebildiği bir çalışma yaptıklarını söyledi. Dönüşüm bölgesinde tescilli yapılan olduğuna dikkat çeken Ak, “Atıl binaların olduğu yeri boşaltarak bir meydan ortaya çıkarmak istedik. İlçe merkezimizde araç yoğunluğu var. Dönüşüm bölgesinde ilçe merkezine bir gelişim alanı olacak. Bu meydan denize açılan bir kültür sokağı ve müze bölgesine sahip olacak. Kıyı şeridinde ticari aks meydana gelecek. İlçemize gelen konuklarımızın toplumsal manada alışveriş yapıp vakit geçirebilecekleri bölge yapılacak. Üst bölgelerde ise eğimin fazla olmasından faydalanarak tümü denizi gören konutlar inşa edilecek. Bölgemiz maddi ve manevi manada bedel kazanacak” dedi.

23,5 hektar alanda, yaklaşık 5 bin hak sahibi ile görüşülecek

Projenin bir başka paydaşı BELMAP Mühendislik ve Danışmanlık firması ismine kelam alan İbrahim Varol ise, toplam 23 buçuk hektarlık alanda, 150 gün içinde uzlaşmayı tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Saha araştırmaları ve tapu kayıtlarını inceleyerek bölgede 3 bin 838 hak sahibi olduğu bilgisine ulaştıklarını lisana getiren Varol, “Burada yaşayanlar ile görüşerek sosyolojik kıymetlendirme yaptık. Ayrıyeten gayrimenkul değerlemesini de gerçekleştirdik. Fizibilite Kentsel Dönüşüm modelinin oluşturulması, kentsel tasarım ve plan taslak çalışmaları yapıldı. Yolun yarısını tamamladık. Bildiğiniz üzere Kentsel Tasarım Projemiz ödül de aldı. Çok yakında ön uzlaşma süreci başlayacak. Görüşmeler bittikten sonra yasal kısmına geçeceğiz. Anlaştığımız hak sahipleri ile uzlaşmamıza resmi statü kazandıracağız. Sonraki adımda noter huzurunda imza süreçleri gerçekleşecek. Proje tamamlanıp imalat bittiğinde anahtarlar teslim edilecek. Artık hak sahiplerini de projeye paydaş edeceğiz. Biz bu işin nasıl yapılacağını biliyoruz. Daha evvel yaptığımız, başardığımız Türkiye’de yaklaşık 40 proje var. Burada başardığımız projelere bir yenisini eklemek istiyoruz. Dayanağınızı bekliyoruz” biçiminde konuştu.

Lider Sertaslan: “Belediye ve devlete yük olmadan yapacağız”

Bölgede mevcut haliyle ne ölçüde işyeri, ne ölçüde konut olduğunu bildiklerini lisana getiren Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan ise “Aklımızdaki dönüşüm işi içerisinde, ortalama yüzde 20 düzeyinde kırım olacak. Binanın mevcut durumuna nazaran hiç kesintiye gerek de kalmayacak. Eksiltme yordamı ile yurttaştan öncelikli olarak hiç para almadan, meskenini alıp mümkünse bulunduğu bölgede ve cephe koşullarında bir konut vererek dönüşüm yapacağız. Belediyenin ve devletin sırtına hiç yük getirmeyeceğimiz bir tahlil üzerinde çalışıyoruz. Kentsel Tasarım Projemizin, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Kentsel Dönüşüm Vakfı’nın birlikte düzenlediği yarışta ödül alması ile projemizin üst makamlarda memnuniyetle karşılanacağı da anlaşılmış oldu. Bunu siyaset üstü görmeliyiz. Bana nazaran projemizin başarılı olma oranı yüzde doksandan fazladır” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.