DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Besin İhtiyacımızı DNA Yapımız Belirliyor

Besin İhtiyacımızı DNA Yapımız Belirliyor

Genetik analizler, diyet listelerinin ve insanların ihtiyaç duydukları ekstra vitamin ve takviyelerin belirlenmesi için de yaygınlıkla kullanılıyor.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 11:48
Besin İhtiyacımızı DNA Yapımız Belirliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genetik tahliller, diyet listelerinin ve insanların muhtaçlık duydukları ekstra vitamin ve desteklerin belirlenmesi için de yaygınlıkla kullanılıyor. Nutrigenomik disiplini olarak isimlendirilen bu yeni çalışma alanı genler, beslenme ve sıhhat ortasındaki alakayı inceliyor. Jenerasyonlar Genetik Hastalıkları Kıymetlendirme Merkezi Kurucusu, Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön, Nutrigenomik ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

İnsanlığın temel gereksinimlerinin başında gelen beslenme, dünyanın en kıymetli problemlerinden biri olarak görülüyor. Gerek yetersiz beslenen insan sayısındaki artış gerekse obezite oranlarındaki olağandışı yükseliş, bilim insanlarının bu alandaki çalışmalarına sürat verdi. Birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde başvurulan genetik tahliller, beslenme alanındaki çalışmalarda da yerini aldı. Beslenme genomiği, insan genomu, insan beslenmesi ve sıhhat ortasındaki alakayı inceleyen Nutrigenomik disiplini ile ilgili çalışmalar dünya çapında yaygınlaştı. Kuşaklar Genetik Hastalıkları Kıymetlendirme Merkezi Kurucusu, Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön, Nutrigenomik ile ilgili bilgi paylaşırken, hiçbir sağlıklı hayat danışmanlığının, genetik kodlardan bağımsız verilemeyeceğine vurgu yaptı.

Genetik yapımız her adımda belirleyici

Dr. Gülay Özgön, wellness dediğimiz sağlıklı hayat biliminin kendi genetik kodumuzu bilme aslına dayandığını belirterek “Genetik kodumuzu nasıl daha düzgün bir hale getirebiliriz ve daha sağlıklı, uzun ömürlü nasıl yaşayabiliriz sorularının cevapları genetik tahlillerin sonuçlarıyla temaslı. Hiçbir sağlıklı hayat danışmanlığı, şahısların genetik kodları tahlil edilmeden verilmemelidir. Bu noktada ‘kişiselleştirilmiş tıp’ ezberlerimizi bozmaya devam ediyor” dedi.

800 milyon kişi obezite ile çaba ediyor

Dünya Sıhhat Örgütü datalarına nazaran dünya genelinde yaklaşık 800 milyon kişi obezite ile gayret ediyor. 2025 yılına dek dünya çapında her beş şahıstan birinin obeziteye yakalanacağı varsayım ediliyor. Daha da kıymetlisi, önümüzdeki 10 yıl içerisinde obezite ile çaba eden çocuk sayısının yüzde 60 artarak 2030’a kadar 250 milyona ulaşması bekleniyor. Dr. Gülay Özgön, obezitenin sürdürülebilir ömrün en büyük tehdidi olduğuna dikkat çekti. Özgön, “Obezite ile uğraşın muvaffakiyetle sonuçlanması, disiplinler ortası iş birliği ile mümkün. Kan bedelleri, insanların beslenme gereksinimleri ile ilgili belli dataları verir, daha ötesi için ise gen yapılarının detaylı tahlili gerekir. Nutrigenomik temelli diyet planlarında, genetik yapı tahlilleri yapılarak, şahsî beslenme ve sıhhat muhtaçlıkları, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan diyet teklifleri oluşturulur” tabirlerini kullandı.

Birebir sepette şampuan ve vitamin ne kadar hakikat?

Dr. Gülay Özgön, OTC (reçetesiz satılan ilaç) talebinin, insanların vitamin ve destekler konusundaki kulaktan dolma bilgilerle giderek arttığına dikkat çekti. Özgön, “Kozmetik gereksinimlerimizi karşıladığımız mağazalarda, birebir sepete, aseton, şampuan ve Omega 3 atar durumdayız. Meğer insanların muhtaçlık duyduğu vitamin ve destekler; var olan DNA yapısının üstüne konacak artılardır ve bu karar ezbere verilemez. Hem vitamin destek pazarı genişliyor, hem de sıhhat sıkıntıları yeni bir pandemi ciddiyetinde artıyor. Her insanın farklı bir koda sahip olduğu ve beslenme planlarının herkes için birebir olamayacağı ortada” halinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.