DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Batur: Çevre ile uyumlu, daha yaşanılabilir Konak yaratacağız

Batur: Çevre ile uyumlu, daha yaşanılabilir Konak yaratacağız

Konak’ta çevre zirvesi

ABONE OL
Haziran 5, 2022 16:12
Batur: Çevre ile uyumlu, daha yaşanılabilir Konak yaratacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak’ta etraf doruğu

Konak Belediyesi ve Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı Uygulamaları Sempozyumu ile dünyanın yaşadığı iklim krizine dikkat çekildi. Konak’ta iklim ve etraf alanındaki belediye hizmet ve çalışmalarını paylaşan Lider Batur, “Sürdürülebilir, ömür kalitesi yüksek, etraf ile uyumlu, daha yaşanılabilir Konak yaratacağız” dedi.

Konak Belediyesi ve TMMOB Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin 5 Haziran dünya Etraf Günü kapsamında düzenlediği Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı Uygulamaları Sempozyumu, Toros Toplumsal Tesisi salonunda gerçekleşti. Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı sürecinde çalışma ve uygulama pratiklerinin paylaşılması hedefiyle düzenlenen sempozyumun açış konuşmalarını Konak Belediye Lideri Abdül Batur ve Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Serhat Tanyeri yaptı. Sempozyumu CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, Konak Belediyesi bürokratları ve meclis üyeleri, Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi idaresi ve üyeleri,İzmir Büyükşehir, Karşıyaka, Çiğli ve İstanbul Kadıköy Belediyelerinden etraf ve iklim değişikliği ile ilgili müdürlüklerin yetkilileri ve muhtarlar takip etti.

Konak’ta karbon salınımı yüzde 40 azalacak

Sempozyumun açış konuşmasında iklim değişikliğinin günümüz dünyasının en değerli ve yaşamsal meselelerinden olduğuna dikkat çeken Lider Batur, bu bahiste atılacak adımların kıymetine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl Avrupa Kurulu Liderler Kontratına imza attıklarını hatırlatan Batur, kentteki karbon salınımı 2030 yılına dek yüzde 40 oranında azaltmayı planladıklarını vurguladı. Batur, karbon salınımının ülkeye maliyetinin olacağını belirterek, “Dünya yeni bir ekonomik sisteme giriyor. Avrupa Birliği 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakatı imzaladı. Bu mutabakattan çıkan en değerli sonuçlardan biri de karbon vergisi. Maalesef, Avrupa ülkemize düşük teknoloji ile yüksek karbon emisyonu üretmesi konusunda ağır tenkitlerde bulunuyor. ‘Karbon kaçağına neden oluyorsunuz ve size karbon vergisi uygulayacağız’ diyorlar. Halbuki biz yüksek teknoloji ile az emisyon üretmeliyiz. Aksi takdirde Türkiye karbon vergisi ile karşı karşıya kalırsa, 2,4 milyar Euro’luk bir yükle karşı karşıya kalacak. Bununla ilgili iktidarın şimdi bir hazırlığı yok. Millet ittifakı iktidar olduğunda tabiatımız konusunda da mevcut iktidarın göstermediği bu ilgiyi, çalışmalarıyla gösterecektir. Buna inanıyorum” dedi.

Yeni hizmet binasına çevreci sistem

Belediyenin Etraf Muhafaza ve Denetim Müdürlüğü’nünadını, meclis kararıyla İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü olarak değiştirdiklerini tabir eden Lider Batur, lokal idare olarak yenilenebilir güç kaynaklarına yöneldiklerinin de altını çizdi. Basmane’de inşa edilecek hizmet binasının akıllı, çevreci ve sürdürülebilir güç kullanan bir bina olacağını lisana getiren Lider Batur, “Kent idaresinde iklim değişikliğinin ehemmiyetinin şuurundayız. Bu konuda, sağlıklı ve sürdürülebilir bir kent ömrüne yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bulunduğumuz çağda yenilenebilir güç kaynakları için de hazırlıklar içerisindeyiz. Basmane’de inşa edeceğimiz yeni hizmet binamızı akıllı bir bina olarak tasarladık. Sürdürülebilir etraf ve güç ile Konak’ı hem çevreci güç kaynakları kullanan hem de güce ödediği bedelde daha çok tasarruf sağlayan bir ilçe haline getireceğiz” dedi.

Sürdürülebilir Konak gayesi

Konuşmasına “Sürdürülebilir, hayat kalitesi yüksek, etraf ile uyumlu, daha yaşanılabilir Konak” yaratacağız siyerek devam eden Lider Batur, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yaptığımız her çalışmada, tasarladığımız her projede iklim değişikliği ile ortaya çıkan meseleler için gerçekleştireceğimiz tedbirler bizim önceliğimiz. Kentsel dönüşümde de sürdürülebilir tahlillere öncelik verdiğimizin altını çizmek istiyorum. Gültepe ve Beştepeler imar planlarımızda sürdürülebilir etraf ve tabiat dostu tahlillere öncelik veriyoruz. Mesela Beştepeler bölgesi kentsel dönüşümünde, bölgedeki üç mahalle ortasındaki ulaşımı sağlamak için, tabiat dostu füniküler sistemi tercih ettik. Bu tıp tabiat dosta tahlilleri kentsel dönüşüm planlarımızın tamamında uyguluyor, yeşil alan ölçüsünü kıymetli ölçüde artırıyoruz. Belediyeler olarak bize çok büyük vazife düşüyor. Tabiatın bize sağladığı harika imkanları kıymetlendirerek yaşanabilir bir dünyayı kurmak ve sürdürmek zorundayız. Gelecek nesillere daha uygun bir tabiat bırakmak için vakit kaybetmememiz gerekiyor.”

İklim hareket planlarının yol haritası çizildi

Sempozyumda “Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planlarında Belediyeler İçin Yol Haritası” masaya yatırıldı. Başkanlığını Dokuz Eylül Üniversitesi Etraf Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Bayram’ın yaptığı birinci oturumda Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Kentlerde İklim ve Afet İdaresi; Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İklim ve Sürdürülebilirlik Kurulu Yürütücülerinden Rahile Yeni ile E. Helil İnay Kınay, Kentlerde Sürdürülebilirlik ve SECAP Süreci; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, İklim Değişikliğine Ahenk ve Ekolojik Sistemler üzerine sunumlarını gerçekleştirdi. İklim Değişikliğine Ahenk İçin Sıhhat Aksiyonları ve İklim Adaletinin konuşulduğu ikinci oturumda ise Prof. Dr. Emine Didem Konutçu Kiraz, Avukat Hasret Altıparmak ve Konak Belediyesi Gençlik Meclisi yer aldı. Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı Hazırlık ve Uygulama Sürecinde Riskler, Fırsatlar, Tahlil Tekliflerinin konuşulduğu ve moderatörlüğünü ile E. Helil İnay Kınay’ın yaptığı panel ise İzmir Büyükşehir, Karşıyaka, Çiğli ve İstanbul Kadıköy Belediyelerinden Etraf ve İklim Değişikliği ile ilgili müdürlüklerin iştirakiyle gerçekleşti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.