DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Bu Yöntem İyileşme Süresini Hızlandırıyor

Bu Yöntem İyileşme Süresini Hızlandırıyor

Her 5 kanserden biri sindirim sistemi kanseri!

ABONE OL
Haziran 3, 2022 23:00
Bu Yöntem İyileşme Süresini Hızlandırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her 5 kanserden biri sindirim sistemi kanseri!

Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsak tümörleri… Sindirim sistemi kanserleri dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanser çeşitleri ortasında yer alıyor. O denli ki Türkiye’de her yıl yaklaşık 175 bin bireyde yeni kanser teşhis ediliyor. Tüm kanser çeşitlerinin yüzde 20’sini de sindirim sistemi kanserleri oluşturuyor. Bu kanserler ayrıyeten ülkemizde kanser kaynaklı ölümlerin de önde gelen sorumluları ortasında birinci sıralarda görülüyor. Bunun nedeni ise sindirim sistemi kanserlerinin çoklukla geç kademeye kadar belirti vermemesi sonucu tedavisinde geç kalınması! Günümüzde sindirim sisteminde oluşan tümör ve polipler aslında tertipli yapılan denetimlerde, yüksek çözünürlüklü görüntüleme yolları sayesinde, çok erken kademelerde tespit edilebiliyor. Üstelik ‘erken evrelerde’ artık endoskopik sistemlerle de tedavi edilebiliyor! Son yıllarda en dikkat çeken metot ise hastaya pek çok değerli yarar sağlayan: Endoskopik submukozal diseksiyon!

Acıbadem Maslak Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Erkin Öztaş, erken periyot sindirim sistemi kanserlerinin ya da kanser öncüsü lezyonlarınESD (endoskopik submukozal diseksiyon) sistemiyle alınabildiğine dikkat çekerek, “Bu formül öteki endoskopik metotlarla bir çırpıda çıkarılamayacak ya da tek kesim çıkarılması gereken, çoklukla 2 cm’den büyük polipler, kanserleşme riski yüksek lezyonlar ve kanserlerin çıkarılmasında kullanılıyor” bilgisini veriyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Erkin Öztaş, “Bu formülün sağladığı en değerli yarar ise hastaların kanser ve tümörlerinden kurtarılmasıdır” diyerek kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bunun yanı sıra cerrahi teknikten farklı olarak hastaların karınlarında rastgele bir kesi, yara ve dikiş izi de olmuyor. Hasebiyle yara güzelleşmesi problemleri ve karında kesi izi üzere sorunlar yaşanmıyor, zira süreç endoskopik yolla içeriden yapılıyor. Tekniğin bir öbür kıymetli avantajı da hastaların bir yahut iki gün içerisinde taburcu olarak olağan hayatlarına dönebilmeleri. Hatta bağırsağın çıkış kısmındaki tümörlerde hastalar ömür uzunluğu karınlarına bağlanmış kalıcı torbayla gezmek zorunda kalmıyorlar”

Tümör ve poliplere ameliyatsız tedavi

Evvelce yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsak kanserlerinde birinci tedavi seçeneği çoklukla ameliyat, yani cerrahi teşebbüs oluyordu. Lakin ameliyatlar; yara güzelleşmesinde problemler, yara yeri enfeksiyonu, karın içi enfeksiyonlar, irtibat yerlerinden kaçaklar ve anesteziye bağlı riskler taşıyordu. Ayrıyeten hastanede uzun müddet yatma riski de kelam konusuydu. Başka taraftan son 30 yıl içerisinde, ‘endoskop’ denilen aletlerle yapılan incelemeler çok gelişti. Günümüzde endoskopi metodu ile yemek borusu, mide ve kalın bağırsak üzere organların iç yapılarının değerlendirilmesinin yanı sıra ameliyatsız bir biçimde, uygun bulunan kanser ve kanserleşme riski yüksek lezyonlar, örneğin birtakım polipler artık ameliyatsız olarak çıkarılabiliyor. Endoskopik usuller ortasında da ESD (endoskopik submukozal diseksiyon) de hastaya sağladığı değerli avantajlar nedeniyle dünyada ve ülkemizde daha sık uygulanıyor.

20-30 cm’lik tümörler çıkarılabiliyor!

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Erkin Öztaş,dünyada ve ülkemizde sayılı merkezlerde uygulanan ESD formülüyle 20-30 cm üzere çok büyük tümörler ve lezyonların da bedenden çıkarılabildiğini belirterek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “ESD, öteki endoskopik formüllere nazaran daha uzun süren, daha sıkıntı, daha çok deneyim isteyen ve özel bıçakların kullanıldığı bir süreçtir. Uygun hasta seçimiyle ‘erken’ olarak bedellendirilen lezyonlar endoskopik submukozal diseksiyon sistemiyle çıkarılıyor. Erken olmayan lezyonlarda ise cerrahi, kemoterapi, radyoterapi üzere tedavi sistemleri açısından hastanın kıymetlendirilmesi gerekiyor. ESD hayli yüz güldürücü bir tedavi yolu olmakla birlikte bu süreci yapabilmek önemli bir eğitim ve deneyim gerektiriyor. Bu bahiste eğitim almış gastroenterologlar tarafından, organ duvarında çok derine inmemiş ve etraf organlara yayılmamış olmak koşuluyla, 20-30 cm, hatta daha büyük lezyonları çıkarabiliyorlar”

ESD nasıl uygulanıyor?

ESD (Endoskopik submukozal diseksiyon) metodunda, tümörün bulunduğu alana nazaran; yüksek çözünürlüklü imgeye sahip endoskop sindirim sistemine gerçek ilerletiliyor. Lezyon görüldükten sonra aygıtta bulunan özel ışık sistemi yahut çeşitli boyalar ile tümörün erken evrede olup olmadığı inceleniyor. Erken olarak nitelendirilen tümörün etrafı işaretleniyor. Çıkarılması istenen tümör ya da polibin taban kısmına, çoklukla mavi renk veren ve indigokarmin ismi verilen bir boya ile karıştırılmış sıvılar enjekte ediliyor. Bu özel boyalı sıvı sayesinde lezyon duvardan uzaklaştırılıyor. Akabinde endoskopun kanalından geçirilen özel bıçaklarla yüksek frekanslı çeşitli elektrik akımları verilerek, kitlenin mavi sıvılı kenarları ve tabanı kesiliyor. Tümör özgür hale gelince çeşitli enstrümanlarla tutularak beden dışına alınıyor ve süreç tamamlanıyor. Birtakım durumlarda tümörün bulunduğu alan hemoklip denilen metallerle kapatılarak süreç sonlandırılıyor. Operasyondan sonra laboratuvara gönderilen doku patalojik incelemeye tabi tutuluyor. Mikroskop altında yapılan incelemeyle tümörün çeşidi ve bedenden büsbütün çıkarılıp çıkarılmadığı üzere değerli mevzulara açıklık getiriliyor. Hastalar ESD süreci sonrasında çoklukla 1-2 gün sonra hastaneden taburcu olabiliyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.