DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden acile gidilmeli

Belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden acile gidilmeli

Panik atak 3-5 dakika sürüyor

ABONE OL
Haziran 3, 2022 00:36
Belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden acile gidilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Panik atak 3-5 dakika sürüyor

Panik atak, hiçbir neden yokken ortaya çıkan ve insanların ömür kalitesini düşüren bir ruhsal hastalık olarak tanımlanıyor. Panik atakların genelde 3-5 dakika sürdüğünü ve nadiren de olsa 1 saat sürebildiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, belirtileri tüm bedende terleme, çabucak akabinde ağır bir üşüme, ürperme, titreme, uyuşma, karıncalanma bazen birden karna giren kramplar olarak sıralıyor. Şen, panik atağın insanları ‘boğuluyorum, nefes alamıyorum, ölüyorum, ben gerçek değilim’ üzere fikirlere kaptıran bir rahatsızlık tipi olduğunu söylüyor ve belirtiler görülmesi halinde vakit kaybetmeden acile başvurulması gerektiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, panik atak rahatsızlığının belirtilerine dikkat çekti ve kıymetli tavsiyelerde bulundu.

Hiçbir neden yokken ansızın ortaya çıkıyor

Panik atak rahatsızlığının ismini Pan diye bilinen mitolojik yaratıktan aldığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, “Pan, ormanda insanları birden ortaya çıkıp korkutan, latifeler yapan eğlenmeyi çok seven kolay bir ilah. Panik atak da bu türlü bir rahatsızlık. Bu yüzden ismini Pan’dan alıyor. Hiçbir neden yokken ansızın ortaya çıkan ve insanların hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlık. Beyindeki serotonin ve noradrenalin dediğimiz çeşitli nörotransmitter istikrarındaki bozulmayla, yetiştirildiğimiz ortam ve çevresel etkenler sorumlu tutuluyor ancak çok net bir nedeni bulunmuyor. İnsanları ‘boğuluyorum, nefes alamıyorum, ölüyorum, ben gerçek değilim’ üzere fikirlere kaptıran bir rahatsızlık çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Genelde ataklar 3-5 dakika sürüyor

Panik atak rahatsızlığının ekseriyetle çok ağır bir göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, ‘nefes alamıyorum’ duygusu ve ‘boğuluyorum’ duygusu ile anlaşıldığını vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Firdevs Seyfe Şen, “Panik atak halinde bireyde çok derin nefes alma muhtaçlığı ortaya çıkar. Tüm bedende terleme, çabucak akabinde ağır bir üşüme, ürperme, titreme, uyuşma, karıncalanma bazen birden karna giren kramplar ve toplumda yabancı hissetme üzere belirtiler ile hastalar birden acile gitmek isterler. Tüm bu belirtileri yaşayan bir kişinin panik atak geçirdiği anlaşılır. Genelde bu ataklar üç yahut beş dakika sürüyor. Nadiren bir saat süren ataklar da olabiliyor.” tabirlerini kullandı.

Vakit kaybetmeden acile gidilmeli

Panik atağın en besbelli özelliğinin rastgele bir durumda ortaya çıkabilmesi olduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyve Şen, “Üzüntü, sorun, yaşanan berbat bir olay ile alakası yoktur, rastgele bir sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Panik atak geçirdiğini anlayan bir kişi vakit kaybetmeden acile gitmeli. Panik atak birçok organik rahatsızlıkla karıştırılabilir, buna dikkat edilmelidir. Hastaların bütün tetkikleri pak çıkarsa tabibin ya da hastanın panik atak geçirdiğinden kuşku etmesi gerekir. En kısa vakitte ise bir uzmana başvurması çok değerlidir. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa hastanın hayat kalitesi artar.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.