DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

BTP’den özelleştirme tepkisi

BTP’den özelleştirme tepkisi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Emre Vona; Kâr var, rezerv var, üretim var, ihracat var, peki sen bu firmaları niye özelleştirdin?

ABONE OL
Haziran 4, 2022 13:36
BTP’den özelleştirme tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lider Yardımcısı Emre Vona; Kâr var, rezerv var, üretim var, ihracat var, pekala sen bu firmaları niçin özelleştirdin?

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lider Yardımcısı Emre Vona, hükümetin özelleştirme siyasetini eleştirdi.

Partisince İstanbul’da düzenlenen ‘Mevzu İktisat: Tahlil Ulusal İktisat Modeli’ programında konuşan Vona, “Özelleştirme Yönetiminin resmi internet sitesinde “Özelleştirmenin temel maksadı devletin iktisatta işletmecilik alanından tümüyle çekilmesini sağlamaktır” yazdığını söz ederek “Yani bir kurum ziyan ediyor diye özelleştirilmiyor, ya da âlâ işletilmiyor diye özelleştirilmiyor. Özelleştirmenin emeli, devleti işletmecilikten o denli ya da bu türlü çıkarmak” dedi.

Kâr var, rezerv var, üretim var, ihracat var pekala neden sattın?

ETİBANK ve bağlı maden şirketlerinin özelleştirilmesini anlatan Emre Vona, “1935 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ETİBANK’ı kuruyor. ETİBANK çok büyük bir kurum, tek başına özelleştirilemeyeceği için ETİ Holding’e çevriliyor. ETİ Krom, ETİ Gümüş, ETİ Bakır üzere şirketler kuruluyor ve bunlar tek tek özelleştiriliyor. ETİ Holding vergi rekortmeni, parada sorun yok. Rezervde dünyada 4. Sıradayız, rezerv sorunumuz yok. Üretimde 3. Sıradayız, üretim sorunu yok. 225 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz, ihracat sorunumuz yok. Para var, rezerv var, üretim var, ihracat var. Pekala sen bu firmayı niçin özelleştirdin, hangi akla hizmet özelleştirdin” formunda konuştu.

“Atatürk üzere yapacağız”

ETİBANK’a bağlı 5 şirketin satışında devletin kasasına 486 milyon dolar girdiğini söz eden Vona konuşmasına şu biçimde devam etti; “Türkiye’de şuanda ETİ Maden diye bir şirket var. Ülkemizde bor madeni çıkaran tek firma ETİ Maden ve bu şirket yüzde 100 devlete bağlı. Artık bu ETİ Maden’in 2019 yılında yaptığı kârı biliyor musunuz? Bakın 5 şirketin özelleştirmelerden devletin kasasına giren para 486 milyon dolar, yalnızca ETİ Maden’in bir yıllık kârı 489 milyon dolar, 3 milyon dolar daha fazla. Yani biz yalnızca ETİ Maden ile – diyelim ki bu 5 şirketten ziyan ediyorduk- bu firmaları kurtarabilirdik. Fakat niyet kurtarmak değil, gaye batıdan taklit prosedürlerle ülkeyi berbat bir noktaya götürmek. Fakat moralimizi bozmayalım, Bağımsız Türkiye Partisi, Prof. Dr. Haydar Baş beyin esprili sözüyle, ‘Ne verdin 3, al sana 5. Geriye dön marş marş’ diyerek tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzere ulusal kaynaklardan aldığı güçle bu firmaları devletleştirecektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.