DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Başkan Soyer’den bisikletli ulaşım çağrısı

Başkan Soyer’den bisikletli ulaşım çağrısı

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde toplu sürüş

ABONE OL
Haziran 6, 2022 20:12
Başkan Soyer’den bisikletli ulaşım çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde toplu sürüş

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle düzenlenen aktiflikte, İzmirlileri bisiklet kullanmaya davet etti. Konak Meydanı’ndan İnciraltı’na kadar toplu bisiklet sürüşü öncesinde konuşan Lider Tunç Soyer, kentte bisikletli ulaşımı teşvik etmek için kıymetli çalışmalar yaptıklarını söyledi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 3 Haziran Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Bisiklet Günü nedeniyle düzenlediği aktifliğe İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de bisikletiyle katıldı. Konak Meydanı’ndan İnciraltı’na kadar yapılacak toplu sürüş öncesinde Lider Tunç Soyer, İzmir’de bisikletli ulaşımı teşvik etmek, çocukları ve gençleri bisiklet kullanımına özendirmek için bugünü birçok aktiflikle kutladıklarını söyledi. İzmir’in iklimi, coğrafik yapısı ve altyapısıyla bisiklet kullanımı açısından ülkenin önde gelen kentlerinden olduğunu belirten Lider Soyer, “Göreve gelir gelmez kent içi bisiklet altyapısının güçlendirilmesi, kırsal bisiklet rotalarının arttırılması ve kentimizde bisiklet kültürünün çocukluktan itibaren oluşması için çalışmaya başladık. İzmir, 89 kilometrelik bisiklet yoluna sahip. Körfezin etrafını çepeçevre kuşatan, kesintisiz bir bisiklet yolumuz var. Yaptığımız çalışmalarla İzmir’deki bisiklet yollarını etap etap artırıyoruz” dedi.


“Bisiklet sayısını 400’den 890’a ulaştırdık”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kiralama sistemi BİSİM’in, İzmir’de oluşturmak istedikleri bisiklet kültürünün yaygınlaşmasında değerli bir yere sahip olduğunu da vurgulayan Tunç Soyer, “Üç yılda, 26 yeni BİSİM istasyonu açtık ve istasyon sayısını 35’ten 60’a çıkardık. Bisiklet sayısını ise 400’den 890’a ulaştırdık. Tandem bisikletleri ve çocuk bisikletlerini ekledik. Bisikletlilerin Körfez içi vapur seferlerinden yalnızca 5 kuruş karşılığında faydalanmasını sağladık” diye konuştu.


“Son bir yılda bin bisikletlik park yeri açtık”
İzmir’de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için yapılan çalışmaları anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, şunları söyledi: “Metro asansörlerini bisikletli kullanıcıların kullanımına açtık. Bisikletli yolcuların, otobüsle taşınabilmesi için ESHOT otobüslerimize özel aparatlar ekledik. Yalnızca son bir yılda bin bisiklet park yeri ve 10 elektronik bisiklet park kabini pozisyonlandırdık. Bisikletli ulaşım konusundaki çalışmalarımız, İzmir kent merkezi ile sonlu kalmadı. 30 ilçemizdeki dijital ekran ve billboardlarda taşıt şoförlerine yönelik bisiklet ile ilgili farkındalık bildirilerine yer veriyoruz.”


“Bisikletin günlük hayatın bir kesimi olmasını istiyoruz”
Bisikletin bir ulaşım aracı olarak İzmirlilerin günlük hayatının bir modülü olmasını istediklerini tabir eden Lider Soyer, “Kentlerdeki nüfus artıyor. Artan nüfus beraberinde çarpık kentleşmeyi, kirliliği ve buna bağlı motorlu taşıt bağımlılığını getiriyor. İşte bu yüzden geleceğin kentleri artık motorlu taşıtlar için değil, beşerler için tasarlanıyor. İzmir, Sakin Kent Metropol programımız sayesinde bu değişime Türkiye’de önderlik ediyor. İklim krizini ve kuraklığı yenmek için, kentimizdeki tabiat olaylarının bir felakete dönüşmemesi için. Dünya Bisiklet Günü vesilesiyle, tüm İzmirlileri motorlu taşıt bağımlılığını mümkün olduğunca azaltmaya davet ediyorum” dedi.

İzmirliler pedal çevirdi
Konuşmasının akabinde Lider Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Lideri Sibel Özgür ve Bisiklet Yaya Erişimi ve Planlama Şube Müdürü Hasret Taşkın Erten ile toplu sürüşün startını verdi.
Bisikletçiler Konak Meydanı’ndan başlayarak Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı üzerinden İnciraltı Kent Ormanı’na kadar yaklaşık 7,5 kilometre pedal çevirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.