DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Bankacılık Dışı Finans, Bankacılık Sektörüne Paralel Bir Hızda Büyüyor

Bankacılık Dışı Finans, Bankacılık Sektörüne Paralel Bir Hızda Büyüyor

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Faktoring, Finansal Kiralama, Finansman Şirketleri ve Varlık Yönetim Şirketlerinin 2022 yılı ilk çeyrek konsolide verilerini açıkladı.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 05:36
Bankacılık Dışı Finans, Bankacılık Sektörüne Paralel Bir Hızda Büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Faktoring, Finansal Kiralama, Finansman Şirketleri ve Varlık İdare Şirketlerinin 2022 yılı birinci çeyrek konsolide datalarını açıkladı.

FKB çatısı altındaki dört bölümün 2022 yılı birinci çeyrek konsolide bilgilerine nazaran;

– Süreç Hacmi 99,6 milyar TL,

– Etkin toplamı 252,2 milyar TL,

– Öz kaynak büyüklüğü 39,4 milyar TL

– Müşteri sayısı 6,6 milyon olarak gerçekleşti.

Finansal Kurumlar Birliği Lideri Ali Emre Ballı yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “Ekonomimizin gücüne, ülkemizin geçmiş devirdeki deneyimlerine ve en değerlisi de değişen durumlar karşısında süratli hareket etme kabiliyetine güveniyor; 2022 yılının birinci çeyreğinde bankacılık kesimine paralel bir büyüme yakalayarak Türkiye iktisadına kıymet katmaya devam ediyoruz. FKB olarak, tüm üyelerimizle birlikte; gerçek dalın, ihracatçılarının, KOBİ’lerin ve kişisel müşterilerin gereksinimine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyor, bu anlayışla devam eden çalışmalarımızın sonucu olarak; 2022 yılının birinci çeyreğinde ekonomimize yaklaşık 100 milyar TL’lik finansman sağlamanın memnunluk ve gururunu taşıyoruz. Pandeminin global iktisat üzerindeki olumsuz tesirlerine karşın 2022 yılına başarılı bir başlangıç yapmamız yılsonuna kadar bizlere umut veriyor.

Bankacılık Dışı Finans Dalı Türkiye İktisadına büyüyerek bedel katıyor…

Dört kesimin finansal performansına ait bilgi veren Ballı:Finansal Kiralama dalının alacaklarının 91,7 milyar TL, süreç hacminin de geçen yılın birebir periyoduna nazaran 96,7 oranında büyüyerek 13,5 milyar TL olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Dalın faal büyüklüğü de 118,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl boyunca Finansal Kiralama bölümünün klasik faaliyet alanı olan iş ve inşaat makineleri yanında yenilenebilir gücün finansmanına daha fazla odaklandığını görmek, Türkiye’nin sürdürülebilirliğine katkı sağlaması açısından son derece değerli. Kesim, yenilenebilir güç kümesinin süratle büyümeye devam etmesi ve toplam içindeki hissesinin artırmasıyla birlikte fark yaratıyor. Faktoring bölümünün; süreç hacminin 66 büyüyerek 69,4 milyar TL düzeylerine ulaştığını, alacaklarının ise 67,1 milyar TL düzeylerinde olduğu görülüyor. Dalın etkin büyüklüğü 72,2 milyar TL olup; öz kaynakları ise 11,1 milyar TL düzeylerinde gerçekleşti. Finansman Şirketleri’mizin süreç hacmi 16,6 milyar TL düzeyinde. Faal büyüklüğü 54,6 milyar TL düzeylerinde, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerimizle müşteri sayısı 2,1 milyon, dalın alacak büyüklüğü ise 46,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Varlık İdare Şirketleri; bir taraftan kesimimizin faaliyetlerinin 6361 sayılı Kanunu kapsamına alınmasına ait kanun değişikliği konusundaki çalışmaları devam ederken, başka taraftan BDDK tarafından Yeni Yönetmelik’in getirdiği kriterlere tam ahenk sağladıklarını görmekten memnunluk duyuyoruz. Bölümün 2022 yılı birinci çeyrek itibariyle öz kaynakları 3,5 milyar TL, etkin büyüklüğü 6,4 milyar TL mertebesine ulaştı. Son olarak; temsil ettiğimiz dalların hizmet verdiği toplam müşteri sayısının, varlık idare şirketlerinin de ortamıza katılmasıyla, 6,6 milyona ulaştığını belirtmek isterim. 2006 yılında BDDK Kontrol ve Düzenleme altına alınmasından bugüne faal büyüklüğü 11 kat büyüyen kesimlerimizin iktisada katkısı artarak devam edecek. Banka dışı finansal kuruluşların büyüklüğüyle ekonomik büyüme ve gelişme ortasındaki direkt korelasyonu dikkate alındığında; FKB’yi oluşturan kesimlerin büyümesinin, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasındaki kıymeti çok daha uygun anlaşılacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.