DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Başkan Keleş: Bu Usulsüzlüğe Susmayacağız Hepsi Yargıya da Halka da Hesap Verecek
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Başkan Keleş: Bu Usulsüzlüğe Susmayacağız Hepsi Yargıya da Halka da Hesap Verecek

Başkan Keleş: Bu Usulsüzlüğe Susmayacağız Hepsi Yargıya da Halka da Hesap Verecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı- Karasu Demiryolu Altyapı ihalesindeki usulsüzlükle ilgili iktidarı eleştirdi.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 05:36
Başkan Keleş: Bu Usulsüzlüğe Susmayacağız Hepsi Yargıya da Halka da Hesap Verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Vilayet Lideri Ecevit Keleş, Adapazarı- Karasu Demiryolu Altyapı ihalesindeki usulsüzlükle ilgili iktidarı eleştirdi. AKP’nin Türkiye’deki sıkıntıları çözmek yerine rant peşinde koşarak ülke iktisadını uygunca baltaladığını belirten Lider Keleş:” Kanıtlar ortada AKP halktan alıyor, yandaşa milyonları peşkeş ediyor.”dedi.
“KANITLAR RESMİ EVRAKLAR”
Şirkete ödenen kanunsuz fiyatın dudak uçuklattığını belirten Lider Keleş;”AKP’deki usulsüzlük skandalı bitmiyor. Adapazarı – Karasu ortasındaki demiryolu ihalesine her zamanki üzere yeniden fesatlık, kanunsuzluk karıştırdıkları ortaya çıktı. Sayıştay Raporu, Teftiş Konseyi Teknik Heyet Raporu, İhbar Mektubu ile olayın derinine indik ve bu hususu mahkemeye taşıdık. Zira demiryolu ihalesi için işin alanda yapılan kısmının ihale meblağı: 73.600.193 TL iken şirkete ödenen fiyat: 825.138.153 TL olduğunu tespit ettik. Ortadaki fark ise tam tamına bu sayının 11 Katı.”dedi.
“TÜM HATALILAR YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEK”
Yolsuzluk ise şöyle başladı. 02.11.2010’da yapılan ihalenin süreç evrakındaki Zarf Açma ve Doküman Denetim Tutanağına nazaran; ihaleyi kazanan şirketin sunduğu evraklar ortasında ünite fiyat tahlilleri ve rayiçleri yer almıyor. 05.04.2011’de şirket işin kontratı imzalanırken, mevzuata alışılmamış olarak, ihaleyi kazandıktan sonra hazırladığı ünite fiyat tahlil ve rayiçlerini kontrat eki haline getiriyor. Bu süreci yapmasının sebebi ise birkaç ay sonra anlaşılıyor. Evvel ihale kapsamındaki yer düzgünleştirme işinin tekniği değiştiriliyor. Akabinde yeni usulün yeni ünite fiyatları için, kanuna ters olarak mukavele eki haline getirilen rayiçler baz alınıyor. İhalede yarışmaksızın, yöntemsiz ve hileli yeni ünite fiyatlar belirleniyor.
Kamu ihale mevzuatına muhalif bu hileli süreçler sonucunda; 73 km çift çizgili demiryolu altyapı inşaatının tümünün 320.000.840 TL’lik ihale bedeli ile yaptırılması gerekirken, işin fakat 23’ü yapılıyor. İşin 23’lük kısmı için şirkete 73.600.193 TL değil, fiyat farkları dahil toplam 825.138.153 TL ödeme yapılıyor. Şirkete fazladan yapılan ödeme: 11 Kat
Hileyle yaratılan kamu zararı= (825.138.153 – 73.600.193) = 751.537.960 TL. Kamu ziyanı (2019 yılı): 751.537.960 TL. Şimdiki döviz kuru dönüşüyle kamu ziyanı (2022 yılı): 2.112.546.208 TL. AKP hiçbir vakit halkı düşünmedi, hâlâ daha düşünmüyorlar.
Rant peşinde koşuyorlar. Yancılarını beslemekten Türkiye’nun sıkıntılarıyla ilgilenmiyorlar. Herkes bu usulsüzlüğe göz yumuyor. Bu sayı küçümsenecek bir sayı değil. Ülke batarken iktidarın bu davranışları hafife alacak bir durum değil. Resmen iktisat bu haldeyken Türkiye’yi daha da çok baltalıyor. Halkı geçecek diye oyalarken kendileri milyonlarla oynuyor. Hepsi teker teker yargı önünde hesap vermeli. Halk açlıktan, sefaletten kıvranırken AKP’nin bu yaptığı vatana ihanet hatasıdır. Bu işin takipçisi olacağız. Tüm hatalılar hem yargıyı ya hem de halka hesap verecek. Halktan alınan para tekrar halka dönene kadar çabamız devam edecek.”şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.