DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Barış ve kardeşliğe ekmek ve su kadar ihtiyacımız var

Barış ve kardeşliğe ekmek ve su kadar ihtiyacımız var

Başkan Soyer Balkan göçmenleriyle buluştu:

ABONE OL
Haziran 6, 2022 01:12
Barış ve kardeşliğe ekmek ve su kadar ihtiyacımız var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lider Soyer Balkan göçmenleriyle buluştu:

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’deki Balkan göçmenleriyle bir ortaya geldi. Balkan ülkeleri ile toplumsal, kültürel ve ekonomik münasebetleri güçlendirmek için çalıştıklarını söyleyen Lider Soyer, toplumların ayakta kalması için barış ve kardeşliğin kıymetine vurgu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Balkan göçmenlerinin kurduğu derneklerin temsilcileriyle bir ortaya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki geceye konut sahibi Lider Tunç Soyer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel, CHP Balkan Masası Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak, Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, konsoloslar, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“Hoşgörü ve barış deryası olan İzmir’e hayranlığım asla eksilmeyecek”
Toplantıda konuşan Lider Tunç Soyer, konuşmasına Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta sulh, cihanda sulh” kelamlarıyla başladı. Balkan Türk’ü dedesinin Ege’ye geliş hikayesini anlatan Lider Soyer, İzmir’in tarihten beri barış ve müsamaha kenti olduğuna dikkat çekerek, “İzmirimiz, benim dedeme, onun tüm mukadderat arkadaşlarına ve biz torunlarına kucak açtı. Yaralarını sardı; tekrar hayat verdi. Bir müsamaha ve barış deryası olan İzmir’e hayranlığım asla eksilmeyecek. Kentimizle ne kadar gurur duysak az. Bu kent için ne kadar çalışsak az. Ve onu yaşatmak için birbirimize ne kadar sarılsak az” dedi.

“Balkanlar Halk Dansları ve Kültür Şenliği Eylül’de”
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kardeşlik bağlarını daha da güçlendirmek için Balkan dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışma içinde olduklarını tabir eden Lider Soyer, “Bu yıl 23 -26 Eylül tarihleri ortasında Balkanlar Halk Dansları ve Kültür Festivali’ni yapacağız. Bu şenliğe Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karabağ, Kosova, Macaristan, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya ve Yunanistan’dan halk oyunları takımları gelecek. Birçok sanatçıyı konuk edeceğiz. Şenliğimiz Bornova Çamdibi’nde, Buca Kasaplar’da, Karşıyaka Sevgi Yolu’nda, Konak Kültürpark’ta, Kiraz Pazaryeri’nde, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda, Ödemiş Ulus Meydanı’nda yani İzmir’in her noktasında olacak. Balkanlar’dan gelen halk dansları toplulukları kentin dört bir yanında performanslarını sergileyecek. Kültürpark’ta da büyük bir stant hazırlıyoruz” halinde konuştu.

“Barış ve kardeşliğe muhtacız”
İzmir’in lokal idaresi olarak Balkan ülkeleri ile toplumsal, kültürel ve ekonomik bağlantıları güçlendirmek için çalıştıklarını kaydeden Lider Soyer, “Biliyoruz ki, her İzmirlinin içinde Balkanlardan bir modül vardır. Tarihimiz acıyla yaşanan göçler, büyük tasalar, gözyaşları ve acılarla dolu. Elbet bunları unutturmamak üzere bir görevimiz var. Lakin gelecekte bu acıların yaşanmasının önüne geçmek üzere bir sorumluluğumuz var. Bedenlerimizin hayatta kalması için nasıl ki ekmek ve suya gereksinimimiz varsa, toplumumuzun ayakta kalması için de barış ve kardeşliğe muhtacız. Burası barışın yüzü İzmir” diye konuştu.

“Kuvay-ı Ulusala ruhuna 2023’te de muhtaçlık var”
CHP Balkan Masası Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ise, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağız. Balkan topluluğu, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun her yerinde vardı. Çanakkale’de mezar taşlarında Balkanlı dedelerimizin isimleri yazılı. Bizim dedelerimizin kederi neydi de Çanakkale’de savaştılar? İşte o ruh Kuvay-ı Ulusala ruhuydu. O ruha 2023’te de gereksinim var. Sizler, bizler bu ülkenin kurucu unsurlarıyız ve bu ülkeye sahip çıkmak zorundayız. Balkan topluluğu, bu ülkenin demokrasisinin sigortasıdır” diye konuştu.
Gece İzmir Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Shukar Muzika Grubu’nun birbirinden eşsiz Ege ve Balkan türküleri dinletisiyle son buldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.