DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Bebeklerde Anüs Kapalılığına Dikkat

Bebeklerde Anüs Kapalılığına Dikkat

Anüs kapalılığı, gaita yapmak için olması gereken açıklığın yani anüsün doğuştan tamamen kapalı olması ya da hiç olmaması durumu olarak biliniyor. Ortalama dört veya beş binde bir görülen anüs kapalılığı durumunda, bağırsak içeriği dışarı atılamıyor.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 22:12
Bebeklerde Anüs Kapalılığına Dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anüs kapalılığı, gaita yapmak için olması gereken açıklığın yani anüsün doğuştan büsbütün kapalı olması ya da hiç olmaması durumu olarak biliniyor. Ortalama dört yahut beş binde bir görülen anüs kapalılığı durumunda, bağırsak içeriği dışarı atılamıyor. Bu hastalığa sahip birtakım bebeklerde belirtiler anne karnında ortaya çıkabilirken, kimilerinde ise büsbütün olağan seyir gözlemleniyor. Bebeğin anne karnındayken kalın bağırsaklarında genişleme tespit edilmesiyle bu hastalıktan kuşku duyulabiliyor. Kesin ve net saptanmış bir nedeni bulunmayan bu hastalık, erkek çocuklarında daha sık görülüp ağır seyredilebiliyor. Anüs kapalılığına böbrek, kalp, yemek borusu ve kimi sinirsel hastalıklarda eşlik edebiliyor. Erken müdahale ve uygulanacak özellikli cerrahi süreçler bebek için hayati ehemmiyet taşıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Kemal Çiğdem, anüsü kapalılığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Doğum sonrası anüs bölgesi denetim edilmeli

Nedeni tam olarak bilinmeyen anüs kapalılığı için neden olduğu düşünülen birtakım faktörler bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, çevresel nedenler ve anne karnındayken kimi ilaçlara maruziyet öne sürülmektedir. Bir kardeşte var ise başka kardeşte görülme oranı olağana nazaran daha yüksektir. Çoklukla yeni doğan bebeğin doğumdan sonraki birinci 24 saat içerisinde dışkılama yapması beklenmektedir. Anüs kapalılığı rahatlıkla fark edilebilecek bir durum olup hastane ortamında gerçekleşen doğumlarda, doğum sonrası çabucak tespit edilmektedir. Hastane dışı gerçekleşen doğum ortamlarında anne baba adayının gözünden kaçabilir ya da göz arkası edilebilmektedir. Kimi durumlarda anüs açık olabilir lakin olağan yerinde olmayabilir. Bu durumların kimilerinde da cerrahi uygulanmaktadır.

Kız çocuklarında çabucak fark edilmeyebilir

Anüsü kapalı doğan bebeklerin çabucak tanısı konup tedavisi sağlanmalıdır. Bilhassa kız çocuklarında anüs kapalılığı bazen gözden kaçabilir. Kimi anüs kapalılığı olan kız bebekler cinsel organın çabucak yanından gaita yapabilmektedir. Bu durumda kakanın nereden geldiği fark edilmeden olağanmış üzere davranıp doktora daha geç müracaatlar da olabilmektedir. Meğer bu durum anüs kapalılığıyla birlikte çeşitli üriner ve genital sorunları de kapsayan daha karmaşık bir tabloya neden olmaktadır.

Doğumdan çabucak sonra cerrahi gereklidir

Anne karnında anüs kapalılığından şüphelenilmişse, doğum tam teşekküllü bir hastanede gerçekleşmelidir. Bebek doğduktan sonra birinci olarak hastalığın derecesi saptanmalıdır. Çoklukla hafif, orta ve ağır formda sınıflandırılır. Hastalığın yüküne nazaran sorun bazen tek bir ameliyatla düzeltilebilirken, kimi durumlarda ise çok kuvvetli ameliyatlar gerektiren uzun soluklu bir tedavi tercih edilmektedir. Ağır ve orta derece anüs kapalılığı olan hastalarda birinci kademede, kolostomi olarak isimlendirilen bağırsağın karın cildine ağızlaştırılması süreci yapılmaktadır. Çocuğun buradan kakasını yapması aileler için başlangıçta endişeye ve paniğe neden olsa da vakit içerisinde bu duruma adaptasyon sağlanmaktadır. Karın bölgesinde bulunan torbanın 24 ila 48 saatleri ortasında çıkarılıp değiştirilmesi gerekmektedir. Bebeğin bu durumu, kilo alımına nazaran sıklıkla 3 yahut 4 ay sonra ameliyat edilebilir. Birtakım durumlarda bebekler 8-12 ay kadar takip edilmektedir.

İkinci kademede bağırsağın anüs olması gereken yere, kaka tutmaya yarayan kasların ortasından geçirilerek alınmasıyla yeni bir anüs oluşturulmaktadır. Bu etaptaki ameliyat epey değerlidir. Bu ameliyattan 6 ila 8 hafta sonra kolostomi kapatılma ameliyatı yapılarak süreç tamamlanır. Hastaların çoğunluğunda gaita tutmada sorun olmazken, kimi tiplerde çocuklar gaita tutamayabilir. Bu etapta gaita tutamayan çocukları başka bir başlıkta pahalandırmak gerekir. Çünkü bu durum çocuğun tüm toplumsal hayatını etkileyip eğitiminde aksaklıklara bile neden olabilmektedir. Gaita tutamayan çocukların kimileri tedaviye cevap verirken kimilerinde ise güzelleşme sağlanamayabilir. Gaita tutamayan çocuklara lavman programı ismi verilen sistemle bağırsakların boşaltılması sağlanır ve bu halde çocuğun altının kuru kalması sağlanmaktadır. Böylelikle çocuk toplumsal yaşantısına devam edebilmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.