DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Basen Eritme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmak Tehlikeli Midir?

Basen Eritme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmak Tehlikeli Midir?

Basen eritme ameliyatı sonrası hamile kalmak mümkündür. Bu ameliyat hamile kalmak isteyen bireyler için risk teşkil etmez.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 02:48
Basen Eritme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmak Tehlikeli Midir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basen eritme ameliyatı sonrası gebe kalmak mümkündür. Bu ameliyat gebe kalmak isteyen bireyler için risk teşkil etmez.

ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a nazaran; Basen bölgesinde ağır yağlanma yaşayan bireylerin gebe kalmadan evvel bu ameliyatı olması doktorlar tarafından önerilir. Zira yağ aldırma operasyonu yapılan beden bölgelerinde tekrar kilo alma durumu oluşmaz. Alınan kilolar ameliyat bölgesi dışındaki bölgelerde birikir. Karın bölgesi dışındaki öbür beden bölgelerinde gebelik sonrası bir deformasyon oluşmaz.

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında ortalama olarak 3-4 ay içinde gebelik için mahzur bir durum kalmaz. Düzgünleşme periyodu sağlandıktan sonra tabibe danışılarak sağlıklı bir gebelik süreci yönetilebilir. Ayrıyeten ameliyat sonrası hastaların beslenmesine ve spora çok dikkat etmesi gerekir.

Basen Eritme Ameliyatı

Basen eritme birçok vakit bireylerin eritmekte en çok zorlandığı bölgedir. Basen bölgesi yağlanması genetik nedenler ve hareketsizliğe bağlı olarak görülür. Beden tipine nazaran de bazen doğal yollardan basen eritmek zordur. Bilhassa kalça ve bacak oranı gövde oranına nazaran geniş olan endomorfik bireylerde kilo verme süreci sabır ve vakit gerektirir.

Ameliyat steril bir ortamda basen bölgesine kesi atılarak yapılır. Fazla olan yağ dokusu ince kanüller yardımı ile vakumlanarak çekilir. Basen bölgesindeki genişlik ve yağ ölçüsüne nazaran ameliyat 2 seansa kadar uzayabilir. Ayrıyeten basen eritme ameliyatı sonrası gebe kalmak isteyen bireylerin, ameliyat öncesi yağ aldırma süreci yaptırması faydalı olacaktır.

Basen Bölgesi Yağlanma Nedenleri

ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a nazaran; Bedende en sık yağlanma görülen dokulardan biri de basen bölgesidir. Bu bölgeyi eritmek isteyen bireyler basen eritmek ismi altında çeşitli metotlara başvururlar. Bayanlar için bazen hassas bir mevzu haline gelen basen yağlanması, özgüven üzerine de olumsuz tesirleri bulunur. Ayrıyeten beden estetiğini de bozması ruhsal tesirlere neden olabilir.

Basen bölgesi yağlanmasına neden olan durumlar ise yüksek şeker oranına sahip besinlerin tüketimi, sedanter hayat stili, yağlı besin tüketimi, fast food alışkanlığı ve ziyanlı alışkanlıklardır. Bu denetimsiz hayat üslubu dengelenmediği sürece bireylerde yağlanma artışı devam eder. Ayrıyeten fizikî görünüm olarak hoş görünmek isteyen ve hamilelik niyeti olan bireyler için basen ameliyatı sonrası gebe kalmak rastgele bir risk oluşturmaz.

Basen Eritme Hareketleri

Basen eritme hareketleri yapan bireylerde tesir mühleti bireyden bireye nazaran değişir. Ameliyat sonrası hastaların spor yapması ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Doktorun tekliflerine uyulmadığı durumlarda ameliyat bölgesi dışında tekrar yağ birikmesi oluşabilir. Ameliyat sonrası tesirli ve kalıcı bir sonuç için kararlı ve sabırlı olunması gerekir. Ayrıyeten basen ameliyatı sonrası gebe kalmak isteyen bireyler için bu idmanlar, beden estetiği ve farkındalığı açısından faydalıdır.

Basen bölgesinin erimesi için çeşitli spor hareketleri bulunur. Basen bölgesi yağlanması için en tesirli spor kardiyodur. Bunun dışında squat plank, köprü ve bacak idmanları, lunge ve tempolu yürüyüşte yağları eritmek için tesirlidir. Bu aktiviteler ile birlikte bol su tüketimi de unutulmamalıdır.

Basen Eritme Diyeti

Basen eritme diyeti ameliyat sonrası spor ile birlikte uygulanmalıdır. Diyet için gerekli materyaller ekseriyetle bireyler için ekonomiktir. Diyetin sağlıklı bir sonuç vermesi için diyetisyen denetiminde verilmesi gerekir. Zira diyetisyen, beden kitle indeksi ve bireylerin toplumsal hayatına nazaran bir diyet listesi oluşturur. Basen ameliyatı sonrası gebe kalmayı düşünen bireyler, sağlıklı bir tedavi süreci geçirmek için bu durumlara çok dikkat etmelidir.

Genel olarak basen eritme de kullanılan besinler yulaf, kuruyemişler, zerzevat ve meyveler üzere besinlerdir. Acı baharatlar da metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesinde tesirlidir. Porsiyon ölçüsü bireyden bireye değişmek ile birlikte beden kitle indeksi ve ömür biçimine nazaran de diyet listeleri değişiklik gösterir.

Basen Eritme Kürü

Basen eritmek için bireyler çeşitli prosedürlere başvururlar. Bunlardan biri de beslenmeyle birlikte basen eritme kürü tekniğidir. Kilo vermek için kullanılan kürler tek başına diyet programı yerine geçmez. Diyet tedavisine destekleyici olarak verilir. Kürde daha çok yeşil bitkiler kullanılır. En çok brokoli, salatalık, ıspanak, yeşil elma, kuşkonmaz, havuç ve nanedir. Bunların dışında havuç, limon, kivi ve roka üzere meyve ve sebzeler de kullanılır.

Kürlerin içeriği şahıstan bireye nazaran değişir. Alınması gereken saatler de kilo verme üzerinde tesirlidir. Ayrıyeten basen ameliyatı sonrası gebe kalmayı düşünen bireylerin genel sıhhat durumu için, bu kürlerden tabip onayı dahilinde kullanmasında sakınca yoktur.

Basen Eritme Ameliyatı Öncesi

ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a nazaran; Basen eritmek için yapılan ameliyat hastanın durumuna nazaran lokal yahut genel anestezi altında uygulanır. Bu ameliyatı olmak için muhakkak bir protokollerin bireyler tarafından sağlanması gerekir. Ameliyat öncesi hastanın hikayesi düzgün dinlenmeli ve altta yatan rastgele bir hastalığının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ameliyat yapılacak olan bölgenin ölçüleri alınmalı ve ne kadar yağ dokusu alınacağı tabip tarafından belirlenmelidir. Basen ameliyatı sonrası gebe kalmak isteyen bireyler ise durumlarını ayrıyeten tabibe bildirmelidir.

Hastalar ameliyat konusunda bilgilendirilmeli ve sıhhat açısından risk oluşturan durumlar karşısında ameliyat konusunda cesaretlendirilmelidir. Yağ aldırma ameliyatları estetik operasyonları ortasında yer alsa da dokulara invaziv bir teşebbüs olduğu için travma oluşturma durumu hastalara ameliyat öncesi söylenmelidir. Oluşan travma dokulara cerrahi bir teşebbüsle girildiği için oluşur. Yani komplike bir durum değildir ve görülmesi olağandır.

Basen Eritme Ameliyatı Sonrası

ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a nazaran; Başarılı geçen bir ameliyat sonrası en değerli periyot ameliyat sonrasıdır. Zira basen eritme ameliyatı, invaziv bir teşebbüs olduğu için dokularda travma oluşturur. Düzgünleşme süreci çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Ameliyatın başarılı geçmesi ve sonrasında hastanın tekliflere uyması düzgünleşme sürecini hızlandırır. Ayrıyeten korse kullanımı sarkmaları önler ve boşlukların toparlanmasına katkıda bulunur.

Basen eritme antrenmanları ve düzgün bir diyet programı bölgelerin tekrar yağlanmasını önler. Fizikî olarak güzel bir görünüm isteyen bireyler için bu süreçler sabır ve kararlılık gerektirir. Basen ameliyatı sonrası gebe kalmayı düşünen bireyler için de bu süreçler geçerlidir. Ameliyat sonrası kalıcılığın hastaya bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.